Kaymakamlar Kararnamesi ile kadrolaşmaya devam

2 Haziran 2015 tarih ve 29401 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan çok kapsamlı Kaymakamlar Kararnamesi düşündürücü.

Kaymakamlar Kararnamesi ile kadrolaşmaya devam
04 Temmuz 2015 Cumartesi 13:07

Vasfi Gözeli
1 - 7 Haziran 2015 Seçimi sonrasında (etik bakımdan) devlette atama yapmaması gereken AKP’nin düşük hükümeti, tüm Bakanlıklarda hummalı bir çalışma ile, âdeta “yangından mal kaçırırcasına” tüm devlet kurumlarında binlerce atama yaptı.
Bunlardan en önemlisi; her yıl Ağustos-Eylül aylarında yapılagelen Kaymakam atamalarının, gelecek yeni hükümete bırakılmadan, bir gecede çok acele hazırlanan (âdeta merdivenaltı) üçlü kararnâme ile yapılması ve kaymakamların darmadağın edilmesi. Bu hükümet, idareten ülkeyi yönetiyor. Bakanların milletvekilliği de yok. Üstelik bu atamaları yapan Bakan, seçimden 3 ay önce o koltuğa oturan Seçim Bakanı. Yani bu atamaları hiç yapmaması gereken bir kimse. Elbette, bu atamaların arkasında kimin olduğu belli.
2 - Kararnâmenin bir gecede, çalakalem hazırlanması şuradan anlaşılıyor; kararnâme yüzlerce yazım hatası ile dolu olduğu gibi, kararnâme altında önce Bakan, sonra Başbakan, son olarak Cumhurbaşkanı imzası olması gerekirken önce Cumhurbaşkanı, sonra Bakan, en son Başbakan imzası ile yayınlandı. 
3 - Kaymakamların atandıkları ilçelerde 5 yıl hizmet yapması gerekirken, örneğin İstanbul Avcılar Kaymakamı 9 ay önce ilçeye geldiği halde şimdi de İstanbul Vali Yardımcısı yapılmıştır!
4 - Kaymakamların, kendilerine mahsus özel kanun gereği; lojman veya kira konutlarının elektrik, su, ısınma, doğalgaz, kira vb giderleri, varsa konutta hizmetçi gideri devletçe karşılanırken, altlarına makam otosu verilirken, kanun gereği aile üyeleri de bu makam aracından yararlanabilirken, bu avantajlar Vali yardımcılığı konumunda yoktur.
5 - Bu atamaların % 15’i kanunî süreleri dolmadan, % 35’i zamanı dolmuş, normal atama, kalan % 50’si de AKP yandaşları tarafından kadrolaşma amacıyla yapılmıştır.
6 - 1996 yılında benzer bir kararnâme (düşen hükümetçe) çıkarılmış ne var ki kaymakamların başvurusu üzerine Danıştay tarafından iptal edilmiştir. 
7 - İstanbul Çatalca’da seçimde AKP adayı olup kazanamayan, yeniden görevine dönen kaymakam, ödüllendirilmiş ve İstanbul vali yardımcısı yapılmış. Yerine İzmir’in ilk kadın kaymakamı olan Çeşme Kaymakamı, yine İstanbul’un ilk kadın kaymakamı olarak atanmıştır. Çeşme’den Çatalca’ya!
8 - Silivri’den sonra Beylikdüzü’nde kaymakamlık yapan kişi, emekliliğe 10 ay kalmışken ve 2 ay sonra kızının nikâhına hazırlanırken ve de bir kalp operasyonu da geçirmişken (cezalandırılırcasına) pat diye Manisa’ya vali yardımcısı yapılmıştır! Yerine de aslen Ispartalı olup Aydın İncirliova’nın kaymakamı atanmıştır. Küçücük bir kasabadan İstanbul’un 500 bin nüfuslu bir ilçesine yapılan atama düşündürücü.
9 - İstanbul’da Muammer Güler döneminde havalimanı bölgesinden sorumlu vali yardımcısı iken Bursa’ya vali yardımcısı yapılan, eşi kanser tedavisi gören kişi, bu kez Gaziantep’e (âdeta sürgün, yine tenzilen) vali yardımcısı olarak gönderilmiştir.
10 - Bir örnek daha; Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde sevilen bir kişi olan kaymakam, geçen yıl seçilen CHP’li belediye başkanı ile biraz samimi olduğu gerekçesiyle, AKP ilçe tarafından şikâyet edilmiş ve Çanakkale’ye vali yardımcısı olarak gönderilmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
dalkavukları bürokraside yaygın önemli kurumlara atayabilirsiniz.bu sizin yasal hakkın
ız da.kurumları teslim ettiğiniz aciz kişiler yüzünden.devlet işlemez hale gelir.