Kurt sürüsü içinde kuzu: Vaclav Havel

"Ülkeler kadınlara benzer. Onu elde etmek isteyenler asla tek eşliliğe uygun davranmazlar, sadık değillerdir. Emperyalizm; birden çok kadını tatlı dillerle elde etmek, faşizm; zorla ele geçirmektir."

Kurt sürüsü içinde kuzu: Vaclav Havel
02 Kasım 2015 Pazartesi 11:25

Halit Payza

Ülkeler kadınlara benzer. Onu elde etmek isteyenler asla tek eşliliğe uygun davranmazlar, sadık değillerdir. Emperyalizm; birden çok kadını tatlı dillerle elde etmek, faşizm; zorla ele geçirmektir. Emperyalizmin, faşizmin ahlak anlayışları yoktur, savaşta her yol uygundur. Birlikte ancak yatağa kadar yürünebilir.
Ülkeler kadınlar gibi içeriden ve dışarıdan ele geçirilir: Zorbalıkla ya da tatlı sözlerle kandırılarak.
Ne yazık ki, tatlı sözlere kanacak kadınlar da, ülkeler de her zaman bulunur. Yalanın ve yalancının saltanatı da yatsıya kadar değil, kimi zaman o kadın tükenene, o ülke yağmalanana kadar sürer.
Tatlı sözler, gerçekleşmeyen vaatler bittiğinde, geriye bir avuç kül ve kölelikten başka bir şey kalmaz.
Ya yok olursunuz ya da herkesin orta malı!
Ancak yöntem her ne olursa olsun, ulaşılacak yalnızca bir amaç vardır: pazarı ele geçirmek, doğal kaynaklara el koymak, ülke ekonomisini zampara ülkenin çıkarları doğrultusunda yönetmek ve yönlendirmek!
Oysa bilinmesi gereken şudur:
Kurt sürüsünün içinde kuzu olmak, kurban olmaktır.
Hiçbir kurt, kuzuyu doyurmak için avlanmaz. Kurtlukta kural düşeni yemekse, kurt düşürdüğünü yemekten kaçınmaz, bundan doyumsuz keyif alır. Sonra kurtlar, yeni avlar için, yeni tuzaklar hazırlarlar, av yeniden başlar.
Bu yöntemle düşünürsek, yaratıcı yazar Vaclav Havel de hem kurttur, hem kuzu.
Kuzudur, çünkü ülkesini kurda yedirmiştir, kurttur, kendisi de bu sürek avına katılmıştır. Kurtlarla pazarlık yaparken kurttur, kurda kuzu vaat etmiştir.
Amerikan hükümeti temsilcilerinden, ülkesinde yapılacak seçimlerden önce, istediğini elde etmek için, iş bilen bir yetkilinin yardımını ve uzman birinin katkısını isterken, kurtlar sürüsü içinde kurt olmak, bir taşla birkaç kuzuyu avlamak istemiştir. Başarmıştır da.
Havel’e bu konuda çok kuzu avlamış ve yemiş olan NED (National Endowment for Democracy) adlı örgüt yardım etmiştir.
Kurda kurtluk edecek yeni bir kurt yetiştirmenin en kolay yöntemi, o ülkenin seçim yasalarıyla oynanarak, size hizmet edecek kurdu sürünün başına getirecek kuralları koymak, bunu kayıt altına alacak yasaları çıkarmaktır. Gerisi kendiliğinden gelir.
Seçim yasalarını adı geçen örgüt hazırlamış ve yasalaşması için gereken desteği vermiştir. Yapılan ilk seçim Havel’in kurt olarak resmen tanınması ile sonuçlanmıştır. Yaratıcı yazar, seçimleri kazanarak Devlet Başkanı olmuştur.
Havel, seçimlere katıldığında Çekoslovakya bütün ve tek bir ülkeydi.
Havel’den sonra öyle kalamamıştır.
Çekoslovakya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak bölünmüştür.
Görev tamamlanmıştır, kuzu kurda dönüşmüştür, görevi tamamlayan ve kurdu kuzuya dönüştürenler yarattıkları yarı kurt yarı kuzu ile övünebilirler.
Bir kuzudan iki post çıkartılmıştır.
Geriye bunu törenlerle kutlamak ve ödülle taçlandırmak kalmıştır ki, çok geçmeden o da yapılır.
NED, Havel’e 1991 yılı Demokrasi Ödülü vermiştir.
Ödülün gerekçesi olarak Havel’in yaratıcı yazarlığı değil, Avrupa’yı değiştiren demokrasi liderliği gösterilmiştir. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.