Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıyorlarmış!

Toplandıkları yere ilişkin algı yönetimi yapmaya gerek duyanların sloganı bu. Can Dündar’ın Cumhuriyet gazetesine derlediği 2. Cumhuriyetçi, açılımcı ve döneklerden oluşan mızıkanın toplandığı yer, Türkiye Cumhuriyet’in kurucu unsurlarından birinin enkazıdır. Buraya verilecek adı taşıyan bu şaşırtmacayı tashih edelim.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıyorlarmış!
09 Nisan 2015 Perşembe 12:03

Mustafa Namık Kemal Boya
Cumhuriyet Gazetesi Okurları (CUMOK) Koordinatörü   

Burası İkinci Cumhuriyet meydanıdır. Birinci Cumhuriyet’le ad benzerliği dışında bir alakası yoktur. Bildiğimiz Cumhuriyet ile öz olarak bu nesnenin bir alakası kalmamıştır.
Geçtiğimiz 1 buçuk yılda Cumhuriyet gazetesine ne oldu da böyle bir garabete dönüştü.
Her önlerine gelene “darbeci” sıfatını yapıştıranların, adını Atatürk’ün koyduğu, Cumhuriyet tarihi boyunca  ulusal bağımsızlığı, milli devleti, aydınlanma devrimini savunan gazetemiz Cumhuriyet’in yönetimini hukuku çiğneyerek nasıl ele geçirdiklerini biliyor musunuz?
Çoğunuz bilmiyorsunuz tabii! 
Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Akın Atalay ve son transfer Can Dündar’ın yönettiği darbeyi ve gazetenin Türkiye Cumhuriyeti aleyhine kullanılmasını, vicdanı olan hiç  bir yurtsever asla kabul edemez.
O zaman sevgili gazetemizin başına gelenlerin gerçeğini birlikte öğrenelim, birlikte yapılacak işi belirleyelim ve mutlaka  buna bir tavır koyalım, çözüm üretelim ve eyleme geçelim!
Değerli Hukukçu Hocam,  Prof. Dr. Aydın Aybay’ın 2013 Mart ayında vefatı nedeniyle boşalan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğine seçim yapılmak üzere Vakıf Yönetim Kurulu toplandı. Yasaya ve Cumhuriyet Vakfı senedine göre vakıf yönetim kurulu toplantıları en az yedi (7) yönetim kurulu üyesinin katılımı ile açılabilir. 02.04.2013 tarihinde yapılan bu toplantıya katılamayan iki üye oylarını yazılı olarak bildirdiler. Bu oylardan Mustafa Balbay’ın oyu kabul edilirken, İnan Kıraç’ın oyu sayılmadı ve bu sayılmayan oyun üstünlüğü ile bir yeni üye seçildi. Bu tarihten itibaren Cumhuriyet Vakfı Yönetimi bu hukuksuz biçimde sayılan-sayılmayan oy farkıyla, 2. Cumhuriyetçilerin eline yapılan bu hukuksuz, kanunsuz darbeler  ile geçti. Bu karar kanuna ve Cumhuriyet Vakfı’nın Ana Senedine aykırı idi. Yargıtayın bu konuda kanunsuzluğu saptayan yüzlerce emsal kararları vardır. Seçimde oy dengesi, “yasa ve mevcut kural çiğnenerek” hukuksuz olarak değiştiği için, 2. Cumhuriyetçi  Hikmet Çetinkaya, Akın Atalay, Orhan Erinç ekibi hukuksuz oylama ile Vakfa ve Cumhuriyet’e karşı “darbe” yapmış oldular. Seçimdeki  bu “hukuksuz durum” Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şikayet edildi. İlgili müfettiş yakınmayı haklı buldu. Seçimin yenilenmesini istedi.  
07.10.2013’te yapılan sonraki Yönetim Kurulu toplantısında bir üye daha seçilip 2 üye Yönetim Kurulu’ndan düşürülerek karşı cepheye 2  yeni üye daha alındı. Bu seçim de, sorunlu olduğu için Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf  Yönetim Kurulu’nun toplantıya çağrılmasını istedi.
GAZETEDE NELER OLDU
Böylece 18.02.2014 Vakıfların talebi ile yapılan toplantıyı mevcut yönetim dört üye ile açıp, iki vekaletname ile 6’ya ulaşmış, 2. Cumhuriyetçi Yönetim Kurulu toplantıyı gene hukuka aykırı biçimde, 7 üye yerine, 6 üye  ile açmış oldu. Ve seçimde Yönetim Kurulunu oluşturan 6 kişilik 2. Cumhuriyetçi blok, mevcut yönetimdeki  6  Atatürkçü üyeyi, üyelikten  tasfiye ederek onların yerine, 6 yeni üye aldı. Böylece  Cumhuriyet Vakfı’nın  yönetim kurulunun tamamen İkinci Cumhuriyetçilerin eline geçmesini sağlamış oldular. Yasaya, Vakıf senedine ve yüzlerce Yargıtay içtihadına aykırı biçimde yapılan bu işlemlerin tümü kanuna, Vakıf senedine ve hukuka  aykırı olup, bu kararların tümü, hukukun diliyle  batıldır; bunlar yok hükmündedir... 
Gazetedeki ilk değişiklikler 2014 Temmuz sonunda Utku Çakırözer’in Genel Yayın Yönetmeni olması ve İstanbul’daki İstihbarat Müdürü Cengiz Yıldırım ile  bazı kadroların değişmesi ile oldu. İşten çıkarmalara karşın Birgün, Radikal ve Taraf gazetesi kökenli yeni transferler yapıldı.
Bir süre sonra çiçeği burnunda Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer’in de işine son verilmiş en sonunda aranan “2. Cumhuriyetçi  kan” bulunmuştur: Can Dündar...
Mazisinde her türlü Cumhuriyet karşıtlığını ticari başarılarının gölgesinde yürüttüğünü bildiğimiz bu şahsiyetin, makalelerinde liberal solculuğu savunduğunu bilmeyen yoktur.
Onun yerine bir halk deyişi ile söylersek gazete artık “deli kızın çeyizi” gibi rengarenk çıkmaktadır. Ancak haberi, makaleyi ve en önemlisi gerçeği bulmakta zorlanıyorsunuz. Ancak zorlanmadan bulduğunuz; hatta gözünüze dürtülen yazı ve resimler ile; açılımcılığın, liboşluğun, Kürt milliyetçiliği ve ABD-AB yandaşları tam kadro huzurlarınızdadır.                     
İnsan hakları ticaretinin gözdeleri, İmralı görüşmecileri, HDP-PKK-Barzani kaynaklı iddia ve tehditler süslenerek, yazı ve fotoğraflarıyla,  her gün sofranızdadır artık... Cihangir solcularının her türlü özelliği, her türlü marjinallik gündemi sayfaları süslemektedir!
KARŞI ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ
Geçen 2014 Temmuzundan sonra Eylül’de İstanbul’da büyük bir okur toplantısı yaparak durumu değerlendirmiş ve boykot vb. eylemler yerine, bir süre durumun izlenmesine karar vermiştik. Ancak bugün bu kararımızın, mevcut hukuksuz yönetim tarafından hatalı değerlendirilerek karşıdevrimci, açılımcı kadro ve yayın çizgisinin şaha kalktığını görüyor ve okurların  ivedi olarak duruma müdahale etmesi zorunluluğunun doğduğunu söylüyoruz.
Cumhuriyet’in köklü okurlarından karşı duruş sergileme mesajları gelmekte, bu konuda ayağa kalkma istekleri yağmaktadır... Okur açıkça, “ruhunu yitiren gazeteyi” artık “Yeni Taraf” olarak nitemektedir... Türkiye Cumhuriyeti’nin temel direklerinden birinin yıkılmasına ya da gazetemizin Cumhuriyetimiz aleyhine, yapılacak kötülüklere alet olmasına  kesinlikle izin vermeyelim! Bu konuda eski-yeni demeden bütün Cumhuriyet okurları birleşmek, ortak karar vermek ve ortak direniş örgütlemek ödevi ve sorumluluğu ile karşı karşıyadır. 
Birlikte karar alıp; birlikte gazeteyi yeniden devrimci rotasına sokabilmek ve bu amaçla eylem yapabilmek için; sizleri tüm Cumhuriyet  aydınlarını, gerçek yurtseverleri koordinasyon içinde iletişim kurmaya, dayanışmaya ve gazetemize yapılan saldırıya karşı çıkmaya çağırıyoruz! 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yahya kemal kaya - 5 yıl önce
ne yazık ki! şimdi onların bir bölümü merkez medya tarafından kullanılıp, atıldıktan sonra t24 üzerinden cumhuriyet gazetesi'nde toplaşıyorlar! nuray mert de gelince artık cumhuriyet, cumhuriyet olmaktan çıkacak ve tümüyle eski radikal gazetesi'ndeki ii. cumhuriyetçilerin egemenliğine geçecek! can dündar, aydın engin, çiğdem toker, ceyda karan, özgür mumcu vb. liberal takıntılarıyla göze çarpan; üniter yapıyı ve mustafa kemal ve atatürk ilkeleri ve de cumhuriyet değerlerini önemsemeyen bir anlayış! çok yazık! okumayı söktüğüm, 60 yıldır okuduğum gazeteyi artık almamak zorunda bırakıldım!
Avatar
Bayram Sorgu - 5 yıl önce
cumhuriyet gazetesi de chp gibi bitmiştir. yazıklar olsun. umudumuz vatan partisi.