Güneş hep doğudan doğar

"Talat Paşa Komitesi adı altında Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek öncülüğünde ve değerli bürokrat, akademisyen, sivil toplum kuruluşlarında bulunan bir grup yürekli insan ile tarihe çok değerli bir not düşerler."

Güneş hep doğudan doğar
27 Ekim 2015 Salı 15:28

Emel Seçen

16.yüzyılda Galileo Galilei(1560-1642), çağdışı düşüncenin karşıtlığını canı ile ödemişti. Ancak onun peşi sıra bilim ve aydınlanma kapıları tek tek aralanmıştı. İngiltere’de Newton (1643-1720), Fransa’da Rasyonalizm’in babası Descartes (1596-1650) ile devam eder. İngiliz devrimlerinin (1649-1689) toplumsal ve siyasal hayatta önemli değişikliklere sebep olması Avrupa’yı, kaçınılmaz etki dünyasına alır. Sanayileşme ile gelişmeye başlayan dünya ve insanlık, getirmekte olduğu çeşitli yenilikler ile (buharlı makine, buharlı tren, otomobil, telgraf, paraşüt) bambaşka dünyalara açılır. Fakat Kraliyet rejimlerinde süregelen savaşlar devam ederken, bundan yorulan ve bıkan halk ister istemez doğrudan politika ile hemhal olur.
Köle ticaretini elinde tutan İngiltere’nin 1780’lerde hegemonyası altında sayı, 100 bine çıkar. Mutlak kraliyet yönetimi bir başkaldırı niteliğinde tepkisel bir çıkıştır “aydınlanma”. Her devrim sancılı gerçekleşir. Fransa’da başlayan ve dünyayı da yavaş yavaş içine alan Fransız Devrimi(1789), aydınlanmanın başlangıcıdır. Kral XVI. Louis’in döneminde özgürlüklerden söz etmek imkansızdır. İstenilen kişi tutuklanmakta, dönemin Bastille hapishanesinde adalet denetiminden yoksun olarak aydınlarla doldurulmaktadır. Yapıtları ile hukuk, siyaset, etik gibi alanlarda bugün dahi aranılan Montesquieu(1699-1755), Jean- Jacques Rousseau(1712-1778) da nasibini alanlardandır. Aydın olmanın bedeli, her dönemde ağır olmuştur. Amerika politikaları ile 1970’lerden itibaren varlığını hissetirmeye başlayan Ermeni Lobisi sonrasında 1975-1985 yılları arasında, ülkemizde ve birçok farklı ülkede, diplomatik ve değerli vatandaşlarımızı adı ASALA olan örgüt tarafından katledilir. Talat Paşa Komitesi adı altında Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek öncülüğünde ve değerli bürokrat, akademisyen, sivil toplum kuruluşlarında bulunan bir grup yürekli insan ile tarihe çok değerli bir not düşerler. Talat Paşa’yı (1874-1921) bir kenara koysak bile, bu kıymetli hediyeyi “Mehmetçik”e armağan eden Perinçek’e teşekkür etmek, her Türk vatandaşının borcudur. Batı ilk kez doğru bir konuya parmak basmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşunda etkin rol alan İttihak ve Terakki’nin kurucularından olan Talat Paşa, antiemperyalist ve İngiliz sömürgesine karşı duruşu ile 1921 yılında, evinden çıkarken Ermeni komiteciler tarafından suikasta kurban gitmiştir. Şimdi, hem Talat Paşa ve arkadaşları hem de tüm değerli kayıplarımız rahat içindedir. Öyle ki 10 yıldır mücadele verip, “eğer gelirseniz tutuklanacaksınız” söylemlerine aldırış etmeden, gitmesi gereken ülke için kullanacağı uçağın benzini yokken, karda kışta, devletten yoksun, ona inanan bir grup insanın, ekibi ile Türk halkının mağduriyetini, haksızlığını en güzel şekilde savunmuş ve gerçek tarihi, değişemez bir şekilde belirlemiştir Perinçek.

Ülkemizin geçmekte olduğu şu kara günlerde, Ege kıyılarımızda balıkçıların ağlarından insan cesetleri çıkarken, her gün en az 3-4 şehidimizin haberi ile uyanırken, Cumhuriyet tarihimizin en korkunç katliamı gerçekleşiyor ve şu an itibari ile 102 “Barış” diyen insanımızın yaşamları ellerinden alınmaktadır. “Tarihini bilmeyen uluslar yok olmaya mahkumdur” diyen Atatürk, son tahlilde “Yurtta Barış Dünyada Barış” demiştir. Evet, 16 Ekim 2015 tarihi itibari ile Türk vatandaşı aklanmıştır. Artık rahattır ancak sanatta, ticarette yüzyıllardır bizle iç içe yaşamakta olan Ermeni vatandaşlarımıza da bağlayan bir karardır çünkü onlar da gerçekleri artık daha iyi görebilecek ve yorumlayabileceklerdir. Bu karanlık tünelden çıkacağız elbet de ancak sakat mı yoksa sağlam mı? Onu da bizim aklımız, vicdanımız ve sağduyumuz sağlayacaktır. Evet, güneş hep doğudan doğuyor da; bakışımız, niyetimiz, yüreğimiz, bilgimiz sağlam olursa tercihlerimizde o denli bizi gerçek aydınlığa götürecektir. Yeter ki inanalım. Yeter ki iyi düşünelim.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.