Atatürk’ü halk oylamasına sokacak gaflet

"Rize Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nda çevre düzenlemesi yapmakta. Türkiye’nin tüm kentlerinin meydanlarında olduğu gibi Rize Cumhuriyet Meydanı’nda da Atatürk heykeli var. Meydanın yapım çalışmaları sırasında heykel, valiliğin önüne konuyor."

Atatürk’ü halk oylamasına sokacak gaflet
26 Eylül 2015 Cumartesi 19:21

Adil Hacıömeroğlu

Rize Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nda çevre düzenlemesi yapmakta. Türkiye’nin tüm kentlerinin meydanlarında olduğu gibi Rize Cumhuriyet Meydanı’nda da Atatürk heykeli var. Meydanın yapım çalışmaları sırasında heykel, valiliğin önüne konuyor. Daha sonra Atatürk Heykeli’nin bulunduğu yere boş bir çay bardağı heykelinin yapılacağı açıklanıyor belediyece.
Atatürk heykelinin kaldırılacağının duyulması üzerine Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Rize Şubesi sert tepki gösterdi. ADD’yi birçok demokratik kitle örgütüyle bazı siyasal partiler destekledi. AKP’ye oy veren Rizeli yurttaşların da birçoğu bu uygulamaya karşı çıktılar.
Rize Belediye Başkanı Kasap, tepkilerin artması üzerine belediyenin internet sayfasında “Kamuoyuna Duyuru” başlığı altında “Cumhuriyet Meydanı’nın inşaatı tamamlandıktan sonra, Atatürk Heykeli’nin sabit olarak nereye yerleştirileceği halk oylamasıyla belirlenecektir.” Açıklamasını yapmakta. Tarih: 20 Eylül 2015...
Yukarıdaki açıklama ne demek? Cumhuriyet Meydanı’na Atatürk heykelinin olup olmayacağına halk oylamasıyla karar verilecek demek... Heykel reddedilirse meydana boş çay bardağı konulacak. Tıpkı inşaatla ilgili meydana asılan görsellerde olduğu gibi... Kısacası, Atatürk’ü çay bardağıyla halk oylamasına sokup Atatürk’ü yendirmek amaç. Böylece Türkiye’de Atatürk heykeli olmayan ilk meydanı ortaya çıkarmak. Bu konuda öncülük yaparak diğer kentlerde de benzer uygulamaların yolunu açmak. Atatürk’ün olmadığı kentler yaratmak tüm amaçları. O zaman sormazlar mı size:
“Sizin Atatürk heykellerini yakan, kıran PKK’lılardan ne farkınız var?” diye...
Atatürk heykelini ortadan kaldırmaya çalışan Kasap, kendisine oy verenlerden bile tepkiler çoğalınca geri adım atmak zorunda kaldı ve belediyenin internet sitesinde halk oylaması yapılacağı konusundan geri adım atan yeni bir duyuru yaptı kamuoyuna.
Yapmasına yaptı da bir önceki duyuruyu silmeyi unutmuş Kasap. Eee, insan şaşırınca böyle şeyler olur tabi ki...
Yeni duyurunun tarihi, 22 Eylül 2015... “... Cumhuriyet meydanı ve Atatürk heykelinin durumuyla ilgili olarak, tarafımdan yapılan açıklama dahi belirli kesimlerce çarpıtılarak amacı dışına çıkartılmıştır. Bu kesimler hadlerini aşarak mesnetsiz olarak Cumhuriyet Meydanı için Atatürk Heykeli ile çay bardağı arasında “Atatürk mü, çay bardağı mı?” şeklinde referanduma gidileceği iftirasını uydurmuşlardır.” demekte Başkan Kasap... Tam da “Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır.” deyimine uygun bir açıklama bu...
AKP’li yöneticiler kendilerini çok uyanık milleti de saf sanmaktalar. Kasap, iki gün önce yaptığı açıklamayı unutmuş. İftiradan söz etmekte. Senin belediyenin internet sitesine koyduğun açıklama yalansa “Yalan!” de ve iftiradan söz et. Ne oldu sana arkadaş, iki gün önce yazdıklarını unutmaktasın?

BOŞ ÇAY BARDAĞI İŞİNE GELİNCE
Çay, Rize’nin her şeyi. Yaşam damarı... yalnızca Rize’nin değil, Sarp kapısından Tirebolu’ya kadar uzanan kıyı kesiminin geçim kaynağı. Çay üretiminden önce Rize Türkiye’nin en yoksul illerinden biri. Genellikle gurbetçi olan halk, ekmeğini, Rusya ve Gürcistan’a çalışmaya giderek sağlardı. Bolşevik Devriminden sonra Batum sınırı kapanınca işsizlik, yoksulluk arttı. Böyle olunca da güvenlik sorunları ortaya çıktı. Bunun üzerine Mustafa Kemal yönetimindeki Ankara hükümeti; yoksulluğu, işsizliği ortadan kaldırmak ve güvenlik sorununu yok etmek için halka bir geçim kapısı bulmak için kolları sıvadı.
Muğlalı idealist ziraat mühendisi Zihni Derin Rize’ye gönderildi çay fidanlığı kursun diye. Olumlu sonuçlar alınınca 6 Şubat 1924 tarih ve 407 sayılı yasayla çay yetiştirilmesiyle ilgili yasa çıkartıldı. Hem Atatürk hem de İnönü dönemlerinde olağanüstü çalışmalarla çiftçiler yüreklendirildi ve Rize çay memleketi oldu.
Eğer bugün Rizelinin karnı toksa çay sayesindedir. Büyük kentlerimizde büyük işler yapan Rizeli yapsatçıların çoğu, bir mayıs çayı parasını cebine koyarak işe başlamıştır. Her Rizelinin ölünceye kadar minnet duyacağı kişilerse Atatürk, İnönü, Zihni Derin olmak üzere Cumhuriyet kurucularıdır. Başkan Kasap’a anımsatmak isterim ki Muğlalı Zihni Derin’i, Rize için seferber eden Cumhuriyet ülküsüdür.
Cumhuriyet olmasa çay olmazdı. Çay olmasa Rizelinin karnı doymazdı. Yediği ekmeğe nankörlük eden haramzadedir. Bu, unutulmaya...
Başkan Kasap, Rize’ye yakışmamaktadır. Öncelikle tüm Rizelilerden ve Türkiye’den özür dileyerek görevinden ayrılmalı. Cumhuriyet ve Türk Ulusu, yediği ekmeğe kasaplık edenleri affetmez.
Atatürk’ü halk oylamasına sokacak bir gafleti ancak Türk Ulusuna ve Rizelilere düşmanlık yapan biri gösterebilir. Atatürk Heykeli’ni kaldırmakla PKK’nın safına geçersiniz. Dünün İngiliz muhipleri gibi emperyalizme piyon olursunuz...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nefer zurnaci - 5 yıl önce
Samsun Cumhuriyet Meydan'inda ki Atatũrk heykeli'nin dibinde hangi kanuna gõre Simit Sarayi açildi ve hangi âyete gõre hela WC'si jeton matikli? Aydin diye geçinen diplomali koyun avcilari!
Avatar
İsa - 5 yıl önce
Adı üstünde Cumhuriyet meydanı ve Atatürk özdeş.Bir kere Atatürk büstleri ve heykellerini konacağı yerlerdir orası.