Birisi anadilde eğitim mi dedi?

"Zaman zaman gerek iktidar partisince gerekse muhalefet partilerince sözde daha demokratik olmak adına ana dilde eğitim uygulanması gerektiği vurgulanır."

Birisi anadilde eğitim mi dedi?
10 Şubat 2016 Çarşamba 12:42

Nusret Kebapçı

Zaman zaman gerek iktidar partisince gerekse muhalefet partilerince sözde daha demokratik olmak adına ana dilde eğitim uygulanması gerektiği vurgulanır. Hatta bunu anadilde kamu hizmetine kadar vardıran da bulunuyor. Ama bunu söyleyenler topluma verdikleri mesajlarda hep Batı’yı örnek gösterirler ve bizim de geç kalmadan bu tür adımları atmamız gerektiğini anlatırlar. Bu aslında bir algı operasyonudur.
Gerçekten Batı, yani Avrupa ülkeleri, böyle bir adımı atmış mıdır? Yoksa yalan mı söylenmektedir? Bence asıl önemli olan budur. Size 3 AB ülkesinden örnekler verelim ki anadilde eğitimin bırakın uygulanmasını, çok kültürlülüğün de oralarda toplumun parçalanmasına yol açabilecek bir adım olarak kabul edildiği görülsün.
Örneğin AB’nin en önemli ülkesi olan Almanya’dan başlayalım... Almanya Başbakanı Angela Merkel, Partisi Hıristiyan Demokrat Birliğinin (CDU) Karlsruhe’deki kongresinde mülteci sorunuyla ilgili konuşurken şunları söylemişti. “Bize sığınanlar, yasalarımıza ve geleneklerimize saygı duymalı ayrıca Almanca öğrenmeli. Çok kültürlülük paralel toplumlara yol açar. Bu nedenle çok kültürlülük büyük bir yalandır.” Evet, aynen böyle, yani anadilde eğitim falan yok.
Ya Fransa... Orada da durum bundan çok farklı değil. Geçtiğimiz günlerde Fransız Yeşiller Partisi tarafından, bölgesel ve azınlık dillerinin öğretiminin yoğunlaştırılması ve kamusal alan ve radyo ve televizyonlarda kullanılmalarının teşvik edilmesi amacıyla sunulan yasa teklifi, 13’e karşı 14 oyla genel kurulda reddedildi.
Evet, olay budur ve orada da anadilde eğitim falan uygulanmıyor.
İngiltere farklı olabilir mi?
Geçtiğimiz günlerde de İngiltere ‘de Başbakan David Cameron, “Müslüman kadınlara dil eğitimi için 30 milyonluk bütçe ayırdıklarını, göçmenlerin İngilizceyi iyi konuşamamaları durumunda ülkeden atılabileceklerini...” söylemedi mi?
O halde üzerinde çok fazla yorum yapmaya gerek yok, zaten her şey açık. Orada da anadilde eğitim yok.
Aslında işin özü şudur...
Avrupa’nın gelişmiş 28 ülkesi, tek bayrak, tek vatan, dek dil, hatta tek ekonomi olma yönünde ilerlemeye çalışırlarken bizimki gibi sömürmek, kaynaklarına el koymak istedikleri ülkelere de demokrasi adına anadilde eğitim adı altında çok kimlikliliği dayatmaktadırlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.