Küresel terörün sorumlusu kim?

"Dünyamızda katliamlar yaşanıyor. Terör; ülkeleri, başkentleri vuruyor. Binlerce insan ölüyor, daha fazlası sakat kalıyor. Binlerce masum insan yıllarca hapiste kalıyor. Milyonlarca insan aç yatıyor. Dünyaya büyük bir eşitsizlik egemen."

Küresel terörün sorumlusu kim?
25 Kasım 2015 Çarşamba 12:27

Prof. Dr. Coşkun Özdemir

Dünyamızda katliamlar yaşanıyor. Terör; ülkeleri, başkentleri vuruyor. Binlerce insan ölüyor, daha fazlası sakat kalıyor. Binlerce masum insan yıllarca hapiste kalıyor. Milyonlarca insan aç yatıyor. Dünyaya büyük bir eşitsizlik egemen. İnsanlığın bel bağladığı demokrasiler, çok yerde insana saygısı olmayan kişileri, iktidara getiriyor. Onlar sömürünün, eşitsizliğin, zulmün aracısı oluyor ve emperyalizmle işbirliği yapıyorlar. George Bush, Irak işgali için “Ben göklerden emir aldım” diyor. Karşısında buna inanan, “İsa gelecek ve her şeyi yoluna koyacak” diyen bir toplum buluyor. Bu, dünyanın en zengin, en güçlü, en iyi üniversitelerine sahip, aynı zamanda en çok silah üreten ülkesidir. Eğitimden yoksun işsizlik ve yoksunluklarla boğuşan milyonlar var. Tüm dünyada büyük acılar, dramlar yaşanıyor. Utanç verici insanlık tabloları var gözümüzün önünde. Antalya’daki G20 toplantısı bu acı dünya gerçekleri yaşanmaktayken yapılıyor. Peki nedir bu dramların, bu faciaların, bu düşmanlıkların, bu savaşların nedeni? Bunların suçlusu ve sorumlusu kimlerdir?
Ali Koç “Eşitlik için kapitalizm kalkmalıdır” diyor. Bu gerçeği bir işadamının dile getirmesi çok anlamlı. Kapitalizm, paranın egemenliği hiç kuşkusuz, çok acılara çok vahşete yol açıyor... Emperyalizm, aydınlanmacı seküler bir eğitimin tehlikesini çok iyi görüyor. Türkiye’de 1940’larda Köy Enstitüleri’nden yetişenlerin sömürüye nasıl bir engel oluşturacağını görerek köy ağaları ve gerici politikacılarla işbirliği yaparak bu okulları yok etmeyi başardılar... 60’larda solcu gençler toplumsal gelişmelere ağırlıklarını koymaya başlayınca “green belt” (yeşil kuşak) teorisini yarattılar ve İslamcı akımları teşvik ettiler. “Sol”un yükselişine bu yolla karşı çıkacaklarını hesap ettiler. Batı dünyasının yarattığı kapitalizm ve emperyalizm, laiklikten uzak kalmış dinsel bağnazlık ve cehaletin çukurundaki toplumlardan yararlanarak egemenliğini sürdürüyor. Suçlu açıkça emperyalizmdir. Peki ülkemizde emperyalizme, kapitalizme ve cehalete karşı bir mücadeleye tanık oluyor muyuz. Milli maçlarda korkunç katliamlar için yapılan saygı duruşlarının ıslıklanması neyi ifade ediyor? 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.