İntihali Denetleyecek Bağımsız Kurul

"Son günlerde basında yer alan bilgilere göre YÖK, intihal ve bilimsel sahtecilik soruşturmalarından tamamen çekiliyor."

İntihali Denetleyecek Bağımsız Kurul
24 Kasım 2015 Salı 14:08

Prof. Dr. Kayhan Kantarlı / TÜMÖD İzmir Temsilcisi

Son günlerde basında yer alan bilgilere göre YÖK, intihal ve bilimsel sahtecilik soruşturmalarından tamamen çekiliyor. Aslında çekilse de çekilmeyip bu bağlamdaki yetkilerini şimdiye kadar olduğu gibi üniversitelerle paylaşmaya devam etse de bir şey fark etmez. Ama üniversitenin “kol kırılır yen içinde kalır” zihniyetiyle kendi elemanlarının bilimsel yolsuzluğunu örtbas etmeye daha yatkın olduğu, buna karşılık YÖK’ün de bu örtbas etme girişimlerini görmezden gelerek cesaretlendirdiği bu güne değin yaşananlarla kanıtlanmış durumda.
Durum her iki kurum açısından da umutsuz olmasına karşın YÖK’ün aradan çekilerek, topu üniversitelere atarak “Beni bu işe karıştırmayın” anlamına gelen bir yasa çıkarmaya çalışması, bilim etiğinin geleceğinin daha da kötü olacağının habercisidir.
YÖK, bilim hırsızlığını önleyecek tarafsız bilimsel inceleme ve soruşturma yöntemleri önermek yerine, bu işten tamamen çekileceğini ilan ederek “Her üniversite kendi intihalini kendisi örtsün” demeye getiriyor.
YÖK, bilimsel sahtecilik soruşturmalarından ister çekilsin, ister çekilmeyip üniversitelerle birlikte sorumluluk üstlenmeye devam etsin, tarafsız bir Ulusal Bilim Etiği Kurulu (UBEK) kurulmadıkça; bilimsel yolsuzluklar örtbas edilmeye ve bu nedenle de hızla artmaya devam edecektir.
Bilim etiğini evrensel bilim ahlakı normları temelinde korumak ve denetlemek üzere, YÖK ve üniversitelerin örtbas etmeye odaklı yetki alanının dışında, özel usullerle çalışacak ve akademik bir onur kurulu olarak görev yapacak bağımsız bir “Ulusal Bilim Etiği Kurulu” kurulmalıdır. YÖK Disiplin Yönetmeliği ile ilgili yetkilerini çıkartılmasına çalıştığı yasa ile üniversitelere devrederken intihal ve bilimsel sahtecilik suçlarını ayrı tutmalı ve bu suçların soruşturulmasını üniversitelere değil kurulacak olan bağımsız “Ulusal Bilim Etiği Kurulu”na devretmelidir.
Üniversiteler, diğer araştırma kuruluşları ve YÖK; yalnızca bu kurulun aldığı kararları uygulamakla sorumlu olmalıdır. Böyle bir kurulun nasıl oluşacağı, çalışma usulleri, bilimsel etiğe aykırı eylemlerin ve yaptırımlarının neler olduğu ve çok daha önemlisi üniversite yöneticileriyle YÖK’ün bu kurulun kararlarını uygulama sorumluluklarının neler olacağı, üniversiteler ile öğretim elemanı örgütleri ve Bilim Akademisi’nin görüşü de alındıktan sonra belirlenerek yasal bir düzenleme haline getirilmelidir. Bilimsel sahtecilikler ancak böylesi bağımsız bir oluşumla ciddi olarak önlenebilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.