Koltuğa bir adım kala Donald Trump

‘Trump, hakkındaki haberlerin büyük çoğunluğu eleştirisel ve hatta alay eder şekilde olmuştur. Fakat bu durum Trump’ın her daim gündemde kalmasını sağlamıştır. Yapılan bir analize göre, Trump bu şekilde kendine 2 milyar dolar civarında ücretsiz reklam sağlamış bulunuyor’

Koltuğa bir adım kala Donald Trump
12 Temmuz 2016 Salı 11:28

Efe Tanay

Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin aday adayı olarak 16 rakibi ile yarışa başladığında, politika tecrübesi olmayan işadamının Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olabilme ihtimali birçok uzman tarafından alay konusu olmuştu. Trump, bu yarışı kazandı. Başkanlık koltuğuna uzanmasındaki son engel ise Hillary Clinton. Anketler Trump’ın aleyhine ancak Trump’ın tekrardan herkesi şaşırtma ihtimali azımsanmamalı.
Meksikalıları tecavüzcü ve suçlu olarak addetmesi ya da Müslümanların ülkeye girişini yasaklamak istemesi gibi din ve ırk bazlı ayrıştırıcı açıklamaları Trump’ı ırkçılık eleştirilerinin odağına koydu. Ancak Trump’ın bu gibi tepki çeken açıklamaları Cumhuriyetçi Parti’nin kendi içerisindeki adayı seçtiği dönemde söylemiş olması, dikkat edilmesi gereken çok önemli bir detaydır. Cumhuriyetçi Parti içerisinde Latinlerin ve Müslümanların oranı yok denecek kadar az. Dolayısıyla Trump’ın parti içerisindeki seçimde söz sahibi olmayan kitleleri hedef almış olmasının önemli bir taktik olduğunun altını çizmek gerekir. Trump bu taktik dâhilinde, şimşekleri üzerine çekti fakat bu sayede partinin adayı olarak rakiplerinin arasından sıyrılabildi. Şimdilerde ise genele hitap edebilmek adına ifadelerini yumuşatmaya başladı.

MEDYANIN GÜCÜNÜ LEHİNE ÇEVİRDİ
Gördüğü her tepkide dozu bir kez daha arttıran Trump, kısa sürede ilgi odağı haline geldi. Örneğin, Meksika sınırına kaçak göçmenleri engellemek için duvar öreceğini söylemesi tepki çekince, “Duvarın parasını Meksika’ya ödeteceğim”, diyerek dozu arttırdı. Tepkilerin devam etmesi üzerine daha da ileri giderek, “Duvar 10 kadem daha yükseldi” şeklinde açıklamada bulundu. Trump hakkındaki haberlerin büyük çoğunluğu eleştirisel ve hatta alay eder şekilde olmuştur. Fakat bu durum Trump’ın her daim gündemde kalmasını sağlamıştır. Yapılan bir analize göre, Trump bu şekilde kendine 2 milyar dolar civarında ücretsiz reklam sağlamış bulunuyor. Politika Bilimi Profesörü John Sides’ın araştırmasına göre, kişilerin aldığı oy oranı medyada yer aldıkları süre ile inanılmaz derecede doğru orantılıdır. Kameraların mütemadi olarak Trump’a dönmesinin sebebi ise aynı zamanda eski televizyon programı yıldızı olan Trump’ın tam bir reyting mıknatısı olması ile alakalıdır. Medya, reyting uğruna her mikrofon uzattığında, Trump, kendisini öven ve kazanmakta olduğu algısı yaratan açıklamalarda bulunuyor.

SADE VE BASİT SÖYLEMLER SEÇMENE YETTİ
Carnegie Mellon Universitesi’nin yaptığı bir araştırma Trump’ın dil bilgisi seviyesinin 6. sınıf öğrencisi seviyesinde olduğunu ortaya koyuyor ancak aynı araştırma 5. sınıf öğrencisi seviyesinde dil bilgisine sahip George W. Bush’u Amerikan halkının 2 dönem üst üste seçtiğini de hatırlatıyor. Kelime dağarcığı baz alındığında ise Trump’ın, oğul Bush’a dahi yaklaşamayacak derecede vasat olduğu, yine Üniversite’nin araştırmasında dikkat çekiyor.
Fakat Trump’ın bu basit dili alt ve orta kesime direk hitap etmesini sağlıyor. Dikkatlerden kaçan bir diğer çok önemli unsur ise, Trump’ın hemen her açıklamasında açık kapı bırakmayı ihmal etmemesi. Bu durum farklı kesimlerden seçmenlerin açıklamaları istedikleri şekilde anlamalarına sebep oluyor. Örneğin; Meksikalı göçmenleri yerdiği açıklamasının hemen arkasından, “... ama bazılarının iyi olduğunu varsayıyorum” şeklinde bir eklemede bulundu ve bu kısa ek bazı Meksika kökenli ABD vatandaşlarının Trump destekçisi olmasına yetti.

UFAK KELİME OYUNLARI
Başkan adayının gerçekliğini hiçbir zaman açıklamadığı veriler ile kendi iddialarını kendi kendine desteklemesi tartışma konusu olan bir başka konudur. Bu gibi desteklerin özellikle karşısına aldığı taraftan geldiğini söylüyor olması ise kendisini eleştirmek isteyenleri zor durumda bırakıyor. Örneğin; Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanmasını teklif ettiği açıklamasının hemen ardından, “Önemli bazı Müslüman tanıdıklarım bu açıklamam için bana teşekkür etti” diye bir savunma geliştirdi fakat bu kişilerin kim olduğunu hiçbir zaman açıklamadı. Trump bazı durumlarda ise gerçeklerle tamamen çelişen ifadeler kullanıyor. Örneğin; ikiz kulelerin yıkılması esnasında New Jersey’de Müslüman bir grubun sokaklarda kutlama yaptığını söyledi fakat böyle bir hadisenin olmadığı birçok şekilde ispatlandı.

TRUMP’IN ŞANSI VAR MI?
Trump’ın Amerikan Başkanı olmasının önündeki son engel olan Hillary Clinton, hem eski Amerikan Başkanı Bill Clinton’ın eşi olarak, hem senatör, hem de ABD Dışişleri Bakanlığı süresince, Beyaz Saray’da çok fazla zaman geçirmiş biri. Politik kariyeri sebebiyle birçok kişi Hillary Clinton’ı tecrübeli ve özgeçmişi başkan olmaya en uygun kişi olarak yorumluyor. Zira Obama’nın da yakın zamanda bu yönde bir ifadesi mevcuttur. Bu sebeple Trump, ‘Amerika’nın, sistemin dışarıdan olan yeni birine ihtiyacı var’ şeklinde bir söylem geliştirmiş durumda. Trump, politikanın içinden gelmiyor olmasını bir artı olarak sunuyor. Demokratların ikinci sıradaki adayı Sanders politikadaki kötü ve adaletsiz düzene en çok değinen kişi olarak ‘sistemin dışından’ aday kavramına birçok kez değinmiş ve son dönemde seçmende büyük ölçüde bilinirlilik uyandırmıştı. Hillary’nin New York borsası ve daha birçok kuruluştan yüksek meblağlarda bağışlar almasına değinen Sanders, Hillary’nin başkan olması durumunda bu kuruluş ve kişilere tolerans sağlama ihtimaline değinmişti. Dolayısıyla, Hillary, bir önceki rakibi Sanders’tan çok darbe almış bir şekilde Trump’ın karşısına çıkıyor. Trump her ne kadar iyi bir aday olmasa da, Hillary Clinton’ın da, Bingazi’deki ABD Elçiliği’ne yapılan saldırı döneminde yetki sahibi olması ya da devlet sırrı içeren bilgileri şahsi e-postasını kullanarak yanlış kişilerin eline geçmesine sebep olması gibi birçok zayıf noktası bulunuyor. Bu bağlamda, 58. kez yapılacak olan seçimin birçok seçmen açısından kötü ve daha kötü aday arasında geçmekte olduğunu söylemek mümkün.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.