Kürtler PKK’nın kantonlarından kaçıyor

"Hem Batı medyasının, hem de ülkemizdeki Batıcı medyanın Suriye’deki ünlü “Kürt Koridoru” ve “IŞİD’e karşı savaşan kahraman PYD” hakkındaki haberlerini düzeltmenin zamanı gelmiştir."

Kürtler PKK’nın kantonlarından kaçıyor
24 Eylül 2015 Perşembe 20:24

Yunus Soner / Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Bşk. Yrd.
Bu yazı, propaganda ve olgularla ilgilidir.
Hem Batı medyasının, hem de ülkemizdeki Batıcı medyanın Suriye’deki ünlü “Kürt Koridoru” ve “IŞİD’e karşı savaşan kahraman PYD” hakkındaki haberlerini düzeltmenin zamanı gelmiştir.
Düzeltmenin amacı, hâlâ ABD’den medet umanların gözünü açmaktır. Başlayalım.
PROPAGANDA: KORİDOR KURULDU, GENİŞLEYECEK
Son aylarda önümüze Kürt bölgeleri ayrı renk-lendirilmiş, çeşitli renklere boyanmış Suriye haritaları konuldu. (Harita boyayarak devlet bölünmeyeceğini ayrı bir yazıda ele alacağız.)
Tel Abyad’ın PYD güçleri tarafından ele geçirilmesi sonrasında “kantonlar birleşti”. PYD bayrakları dikildi. Çeşitli yerel hükümet faaliyetleri aktarıldı. ABD sözcüleri PYD’yi “kara gücü” ilan etti. Bu sadece PYD’nin ABD bağlantısını göstermedi, aynı zamanda örgüte bir güç atfetti. Dünyanın en büyük silahlı kuvvetlerinin “kara gücü”! ABDli yetkililer de PYD’nin güvenilirliğini ve askeri başarılarını öve öve bitiremediler.
En son 23 Eylül’de Hürriyet gazetesinin Washington Post’tan aktardığı habere göre PYD güçleri koridoru Batı’ya, Cerablus’a ve Afrin kantonuna doğru genişletmeye hazırlanıyorlar.
Yani “koridorcular” gümbür gümbür geliyor.Yuvarlakların büyüklüğü saldırı yoğunluğunu, içindeki sayı saldırı düzenlenen gün sayısını belirtir.
Kaynak: ABD Savunma Bakanlığı Grafik: Zafer Alpuğan / Aydınlık
GERÇEK: PYD KÖYLERE SIKIŞTI
Bu yazının okurlarından, yandaki harita ve tabloyu dikkatlice ve üzerine düşünerek incelemelerini rica ederim. Veriler, 7 Ağustos ile 7 Eylül arasını kapsamaktadır. Ancak öncesi ve sonrasında bir değişiklik yok.
Verilerden benim çıkardığım sonuçlar şöyle:
| Koalisyonun hava saldırıları aylardır sürmektedir. Silah yardımı, Amerikan özel kuvvetler desteği ve eğitim çalışmalarına rağmen koridorun ne sınırlarında, ne de merkezinde güvenlik sağlanamamıştır.
| Saldırıların koridorun tüm bölgelerine gerçekleşmesi, PYD güçlerinin mevzi yaratamamış olduğunu göstermekte... Ayn el Arap’ın (Kobane) kenar mahalleleri ve köyleri bile halen IŞİD saldırıları altındadır.
| PYD güçleri, alan hakimiyeti sağlamaktan ziyade bulundukları köy ve kasabalarda gelen IŞİD saldırılarını püskürtmekle meşguldür.
ÇÖKMEYE BAŞLAYAN PROJE: İÇ SAVAŞ ÜZERİNDEN ÖZERKLİK
ABD’nin koridor için hazırladığı strateji PYD için hazin bir duruma yol açmıştır. Bu proje özetle IŞİD ve benzeri güçler ile Suriye hükümetinin egemenliğinin zayıflatılmasını, bu güçlerin Şam ile “koridor” arasında bir “Sünni tampon bölge” oluşturmasını öngörüyordu.
Sonuçları Medico International adlı STK’nın Suriye yetkilisi Martin Glasenapp’tan dinleyelim. Medico, 3 yıldır “koridora” yardım malzemeleri taşıyan ve Batı’da özerkliğin propagandasını kuvvetle yürüten bir kurum.
Glasenapp, “koridorda” tüketilen gıda malzemeleri, tıbbi ve diğer malzemelerin Türkiye üzerinden tedarik edildiğini, ancak Türkiye’nin sınırı bazen açtığını, bazense kapadığını yakınarak bildiriyor.
İşte koridoru önlemenin en kolay yöntemi: bölücü terör örgütünün yuvalandığı bölgelere Türkiye her türlü yardım ve desteği engellemelidir.
SONUÇ: İNSANLAR KANTONLARI TERK EDİYOR
PYD’nin güvenliği sağlamada ve toplumsal yaşamı örgütlemedeki başarısızlığını biz uzaktan tahlil ediyoruz.
Bölgenin insanları ise bire bir yaşıyor ve bu insanlar, PYD’nin kurduğu kantonlardan akın akın kaçıyor.
Hatırlayınız: Aylan bebeğin ailesi Kobane’den kaçmıştı. ABD’nin “kara gücü” PYD’ye yakın kaynaklardan Aylan bebeğin ailesinin “vatan haini” ilan edildiği haberleri geliyor.
AFRİN KANTONU’NDAN ÇIKIŞ YASAĞI
Görece güvenlikli bir bölge olan, Hatay sınırındaki Afrin Kantonu’nun “Başbakanı” Arap basınına konuşuyor ve AB’nin mülteci politikasını eleştiriyor; tüm mültecilerin ayrımsız kabul edilmesi, “bölgedeki demografik yapıyı değiştiriyormuş”.
“Başbakan” kantondan çıkış yasağı ilan etmiş. AB’den davet alanlar dışında kantondan çıkmak isteyen herkes, sınırda PYD güçleri tarafından geri çevriliyor.
Arap basınına göre Afrin kafese dönüşmüş.
PKK’DAN ŞENGAL REKLAMI
Koridorun Kuzey Irak kısmında bulunan Şengal kantonunda da durum benzer. PKK’nın televizyon kanalı Sterk TV, devamlı “Şengal’e geri dönün, Şengal güvenli bir bölge” içerikli reklam filmleri gösteriyor.
ABD’NİN KANTON PROJESİ ÇÖKÜYOR
ABD’nin hava saldırısı ve kara gücüyle kurmaya ve kabul ettirmeye çalıştığı özerk bölgeler insansız kalmaya başlamıştır. Etnik ve mezhepsel temelde bölünme çıkmaza girmiş, kantonlar nezdinde iflas etmeye başlamıştır.
Yer darlığı ve önemi nedeniyle bu yazıda ele alamıyoruz. Ancak ABD-PYD projesine karşı yükselen yeni dalgayı da vurgulamak gerekir.
Bu projenin mikro kimlik ve mikro bölgelerine karşı son haftalarda direnen Suriye’den, tekrar birleşmeye başlayan Irak’tan, Ortadoğu’da bölünmenin sembolü olan Lübnan’dan yeni bir ses duyuluyor:
Ne Sünni, ne Şii, yaşasın Irak, yaşasın Lübnan!
Eşit vatandaşlık değil, tek vatandaşlık.
Bağdat ve Beyrut’ta milli bayraklarla sokaklara dökülen binlerce insan, ülkelerine yeni umutlarla bağlanıyorlar.

Etiketler; #PKK #Suriye #OYD

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
timur başaran - 5 yıl önce
yazılarınızı ve gazetenizi ilgi ile takip etmekteyim