ABD’nin stratejisi ve hamleleri

Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik tartışmasının geçmişi 1946-7’lere dayanıyor. Ancak bugün yaşanan gerilim ve sorunun asıl nedeni ABD’nin beş yıl önce uygulamaya koyduğu Pasifik Genel Siyaset ve Strateji anlayışından kaynaklanıyor. Çin’in ABD’den gelen tehdit adımlarına seyirci kalması beklenemez

ABD’nin stratejisi ve hamleleri
10 Temmuz 2016 Pazar 08:46

Güney Çin Denizi’nde neler oluyor? - 1

Ali Erdinç / General (E.)
Uluslararası Daimi Hakem Divanı’nın (IPCA) son olarak yaptığı basın açıklamasına göre Çin ve Filipin Cumhuriyeti arasında yaşanan Güney Çin Denizi’ndeki itilaf ile ilgili nihai karar 12 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak. Ancak bu kararın çok da önemi yok. Zira halen 60’tan fazla ülkenin Çin tezlerini destekliği biliniyor.
Güney Çin Denizi’ndeki Parasel, Spratly, Pratas adaları ile Macclesfield Bank ve Scarborough resifi, aidiyeti ve statüsü kesin olarak anlaşmalarla belirlenmemiş mercan atolleri, resif ve kayalıklarla ilgili sorun ve egemenlik tartışmasının geçmişi 1946-7’li yıllara kadar gidiyor. Ve bu sorun sadece Çin ve Filipin Cumhuriyeti’ni değil ayrıca Brunei, Malezya, Taiwan ve Vietnam gibi diğer bölge ülkelerini de ilgilendiriyor. Aslında günümüzde yaşanan bu gerilim ve sorunun asıl nedeni ABD’nin beş yıl önce uygulamaya koyduğu Pasifik Genel Siyaset ve Strateji anlayışından kaynaklanıyor.

ÇİN’DE ASKERİ ABLUKA
ABD 2011 yılının sonundan itibaren Asya-Pasifik bölgesi ile ilgili Genel Diplomatik, Ekonomik ve Askeri stratejisini revize etti. Önceden Pivot-Asya olarak bilinen bu strateji “Uzak Kıyıyı Yeniden Dengeleme Stratejisi” olarak yeniden uygulamaya konuldu. Buna göre 2020 yılına kadar ABD Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin ana üslerinin % 60’ı Pasifik bölgesinde konuşlandırılacak, savunma harcamaları ağırlıklı olarak Deniz ve Hava Kuvvetleri’ne tahsis edilecek, Kara Kuvvetleri kadroları 2016 sonuna kadar 390.000 kişiye kadar düşürülecek. Askeri tedarik planlarında öncelik uzun menzilli stratejik bombardıman uçakları ile nükleer denizaltılara verilecek, deniz piyade birlikleri ve bir uçak gemisi Görev Grubu ( 1 uçak gemisi, 7 destroyer, 2 denizaltı ve 10 savaş gemisi) rotasyonel olarak daimi Pasifik bölgesinde konuşlanacak. Böylelikle uygulanacak çevreleme stratejisi ile Çin bölgede adeta askeri açıdan abluka altına alınacak. Ayrıca bölge ülkeleriyle Çin’e karşı askeri ittifaklar ve ekonomik ortaklıklar tesis etmek de stratejinin parçası. Görülüyor ki bu stratejide hedef Çin’in hayatiyeti ve bekasıdır.

HEDEF DENİZ TİCARET YOLLARI
Çin’in ekonomik olarak güçlenmesinden büyük ölçüde tedirgin olan ABD, Çin’in Asya’da bir hegemon güç merkezi olmasını önlemeyi ve mevcut statükonun korunmasına çalışıyor. ABD bu yeni stratejinin uygulanmaya konulması ile bölge ülkeleri ile Çin’e karşı askeri işbirliğini geliştirmeye başladı ve yeni hazırlanan Pasifik Harekat Konsepti ile Deniz- Hava Harekat Doktrini’ne ait esasları uygulamaya koydu. Ayrıca bölge ülkeleri ile beraber Arşipelajik Savunma konsepti “Takımada savunması” özellikle güney Çin Denizi bölgesinde mevcut ada ve adacıklar üzerinde uygulanmak amacıyla hayatiyete geçirildi. Bu arada Çin’le yaşanabilecek muhtemel bir gerginlikte Çin
limanlarını ve deniz ticaret yollarını abluka altına almak ve kapamak üzere uygulanabilecek Taarruzi Mayın ve Denizaltı Harekatı ile yine ülke içinde uygulanabilecek Özel Kuvvet Harekatı ile ilgili planlar açık olarak ABD kaynaklarınca Şubat 2014’ten itibaren Çin’e karşı bir argüman olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bunun yanında Trans Pasifik Ortaklık Ticaret Antlaşması’yla (TPP) ABD ekonomisi ve Asya ülkeleri arasında entegrasyon kurulması hedeflenerek bölgede Çin ekonomik açıdan da yalnızlaştırılmaya çalışılıyor.

ÇİN TEHDİTLERE SEYİRCİ KALMAZ
Çin’in gerek bekasını gerekse ulusal güvenliğini direk tehdit eden bu gelişmeler karşısında tepkisiz kalması beklenemez. Zira Güney Çin Denizi, Çin için hayati önemdedir. Çin ticaretinin % 60’tan fazlası ve 5.3 trilyon dolar değerindeki Yıllık Global Ticaret bölgeden yapılmaktadır. Ayrıca Çin nüfusunun büyük bölümü ülkenin doğusunda ve sahilin 650 km’lik bölümünde yaşamaktadır. Bu sahil şeridi Güney Çin Denizi ile doğrudan irtibatlıdır. Bu bölgeden geçen deniz ticaret yolunun kapanması veya kontrol altına alınması Çin ithalat ve ihracatının tamamen durmasına, Çin için bir gereklilik olan ekonomik büyümenin yavaşlamasına ve böylece ülke içinde yaşanabilecek önemli sosyal sıkıntılara neden olabilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.