35. Asya Uzaktan Algılama Kongresi (ACRS2014)

35. Asya Uzaktan Algılama Kongresi (ACRS2014)
31 Aralık 2014 Çarşamba 08:23

Prof. Dr.  Can Ayday

Her yıl farklı ülkenin düzenlediği 35. Uzaktan Algılama Kongresi bu yıl Myammar’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Kongre Asya Uzaktan Algılama Birliğinin (AARS) organizasyonluğunda düzenlenen Asya kıtasının en büyük kongresi özelliğini taşımaktaydı.

Kongre bu yıl Myammar’ın yeni başkenti Nay Phi Taw’da 27 - 31 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kongreye 500’ün üzerinde, 27 değişik ülkeden katılım oldu. Türkiye bir katılımcının bildiri sunumuyla temsil edildi.

Kongrenin bu yılkı kongre teması da kongre sırasında izlenen ve ileride izlenecek davranışa uygun olarak seçilmişti. Kongrenin konu başlığı “Toplumları Yeniden Kaynaştırmak için Algılama” (Sensing for Reintegration of Societies) olması anlamlıydı. Ülkelerin dost olması, kardeşçe yaşaması gibi unutulan davranışların yeniden yeşertilmesine çok uygun seçilmiş.

5 gün süren kogrede her gün 5 paralel oturum gerçekleştirildi. Oturumların herbiri farklı konu başlıkları altında yapıldı. Sözlü sunuların yanısıra hergün poster sunu oturumları ilginç konular içermekteydi. Dünyanın uzaktan algılama konusundaki özel firmaları kongre süresinde stand açarak ürünlerini kongreye katılanlara tanıtma fırsatı buldular. Yine uzaktan algılama konusunda çalışmaları ile kendisini kanıtlayan üç kişi de çağrılı konuşmacı olarak açılış oturumunda bildiriler sundular.

29 EKİM GÜNÜ TÜRK BİLİMİNSANI KONUŞTU

Kongrede yaşanan bir farklı olay da Türkiye’den katılan Dr. Can Ayday’ın sözlü sunusunun 29 Ekim 2014 gününe rastlamasıydı. Ayday konuşmasına bu günün Türkiye Cumhuriyetinin Bayramı olduğunu ve bu nedenden dolayı sevinçli olduğunu belirtti. Atatürk’ün herkes tarafından bilinen bir lider olduğunu belirtti. “Her ülkede, hele hele gelişen ülkelerde birer Atatürk olsaydı, dünyada savaşlar olmazdı” dedi. Bildiriyi dinlemeye gelen kişiler tarafından büyük ilgi gördü.

Kongreye katılan özel firmalar arasında özellikle uzaktan algılama konusunda dünyayı gözleyen küçük uydu tasarlayan ve bu uyduların yörüngeye oturtulmasını sağlayan firmaların sayısının yüksek olduğu görüldü.

Kongrenin bir önemli tarafı da, uydu yönetme konusunda geliştirilen yazılımlar ve Uzaktan Algılama ile Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili kullanılan yazılımların çoğunun Açık Kaynak Kodlu yazılımlar olmasıydı. Böylece yıllardır gelişmekte olan ülkelere, Türkiye ve Asya’ya yazılım satan ve yıldan yıla sadece bu yazılımların yıllık kullanım ücretinden para kazanan yabancı firmaların pazar paylarının azaldığı anlamına gelmesiydi. Böylece Avrupa’da son yıllarda hızla gelişen Açık Kaynak Kodlu yazılım kullanımının Asya kıtasına da kaydığı sevindirici bir gelişme olarak ortaya çıkmıştı.

İNSANLIK TARİHİ İLE PARALELLİK

Bu kongrede kongrenin baş düzenleyicisi olan Asya Uzaktan Algılama Birliğinin (AARS) genel sekreteri olan Kohei Cho’nun açılış günü katılımcılara yaptığı konuşmada vurguladığı gibi konferansın felsefesini üç başlık altında özetlenmişti. Bu ana başlıklar;

Dostluk ve arkadaşlığın paradan önce gelmesi,

Asyalı için, Asyalı ile ve Asyalı ile birlikte, (son ikisi aynı şeyi ifade ediyor)

Asya stili ile Asya kültürü,

Kongre süresince yapılan sunular ve poster bildiriler, farklı ülkelerden katılımcıların birbirleri ile iyi ilişkiler kurmalarını sağlamış ve kongrenin hedeflenen felsefesi gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra yine sunulan bildirilerden çıkan sonuç ise, yıllar önce yabancı ülkelerin sömürgesi olmuş, emperyalist ülkelerin herşeyleri ile sömürdükleri bu ülkeler uzay teknolojisi ve bu teknolojinin farklı alanlarda kullanıldığı ziraat, maden, jeoloji, orman, şehirleşme, vb. konularda kendi başlarına iş yaptıkları gibi tasarladıkları uyduları batılı ülkelere satar duruma gelmişlerdir.

Sonuçta, insanlık tarihinin başladığı topraklar olarak bilinen Asya, kültürlerin geliştiği, ilk matematiğin, ilk bilimsel çalışmaların, uygulamaların yapıldığı Asya, o eski durumuna ulaşmak için hızla ilerlediğini bu kongrede göstermiştir. Bu duruma ulaşmanın ana felsefesinin ise, birlikte olmak, birlikte çalışmak ve dostluk olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Türkiye deyince ise, yüzleri değişmekte, çok sıcak davranmakta ve Türkiye’nin Avrupa’dan çok Asyalı olduğunun altını kalın kalemle çizmektedirler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.