Devletin ve ordunun kökünü kazımak

Askeri okullar halk çocuklarının parasız eğitim aldığı, subaylığın en temel özelliklerini taşıyan disiplin anlayışını edindikleri birer simgeydi. Şimdi bu okullar rant ve orduyu çökertme hesaplarıyla tasfiye edilmektedir

Devletin ve ordunun kökünü kazımak
23 Ağustos 2016 Salı 09:12

Orhan Özkaya
Kanlı kalkışmadan sonra Güneydoğu’da Mehmetçik’in, sahipsiz kalmanın, kışla kapılarının çöp kamyonları, beton bariyetlerle kapatılmasının verdiği özgüven kaybıyla birlikte şehit vermesi artarak devam ediyor. Bu süreçte 50’den fazla Mehmetçik toprağa düştü... İktidar da, fırsatçı bir yaklaşımla Cumhuriyet değerlerini yıkıma uğratmakla meşgul... FETÖ’yü tepeliyoruz diye AKP, iktidara geldiğinden bu yana sürekli olarak orduyu çökertmeye çalışıyor ve bu kez de onun en büyük alt yapı kaynağı orta öğrenim kurumlarını kapatması ve binaları Hazine’ye devretmesi ve OHAL kapsamında KHK’le, ülke gerçeklerini alt üst ederek Cumhuriyet’in temellerini sarsması sürüyor. Kalan kamu varlıklarını, halkın zenginliklerini satmayı sürdürüyor. 1800’lü yıllardan bu yana TSK’ya eğitim faaliyeti veren, subay yetiştiren, sembol ve marka olmuş köklü özellikteki kurumlar yok ediliyor. Önlenememiş bir darbe bahane edilerek, “devlet yeniden dizayn ediliyor” diye, yıkıma uğratılıyor. Bu da yetmezmiş gibi “Topçu Kışlası”nı yapma inadı... FETÖ’nün “adamları hapiste, fikirleri hayatta” söylemleri almış başını gidiyor.

KAHRAMANLARINA SAYGI
Kuleli Askeri Lisesi; Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir gibi Atatürk’ün silah arkadaşlarını mezun etmiş, son olarak da Cemal Gürsel, İlker Başbuğ ve Büyükanıt’a kucak açmış yüce bir ocaktır. 1845 yılında kurulan Bursa Işıklar Lisesi’nden Hüseyin Kıvrıkoğlu, Kemal Yavuz ve Çetin Doğan gibi Atatürkçüler mezun olmuştur. Kuleli Lisesi de 1843’lü yıllarda kurulmuştur... İşte, Atatürkçü askerlerin kaynaklığını yapan, Atatürk devrimlerinin temel kaleleri olan bu okullar kaldırılarak, ‘’Ilımlı İslam’’dönüşümüne sinsice kayılıyor. Kurtuluş Savaşı kahramanlarının ve Atatürkçü subayların yetiştiği bu ocaklar, rant ve orduyu çökertme hesaplarıyla tasfiye edilerek sultanlara peşkeş çekileceği söylentilerini güçlendirmektedir. Kuleli’nin Brunei ya da Suudi sultanlarına verilmesi yeniden gündemde.

ORDU HALK ÇOCUKLARINA KAPATILIYOR
Bu okullarda halk çocukları parasız eğitim alıyor, subaylığın en temel özelliklerini taşıyan disiplin anlayışının birer simgesiydi. Tam bir Atatürkçü subay yetiştirerek halkın iftihar ettiği ve çocuklarını büyük bir sevgiyle gönderdiği eğitim yuvalarıdır. Bu okullar ordunun Atatürkçü kaynağının en güçlü güvencesi olmaktan çıkarılarak, ülkenin bütün okullarının 4+4+4 uygulamalarıyla ve İHL’lerin tüm liselerin yerini alması, harp okullarına giriş süreçlerinin başlaması... Eskiden bu okullardan askeri okullara alınmayan İHL çıkışlılar şimdi dönüşümün ‘’altın çocukları’’ olarak baş tacı yapılıyor. Bu durumu Genelkurmay’ın desteklemesi de, akıl tutulması sayılır. İrtica ve bölücülük tehlike olmaktan çıkarılmış, PKK ile savaşan paşalar Silivri, Hasdal ve Hadımköy’e tıkılarak, yeni anayasayla ülke bölünmenin eşiğine getirilmiş ve karşıdevrim karanlık kozasını örmeye devam ederek geldiğimiz nokta burası olmuştur. Bugüne kadar orduya sızmak için olmadık yola başvurup girebilenler, irticai faaliyetlerde bulunmaktan disiplin sucuyla ihraç edilirken bu kez, “altın nesil’’ statüsüyle temel unsur olarak mı görülecek?

ASKERİ HASTENELER
FETÖ darbesinden daha önce Milli Savunma Bakanı, askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanacağını açıklayarak sürecin işaretini vermişti. En büyük iştah kabartan da GATA... Gülhane ve İzmir askeri hastaneleri sırada... Öncelikle askerin Kemalist devrimci yapısı dönüştürülmek isteniyor. 28 Şubat, 27 Mayıs sendromu gündemden düşmüyor. Süreç, Cumhuriyet mitinglerinin, Gezi eylemlerinin rövanşı gibi... Halk sokaklara salalarla davet edilerek, haftalarca kilitlendi. İşsizlik, bütçe açıkları, esnafın yangın yerine dönen iş yerleri ve eriyen çarşılardaki iflâslar, Suriye politikaları esnafın ve halkın yaşadıkları perdeleniyor, üretim felç... İşte bu durumda askerle uğraşmak ve orduyu çökertmek ABD’nin arkasına saklanarak ve yine onun projelerini uygulamaktan başka bir anlam ifade etmiyor. Bu arada biz darbeyle uğraşırken PKK Mumbiç’i ABD eliyle IŞİD’den teslim aldı... Artık sıcak para akışı kesilmiş durumda... Bu nedenle AKP, orman alanlarını, 2924 sayılı sözde ‘’Orman Köylülerini Kalkındırma Yasası’ yaldızlarıyla ve 2B adı altında, yabancı şirketlere sattı, bitirdi. TCDD, madenler, devletin dev enerji ve petrol şirketleri, bor madenleri elden çıkarıldı ve çıkarılmaya devam ediyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi şimdi de, son kozlardan biri olan TSK’ya ait okullar ve hastaneler satılıyor... Ayrıca 27.04.2012 tarihinde yapılan anlaşmayla 112 askerlik şubesi Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi. Yapılan açıklamada nüfusu küçülen ilçeler deki bu şubelerin kapatılıp, Milli Eğitim’e devredildiği belirtildi... Sırada “Ordu Evleri” de var... Halkın böğrüne saplanmak istenen hançer, tersine döner kendi böğrüne girer...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.