68’liler HDP’yi destekler mi?

Hiçbir zaman 68’liyiz demeyen dönekler şimdi HDP’ye destek açıklaması yapıyor. 12 Eylül’den sonra naylon insan yetiştirilmişti şimdi de naylon 68’lileri tanımış olduk. Hiçbir 68’li HDP’yi desteklemez. Bu 68 ruhuna ihanet sayılır

68’liler HDP’yi destekler mi?
06 Nisan 2015 Pazartesi 11:22

Şakir Keçeli 

Sözcülüğünü Dr. Ruhi Koç’un yaptığı bir grup, 68’liler adına bir basın toplantısı yaptı ve 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak seçimlerde HDP’yi destekleyeceklerini açıkladı. 

Acaba, kendisini 68’li olarak açıklayan bir kişi veya bir grup, HDP’yi destekleyebilir mi? Böyle bir destek, 68’lilik ruhuna ihanet sayılır mı sayılmaz mı?  

Acaba 68’lilerin olmazsa olmazları nelerdir?  

Basın açıklaması yapanların neredeyse tamamı 1968-1970 yıllarında 20-24 yaşlarında idiler ve Fikir Kulüpleri Federasyonu, DEV-GENÇ veya Devrimci Öğrenci Birliği gibi örgütlerde üyelik ve yöneticilik yapmışlardı. Bu nedenle birçoğu Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılığı’nın Evrak No: 1971 405 ve 1971/212 Esas No’lu iddianamesinde sanıktır. Örneğin Dr. Ruhi Koç, bu davada 21 numaralı sanıktır. Fakir, yani ben de, 1940 doğumlu olmama, orta yaş grubuna girmiş bulunmama karşın genç sayıldım ve otuzbeş numaralı sanığım. 1932 yılında doğan merhum Suat Şükrü Kundakçı, 1917 yılında doğan merhum Prof. Dr. Muammer Aksoy, 1932 doğumlu Muzaffer Erdost da DEV-GENÇ davasında sanıktır. Demek ki, 68’li olmanın ölçütü, asla doğum tarihi olamaz.  

68’lilerin önderlerinden Deniz Gezmiş’le, avukatı olmam nedeniyle, Efraim El Rom’un kaçırıldığı gün, Kayseri Cezaevi’nde tanıştım. O gün onunla yaklaşık 2-3 saat kadar konuştuk. Bu konuşmadan kısa bir süre sonra da tutuklandım.  

O günlerde TÖS Davası’nın iddianamesi düzenlendi ve sanıklara tebliğ edildi. TÖS’ün avukatı olan ben, içeride avukatlık yapıyor, tutuklu öğretmenlerin savunmalarını hazırlıyor ve durmadan çalışıyordum. Deniz bu iddianameyi zaman zaman okuyordu. 

Askeri Savcı Baki Tuğ’un hazırladığı iddianame, gencecik öğretmenlerin birbirine yazdığı mektupların üzerine kurulmuştu. Bu mektupların birinde, genç bir öğretmen, kız arkadaşına yazdığı mektupta (kızın gözüne girerim amacıyla olsa gerek) şöyle diyordu: “Bu toprakların ufkundan ebedi olarak, milliyetçilik pisliğini sileceğiz”. Bu sözleri okuyan Deniz Gezmiş çok sinirlendi ve “Abi bir insan bu kadar mı dangalak olur... Bir sosyalist, vatan sevgisini nasıl aşağılar” benzeri sözler söyledi. Her ziyarete gelişinde bu konuyu açardı ve öğretmen arkadaşı kınardı. 

Demek ki, Devrimci Öğrenci Birliği vatanseverlerin bir araya gelerek kurduğu bir örgütmüş. Demek ki, vatanını sevmeyenlere 68’li denemezmiş... 

EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİ 

Gelelim Sosyalist Fikir Kulüpleri’ne. Ruhi Koç 1969 yılı Ocak ayında yapılan kurultayda bu kuruluşun yönetim kuruluna seçilmiştir.  

FKF Genel Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen karara göre; “...FKF, Bilimsel Sosyalizmin Türkiye gibi yarı bağımlı, yarı feodal ülkeler için öngördüğü emperyalizmin ve onun yerli işbirlikçilerine karşı bağımsızlık ve demokrasi yolunda mücadeleyi” temel alan bir kuruluştur. 

Demek ki FKF; antiemperyalist ve antifeodaldir. Türkiye’nin tam bağımsızlığından yanadır.  

Demek ki, ancak ve ancak emperyalizme ve toprak ağalığı ve şeyhlik başta olmak üzere, bütün ortaçağ kurumlarına karşı olanlar ve de Türkiye’nin tam bağımsızlığını savunanlar, emperyalizmin işbirlikçilerine düşman olanlar 68’li olabilirlermiş... Bunların dışında kalanların 68’lilik iddiası göz boyacılıktan başka bir şey değilmiş. 

Fikir Kulüpleri Federasyonu, Ocak 1969 tarihinde yapılan genel kurulunda alınan bir kararla DEV-GENÇ adını almıştır. 

DEV-GENÇ Tüzüğünün 2 maddesinde kuruluşun amacı şu sözlerle açıklanmaktadır: 

“...Emperyalizm ve feodal kalıntılara karşı verilen halkımızın milli demokratik devrim mücadelesinde sosyalist gençliğin düşünce ve eylemlerinin geliştirilmesi...” 

DEV-GENÇ’in kullandığı sloganlardan bazıları da şöyledir: “Devrimciler el ele milli cephede”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi”, “Milli Ordu - Milli Sanayi”, “NATO’ya Hayır”, “Yaşasın Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye”... 

Demek ki, DEV-GENÇ örgütü de, tıpkı FKF ve DÖB gibi, emperyalizme, toprak ağalığı ve şeyhliğe karşı savaşmış ve bu uğurda şehitler vermiş bir örgüttür. Nitekim DEV-GENÇ Marşı’nda şu sözler geçer: “Halk savaşı vereceğiz emperyalizme karşı”.  

Ruhi Koç ve arkadaşlarının desteklediği HDP, ABD emperyalizmine veya AB emperyalizmine karşı mıdır? Kesinlikle hayır. Aksine bu partinin militanları sokaklarda, “Yaşasın Obama... Yaşasın ABD” diye bağırmaktadır. ABD emperyalizminin Türkiye Büyükelçisi ve Adana Başkonsolosu mesaisinin önemli bir bölümünü Diyarbakır’da geçirmekte ve HDP merkezi yöneticilerine taktik vermektedir. 

NAYLON 68’LİLER 

Ruhi Koç ve arkadaşlarının desteklediği HDP, feodalizme, yani toprak ağalığına, tarikatlara, aşiretçiliğe karşı mıdır? Kesinlikle hayır. Aksine Şeyh Said ve Said-i Nursî’nin ölüm yıldönümlerini anmakta, Seyyid Rıza için timsah gözyaşları dökmektedir. 

Ruhi Koç ve arkadaşlarının desteklediği HDP’nin “Başbuğu” Abdullah Öcalan AKP’ye İslâm temelinde ortaklık önermektedir. Lübnan ve İran Hizbullahına karşı çıkmaktadır. 

Kendisini Deniz Gezmiş’lerin, Mahir Çayan’ların, Hüdai Arıkan’ların, Sinan Kazım’ların, Sinan Cemgil’lerin, Fikir Kulüpleri’nin ve DEV- GENÇ’lerin mirasçısı olarak sunan insanlar, ABD emperyalizminin fedailerini destekleyebilir mi? Bu insanların 68’liler adına konuşma hakları var mıdır? Ruhi Koç ve arkadaşlarına “68’li” demek, 68’lilere hakaret sayılmaz mı? 

1968’lerden bu yana tam 48 yıl geçti. O günlerde ve aradan geçen kırk sekiz yıl içinde çok dönek gördük. Öyle ki 68’lilerin yiğit evladı merhum Hasan Yalçın, “Dönekler” adlı koca bir kitap yazdı. Dönekler, dönekliklerini asla gizlemedi. Onlar döndükten sonra, hiçbir gün “68’liyiz” demediler.  

Döneklerden sıkıyönetim mahkemelerinde özeleştiri yapanlar oldu... Ama bunlar da, o günden sonra hiçbir gün, “Biz de 68’liyiz” demediler. 

Bilindiği üzere 12 Eylül’den sonra, globalleşme ile birlikte, naylon insan yetiştirildi. Anlaşılan şimdi de naylon 68’lileri tanımış olduk... 

Bir dahaki yazımda, Alman imalatı naylon Aleviliği anlatacağım.  

Saygılarımla...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.