Mao ceketiyle verilen mesaj

"Eski Çin lideri Sun Yat-Sen’in ilk olarak giydiği ancak Çin’in devrimci lideri Mao Zedung tarafından ünlenen ceket de “anlam” taşıyan kıyafetlerden birisidir."

Mao ceketiyle verilen mesaj
06 Ekim 2015 Salı 16:57

Erdem Atay

Diplomatik görüşmelerde, özellikle Soğuk Savaş yıllarında, yöresel kıyafet ya da asker üniforması bir kimlik meselesinden daha öte bir anlam taşır. Öyle ki, bir lider önemli bir liderle yaptığı görüşmesinde giydiği kıyafetle karşı tarafa bir mesaj gönderir. 
Eski Çin lideri Sun Yat-Sen’in ilk olarak giydiği ancak Çin’in devrimci lideri Mao Zedung tarafından ünlenen ceket de “anlam” taşıyan kıyafetlerden birisidir. 

Şİ-OBAMA GÖRÜŞMESİ
“Mao ceketi” olarak bilinen, vücuda oturan dar yakalı ceketi, Çin liderlerinin üzerinde yeniden görmeye başlıyoruz. 
Geçen hafta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesi ABD Başkanı Barack Obama ile görüşen Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping’in kıyafetine dikkat ettiniz mi? Şi’nin, “ABD ile çatışma yaşarsak, dünya büyük zarara uğrar” ifadelerini söylerken üzerinde Mao ceketi vardı. Şi, Obama’ya sadece sözleriyle değil, “üniformasıyla” da bir mesaj veriyordu. Şi bu görüşmede, Mao’nun “Politika kan dökülmeden yapılan savaştır” sözünü uygulamaya geçirmişti anlaşılan. 

YU’NUN MESAJI KİME?
Şi’nin Amerikan temasları bitti. Ancak ceketle bazı ülkelere ve dünyaya verilen mesaj henüz bitmedi. 
Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, 30 Eylül’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 66. yıl dönümü nedeniyle Ankara’da bir resepsiyon verdi. Mesaj, Büyükelçi’nin üniformasında saklıydı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün hükümeti temsilen bulunduğu resepsiyonda Yu’nun üzerinde, tıpkı Cumhurbaşkanı Şi gibi, Mao ceketi vardı. 
Acaba Yu bu ceketle kimlere mesaj vermek istedi? Suriye ve birçok dış politika konusunda Washington’la saf tutan AKP’ye olabilir mi? Ya da füze savunma sistemi ihalesini engellemeye çalışan erklere mi bir mesaj verdi Yu? Tam da Milli Savunma Bakanı oradayken… 
Diplomaside seçilen sözcüklerden giyilen kıyafete kadar her türlü yaklaşımın kuyumcu terazisiyle tartıldığı bilgisi çerçevesinden baktığımızda, Mao ceketiyle verilen mesajın kime gittiği de çok açıktı. 

KİMLER KATILDI?
Peki, bu kadar önemli bir resepsiyona kimler katıldı? AKP? CHP? MHP? HDP? 
AKP’li bir milletvekili haricinde CHP ve HDP’den hiçbir üst düzey parti yetkilisi resepsiyonda yoktu. Ben göremedim. Hemen hemen her ülkenin resepsiyonunda gördüğüm ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass de “her ne hikmetse” ortalarda gözükmüyordu. 
Dünyanın en önemli ikinci aktörü olarak kabul edilen Çin resepsiyonunda kim vardı peki?
Rusya Federasyonu, Brezilya, Hindistan, İran, Pakistan, Irak gibi önemli ülkelerin büyükelçileri. Bir de Vatan Partisi heyeti. 

PERİNÇEK’E ÖZEL İLGİ
Yu’nun elini sıkmak için koridor boyunca kuyruk oluşturmuş konukların görüntüsü hakikaten dikkat çekiciydi. Eşiyle birlikte her konuğu karşılayan Çin Büyükelçisi, Perinçek’i gördüğünde hiç kimsenin beklemediği bir tepki verdi. 
Yu, Perinçek’i görür görmez elçilikte görevli fotoğrafçılara seslendi ve Vatan Partisi lideriyle fotoğraf çektirdi ve kameralara görüntü verdi. Sırada bekleyen onlarca konuğa rağmen, Vatan Partisi lideri ve heyetine özel ilgi göstermesi, herkesin dikkatini çekti. 

KALPAKLARI TAKMA ZAMANI
AKP, CHP, MHP ve HDP… Dünyanın en önemli aktörlerinden kabul edilen Çin’in resepsiyonunda bu partilerin adı yoktu. Vatan Partisi’ne gösterilen ilgiyi de görünce, Türkiye’deki partilerin konumlandığı cepheyi daha net görebiliyorduk. 
Şimdi değişen dünya dengelerini ve temeli artık çökmüş olan Batı’nın kurduğu uluslararası sistemi göz önüne almamızın zamanıdır. Kaybedenler Kulübünde olmaya mı devam etmeli, yoksa büyüyen ve birleşen dünyanın önemli bir aktörü mü olmalı? 
Artık Mao ceketi yeniden sahnede… Türkiye’de de Washington’un zorla giydirdiği yırtık elbise ve takkelerin sonu geldi. Yaşadığımız tehlikelere karşı yeniden kalpakları başımıza takma zamanı…

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.