Bir ‘Özel Harpçi’: Sabri Yirmibeşoğlu

Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun gazeteci Fatih Güllapoğlu’na söylediği şu sözler hiç unutulmadı: “6-7 Eylül bir Özel Harp işidir. Muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı.”

Bir ‘Özel Harpçi’: Sabri Yirmibeşoğlu
06 Ocak 2016 Çarşamba 14:58

Hikmet Çiçek
[email protected]

Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun gazeteci Fatih Güllapoğlu’na söylediği şu sözler hiç unutulmadı: “6-7 Eylül bir Özel Harp işidir. Muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı.” (Tanksız Topsuz Harekat, Tekin Yayınları, 1991)
Yirmibeşoğlu on yıl sonra bir başka görüşmede “Ben orada garip bir üsteğmendim” derken, sözlerini şöyle “düzeltti”: “Savaşta, düşmanın işgal ettiği bölgelerde bazı olaylar yaratılır ve düşman yaratmış gibi gösterilir. (...) Halkı düşmana karşı galeyana getirmek(tir amaç)... Belki Güneydoğu’da da oluyor bunlar, yanlış olarak...” (Aksiyon, 31 Mart 2001)
Kamuoyunun, Yirmibeşoğlu’nun adını Gülllapoğlu’nun kitabından tanıdığı söylenir. Yanlıştır.
Sabri Yirmibeşoğlu’dan ilk söz eden Aydınlık’tır.
Kontrgerilla/Gladyo’nun Türkiye’de açıkça ortaya çıktığı dönem 12 Mart 1971 dönemidir. 12 Mart dönemi sona ererken, 1978 yılında günlük gazete olarak yayına başlayan Aydınlık’ının unutulmaz dizi yazılarından biri “Resmi Belgelerle Kontrgerilla”dır. 10 Temmuz 1978 günü başlayan ve yaklaşık iki ay süren bu dizide Cihat Akyol, Sabri Yirmibeşoğlu, Hiram Abas, Nuri Günrdeş, Mehmet Eymür, Necdet Küçüktaşkıner ve benzeri Gladyo/Kontrgerilla şefleri, yaptıkları eylemleriyle isim isim teşhir edildi. Darbe planları açıklandı. “Aydınlık adımızı yazdı, bizi hedef gösterdi” yaygaraları o zaman başladı. Adını anmadan geçmeyelim. Bu dizi, büyük ölçüde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz gazeteci Ünal İnanç’ın emeğine ve titiz çalışmasına dayanıyordu.


‘CAMİ YAKILIR MESELA’
Yirmibeşoğlu, 23 Eylül 2010 tarihinde Habertürk’e verdiği söyleşide şunları söylüyor:
“Özel Harp’te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs’ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela.”
Yüzbaşı Alparslan Türkeş’in çok sevdiği öğrencilerinden biri. NATO eğitimi için Napoli, sonra Kıbrıs, 1964’de İzmir Güney Doğu Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı, daha sonra Belçika’da NATO karargâhı. Kıbrıs harekatı devam ederken Özel Harp Dairesi Başkanı Kemal Yamak görevinden alındı ve yerine Tuğgeneral rütbesinde Yirmibeşoğlu atandı.
Yirmibeşoğlu’nun Özel Harp Dairesi Başkanlığına geldiği günler, 12 Mart darbesinden sonra kesilen ülkücü eylemlerin yeniden başladığı dönemdir. ‘Milliyetçi Cephe’ hükümetleri döneminde kapatılan komando kampları yeniden açılmış, ‘sivil unsurlar’ bombalı eğitime dahi tabi tutulmuştur. 1976’dan itibaren vurucu güç olarak oluşturulan 50 kişilik bir ekibin lideri ise Abdullah Çatlı’ydı. Özel Harp Dairesi’nde görevli bir subay olan Korkut Eken, yıllar sonra Abdullah Çatlı’nın Özel Harp Dairesi’nin sivil unsurlarından olduğunu söyleyecekti.
Sabri Yirmibeşoğlu, Özel Harp Dairesi görevini iki yıl sürdürdü ve daha sonra 1 Eylül 1976 tarihinden itibaren Türkiye’ye verilen NATO İstihbarat Daire Başkanlığı’na getirildi. 1978’e kadar bu görevde kaldı.
Daha sonra Tümgeneral rütbesine terfi ederek Sarıkamış’ta tümen komutanlığı yaptı. 1978’de başbakan olarak Sarıkamış’ı ziyaret eden Bülent Ecevit’e Özel Harp Dairesi’nde sivillerin de görev yaptığını, MHP il başkanının “güvenilir, vatansever bir arkadaşımız” olarak ÖHD’de çalıştığını açıklayan da Yirmibeşoğlu’ydu.

GENELKURMAY BAŞKANI OLACAKTI
1983 yılında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda görevli,1984 yılında Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı, 1986 yılında Erzincan’daki 3. Ordu Komutanlığı ve nihayet 1988 yılında Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri. 1991 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi. Görev süresi 1 yıl uzatılsa Kara Kuvvetleri Komutanı, oradan Genelkurmay Başkanlığı’na yükselebilecekti. Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, 2 Ocak günü İstanbul’da tedavi gördüğü GATA’da 88 yaşında yaşamını yitirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.