Kod adı Hasan Cumali

TİİKP’ye ait tüm belgelerde, partinin ilk yönetici çekirdeğinin 21 Mayıs 1969 günü kurulduğu belirtilmektedir ki, biz de bu tarihi esas alıyoruz. O yönetici çekirdek içinde yer alan isimlerden biri de “Hasan Cumali”dir.

Kod adı Hasan Cumali
11 Mart 2016 Cuma 13:07

Hikmet Çiçek
[email protected]

Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP) 21 Mayıs 1969 günü kuruldu. Bugüne kadar bütün kaynaklar ve bazı iddianameler, TİİKP’nin 1971’de kurulduğunu yazdılar. Oysa TİİKP’nin 9-10 Eylül 1977 günleri gizli olarak toplanan 1. Büyük Kongresi’nin bildirisinde, “1. Kongre, Partinin sekiz yıllık mücadelesinin büyük zaferidir” denilmektedir. Hüseyin Gazi Yoldaş tarafından yine 1. Kongre’ye sunulan Merkez Komitesi Siyasal Raporu, “Mustafa Suphi ve Şefik Hüsnülerin Türkiye Komünist Partisi’ni yeniden inşa etmek amacıyla geçici bir Merkez Komitesi kurmamızdan bu yana sekiz yıl geçti” diye başlamaktadır. (TİİKP 1. Kongre Belgeleri, Aydınlık Yayınları, tarihsiz)
TİİKP Davası Savunma’sında da, “Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi, 1970 yılına varmadan, Türkiye Komünist Partisi’nin 1926 Programı’nda ifadesini bulan Leninci çizgi üzerinde inşa edilmeye başlandı” ifadesi yer almaktadır. (Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi Davası Savunma, Kaynak Yayınları, Dördüncü Baskı, İstanbul, Mart 1992, s. 568)
Ayrıca 12 Eylül darbesinden sonra açılan TİİKP Davası’nın iddianamesinde de, “Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi Birinci Kongre Belgeler kitabının Hüseyin Gazi yoldaşın sunuş konuşması ve Kongre bildirisi bölümlerinde de 1969 yılında başlatılan TİİKP mücadelesinin 1977 yılına kadar 8 yıl faaliyetine devam ettiği...” ifadesi yer almaktadır.

KURUCU ÇEKİRDEKTEN BİRİ
TİİKP’ye ait tüm belgelerde, partinin ilk yönetici çekirdeğinin 21 Mayıs 1969 günü kurulduğu belirtilmektedir ki, biz de bu tarihi esas alıyoruz. O yönetici çekirdek içinde yer alan isimlerden biri de “Hasan Cumali”dir.
TİİKP Davası İddianame’sinde, partinin kuruluşu şöyle anlatılıyor:
“Sosyalist kurultay yolunun netice vermemesi üzerine, parti tesis ve teşkili için Proleter Devrimci Aydınlık hareketi mensupları başka yollar aramaya başlamışlar, devrimin ancak illegal bir parti ile başarılabileceği fikri üzerinde durup, bu yönde çalışmışlar. Başlangıçta Doğu Perinçek, Ömer Özerturgut, Ferit İlsever, Bora Gözen, Cengiz Çandar, Hasan Yalçın, Atıl Ant’ın mücadelenin partisiz devam etmesine imkan olmadığı, örgütsüz ve dağınık bulundukları, bu şartlarda disiplin kurulması, mücadelenin doğru bir şekilde sevk ve idare edilmesi için bir partinin şart olduğu fikirlerinde birleşmişler, Şahin Alpay ile Halil Berktay illegal bir parti fikrini ve zaruretini kabul etmekle beraber, Türkiye’deki gelişmeyi bir parti kuracak olgunlukta bulmadıklarını, partileşecek seviyede işçi ve köylü önderlerinin oluşmadığını, partinin aydınlara dayanacağını, vaktin erken olduğunu ileri sürmüşler; Gün Zileli, Oral Çalışlar, Mehmet Altun ve İbrahim Kaypakkaya ise partinin şehirde oturdukları yerde kurulamayacağı, parti kurmak için köylere gidilmesi, orada çalışılması, köylük bölgelerdeki mücadelenin olgunlaştırılması, bundan sonra bir parti halinde birleşilmesi fikrini savunmuşlar, bu şekilde parti düşüncesi etrafında toplanıp, fikir teatisinde bulunup, bu suretle parti fikrini her yönü ile olgunlaştırıp, geliştirmişlerdir.”

BAŞKAN YARDIMCISI ÖZERTURGUT
İlk Merkez Komite Doğu Perinçek, Ömer Özerturgut ve Şahin Alpay’dan oluştu. Partinin kongresine kadar Doğu Perinçek’in başkanlık, Ömer Özerturgut’un da başkan yardımcılığı yapması kararlaştırıldı. Partinin tüzük ve program taslağı Doğu Perinçek tarafından hazırlanacaktı. Filistin Demokatik Halk Kurtuluş Cephesi ile temas sağlanıp buraya gönderilecek parti mensuplarının askeri eğitim görmeleri hususunda karara varıldı. Daha sonra Doğu Perinçek’in inisiyatifiyle Merkez Komite genişletilerek Halil Berktay, Bora Gözen, Ferit İlsever ve Hasan Yalçın da Merkez Komite üyesi oldular.
Yeraltı koşullarında hepsinin bir kod adı vardı. Doğu Perinçek çeşitli zamanlarda “Tayyar Yılmaz”, “Hüsamettin”, “Behiç”, “Mustafa”, “Zeynel” kod adlarını kullandı. Ömer Özerturgut “Hasan Cumali”, Ferit İlsever “Selim”, “Lütfi”, Bora Gözen “Rüstem”, Hasan Yalçın “Sancar”dı.
Merkez Komitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren komitelerden Ankara İl Komitesi başlangıçta Hasan Yalçın’ın (Hasan Yalçın’ın yakalanmasından sonra Nuri Çolakoğlu, Ankara İl Sekreteri ise Atıl Ant), İstanbul İl Komitesi Bora Gözen’in (daha sonra Ferit İlsever), Ege Bölge Komitesi Halil Berktay’ın, Doğu Anadolu Bölge Komitesi de İbrahim Kaypakkaya’nın (daha sonra Bora Gözen) sorumluluğundaydı. Yurtdışı Bürosu ise Merkez Komitesi üyesi Ömer Özerturgut ve Yıldırım Dağyeli’nden oluşmuştu.
TİİKP kurucularının önemli bir özelliği, 1960’lı yılların gençlik hareketinde önder rolü üstlenmeleridir. Türkiye tarihinin en önemli öğrenci eylemlerinden biri olan 1968 Haziran’ındaki Demokratik Üniversite Hareketini başlatan, Ankara’da ve İstanbul’da yöneten onlardı.
“Hasan Cumali” o gençlerden biriydi. Güle güle Ömer kardeşim.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.