Cemalettin Çelebi’nin kemikleri sızlıyor

Cemalettin Çelebi’nin kemikleri sızlıyor
12 Ekim 2015 Pazartesi 04:30

Şakir Keçeli Baba

Kesk ve DİSK başta olmak üzere, bazı örgütlerin öncülüğünde, “Barış mitingi” düzenlenecektir. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi ve Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaş Veli Dernekleri bu mitingi desteklediklerini açıkladı.
Alevî/Bektaşîlerin aydınlatıcısı (mürşidi) Hz. Muhammed, “Es-sulh-u seyyidu’l-ahkâm (barış hükümlerin en hayırlısıdır)” diye buyurmuştur. Bu nedenle, Hakk Muhammed Alî yoluna soyunan her Bektaşi/Alevî barışı savunmakla yükümlüdür.
Ancak bütün barışlar hayırlı değildir. Örneğin Vahdettin’in imzaladığı Sevr Barışı, ayaklar altında ezilmesi gereken hayırsız bir barıştır. Lozan Barışı hayırlı barıştır.
Acaba hangi barışlar hayırlı, hangisi hayırsızdır? Hz. Muhammed bu soruya da yanıt vermiştir: Ona göre zalimlerle asla barışılamaz. Muhammed çizgisini izleyen her inanan, zulümle savaşmak, savaşmaya gücü yetmiyorsa onu kınamak, ona da gücü yetmiyorsa içinden ona kin duymak zorundadır. Peygamberimiz zulme sessiz kalanların “dilsiz şeytan olacağını” buyurmuştur.
Bu açıklamalardan sonra ve bu mitinge katılmadan önce Alevi/Bektaşilerin şu soruyu kendisine sorması gerekir: Bu gün Türkiye Cumhuriyeti’ne saldıranlar kimlerdir?
Türkiye Cumhuriyeti’ne saldıran PKK’nın; ABD Emperyalizmi ile AB Emperyalizminin uşağı olduğunu ayrıntılı açıklamaya gerek yoktur. PKK’nın, “biji Obama” sloganı bile, onun emperyalizmin uşağı olduğunu kanıtlar.
Emperyalizmin çağımızın Nemrut’u, Firavun’u, Yezîd’i olduğu, onun alnındaki ve ellerindeki milyonlarca Müslümanın kanlarından bellidir.
Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erenler’in buyurduğu gibi, “bizi mahvetmek isteyen emperyalizme ve bizi yutmak isteyen kapitalizme” karşı verilen bir savaş sonunda kurulmuştur. Onun ruhunda antiemperyalistlik vardır.

PKK YEZİD’İN ASKERİ GİBİ
PKK’nın yıkmaya ve parçalamaya çalıştığı devletimiz, Alevi/Bektaşilerin 500 yıllık özlemini yaşama geçirmiştir. Alevi/Bektaşîlerin önderi Pir Sultan Abdal, “Yürü bre Hızır Paşa/ Senin de çarkın kırılır/ Güvendiğin padişahın/ O da bir gün devrilir” demiştir. Osmanlı’nın güvendiği padişah, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günde, 29 Ekim 1923’te devrilmiştir. PKK böyle bir devleti parçalamak istemektedir.
Pîr Ali adlı Kızılbaş ozan da şöyle demektedir: “Osmanlı yanına kalır mı sandın/ Nice intikamlar alınsa gerek/ Mehdî çıkar ise ne olur halin/ Heybetli kösleri çalınsa gerek.” Pîr Alî’nin Mehdî’si de Gazi Mustafa Kemâl Atatürk Erenler oldu. PKK ise, mel’ûn Yezît’in askerleri gibi, O Mehdî’nin heykelinin kafası ile top oynadı. Adlarını saydığım Alevî örgütleri onların yanında yer almaktadır. Onları desteklemektedir.
Üstelik bu rezalet, bu uşaklık muharrem ayına girerken yaşanmaktadır. Bu günlerde zulmü ve Yezidliği lanetlememiz gerekirken, ona destek olunuyor. Ziya Paşa böylelerine, “Yezîd kavmine kim lâ’net etmezse Yezîd olsun” demektedir.
Bektaşi/Aleviler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna çok çok önemli katkıda bulunmuşlardır. Genelkurmay Başkanı ve Osmanlı padişahının Damadı Enver Paşa, 1915 yılında Hacıbektaş’ı ziyarete gelmiştir. Hacı Bektâş Dergâhı Post-nişini Salih Niyazi Baba, onu Dergâh’ın kapısının içinde karşılamıştır. Aradan dört yıl geçmiş, 1919 yılında Hacıbektaş’ı Osmanlının idama mahkûm ettiği, rütbelerini aldığı Mustafa Kemal de ziyaret etmiştir. Enver Paşa’yı Dergâh’ın içinde karşılayan Salih Niyazi Dedebaba, idamlık Mustafa Kemal’i Dergâh’a beş kilometre uzakta bulunan Beştaşlar’da karşılamıştır.
Aleviler için Cemalettin Çelebi çok kutsal bir kişidir. O ağır hasta olduğu için Mustafa Kemal’i onun adına oğlu Hamdullah Çelebi karşılamıştır. Cemalettin Efendi, Atatürk’ü evinde ağırlamıştır. Önüne dökülen on binlerce altın lirayı elinin tersi ile itmiş, Kurtuluş Savaşı’nı sonuna değin bütün gücüyle desteklemiştir.
Halide Edip Adıvar, Ateşten Gömlek adlı yapıtında Erzincanlı Gül Bacı Erenler’den bahseder. Gül Hanım mana aleminde (rüyasında) Hazret-i Alî’yi görür. Hazret-i Şah ona, “Batı cephesine gideceksin ve askerlerle birlikte Yunan’a karşı savaşacaksın” buyruğunu verir. O bu buyruğa uymak için Erzincan’ı ve kocasını terk edip Kütahya’ya değin gelir. Subayların ve eratın ısrarlarına karşın cephenin önünden ayrılmaz ve “Ben buradan ayrılırsam yenilirsiniz. Hz. Alî bana böyle söyledi” der.
Kaynak Yayınları tarafından yayınlanacak Uluslaşma Sürecimizde Bektaşî/Alevîler ve Atatürk adlı eserimde Alevî/Bektaşîlerin Türk ulusunun oluşumuna katkıları ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur. O yapıt okunduğunda, Türk ulusunun Bektaşî/Alevî katkısı ile oluştuğu da saptanacaktır.
İngiliz uşağı ve Ortaçağ artığı Şeyh Sait’in izini süren PKK, büyük çilelerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı savaş açmıştır. Bu savaş, emperyalistler ve onun uşağı hainler yenilip teslim oluncaya değin sürecektir. O teslimden sonra bu vatana ve bütün Batı Asya’ya barış gelecektir. O barış Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnîsi ve gayrimüslimi ile bütün Türkiye halkının ortak eseri olacaktır.

(*) Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Önceki Merkez Yönetim Kurulu ve Alevi Temsilciler Meclisi Üyesi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.