24 Nisan’a doğru

Papa’yla başlayan 24 Nisan kervanına beklendiği gibi Avrupa Parlamentosu da katıldı! Düşünebiliyor musunuz? Bir parlamento bileşenlerine tarihsel bir olayla ilgili olarak öğütte bulunuyor.

24 Nisan’a doğru
21 Nisan 2015 Salı 09:37

Ceyhun Balcı
Tarihsel ve hukuksal olarak duvara toslamış bir süreçte elde kalan tek kulvar siyasettir soykırım iddacıları için. Son gelişmeleri bu bağlamda irdelemek gerekir.
AİHM Büyük Dairesi vermek üzere olduğu kararla hukuksal düzlemde son noktayı koyacaktır Ermeni Soykırımı dayatmalarına.
Yine soykırımcı tarafın olmamıştır diyenlerle tarih temelli bir tartışmaya giremiyor oluşu bu alanda da dayanaktan yoksun olduklarının kanıtıdır.
Elde kalan siyasi seçeneğin saldırganca kullanılmasını biraz da yukarıda anılan durumlara bağlamak gerekir. 
Üç ayaktan ikisinde kesinlikle haklı olan bir tarafın siyaset gibi öznellikler içeren bir yönden sıkıştırılabilmesi Türk hükümetinin özelde Ermeni Soykırımı savları, genelde de dış politika açısından yok hükmünde siyaset izlemesinden kaynaklanmaktadır. Farklı deyişle, 100. yıl gerekçesiyle hız kazanan saldırganlığın sorumlusu kendi ayağına kurşun sıkan Türk hükümetidir. 
ASALA terörüyle başlayan tanıtım süreci, tanınma noktasına sürüklenirken dünyanın hemen her köşesinde 40’ı aşkın Türk dış temsilcisi/temsilci yakını aramızdan alındı. Bu kanlı süreç Orly Havaalanı’nda efendinin kanına girmese kim bilir ne zaman dururdu!
Süreç hiç yoktan buraya gelip dayanmışken Papa’ya ya da AP’ye öfkelenme kolaycılığını bir yana bırakıp aynaya bakalım mı?
Türkiye geçtiğimiz 13 yıl boyunca bugün gelinen noktaya çanak tutan bir siyaset izledi. Son 4 yılda ise bu aymaz ve sorumsuz siyasete  muhalefetin de katıldığını şaşırtı içinde gözlemliyoruz. 
Anılan dönemde Türkiye’yi ayakta tutan biricik gelişme Talat Paşa Komitesi’nin Avrupa kentlerinde başlattığı etkinlikler ve onunla bağlantılı olarak gelişen Perinçek-İsviçre Davası oldu. Bu çok önemli ve değerli süreç son yıllarda ne Türk hükümetinin, ne de TBMM’de yer alan muhalefet partilerinin en küçük ilgisiyle karşılaşmadı. Ocak sonundaki Strazburg duruşmasında gerek hükümetin ve gerekse muhalefetin konu mankeni düzeyindeki varlığı yasak savmanın ötesine geçemedi. 
SİYASİ PARTİLERİN İBRETLİK TUTUMU
Seçime gidilen bugünlerde AKP, CHP ve HDP’nin konuya ilişkin tutumu da ibretliktir. Söz konusu partilerin oy avcılığı amaçlı Ermeni aday gösterisine girişmesi her şeyden önce bir büyük ayıbın yaşamımıza yansıması olarak algılanmalıdır. Bu kadarla kalsa iyi! Her üç partinin bu konuya odaklı oldukları anlaşılan adaylarının ağız birliği içinde oluşları ve Ermeni Soykırımı olmuşturcu tutumları siyasi düzlemde sürdürülen Ermeni Soykırımı dayatmacılığının bizdeki kimi siyasi oyuncular tarafından da desteklendiğini tartışmasız bir biçimde ortaya koymaktadır. 
TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDEKİ İKİ ‘T’
HDP ve AKP’yi bir yana bırakalım! İktidar seçeneği olma savıyla alkışlı gösterilere girişen ülkeyi kuran partideki diğer aday ve yetkililerin suskunluğu anlaşılır gibi değildir. 
Ermeni Soykırımı savları karşısında Türk tezini sıkıntıya sokması olası bu aymazlığın ne kadar farkındayız? 
Neyse ki, Türkiye hem hukuksal hem de tarihsel düzlemde haklılığını ortaya koymuş durumdadır! Böyle olmasa bir büyük felaket kapımızda demek yanlış olmayacaktır! Aksi takdirde, T’lerin ilk ikisi olan “tanıtma” ve “tanınma” konusunda yol almış olan emperyalizmin son iki T olan “tazminat” ve “toprak” aracılığıyla öldürücü darbeyi vurması işten bile olmayacaktı!
Böylesi bir milli davada ana akım siyasetten en küçük destek ve yardım görmeyen Talatpaşa Komitesi önderliğindeki vatanseverlerin başarısı çok daha fazla önem kazanmış oluyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sebahattin USTUN - 5 yıl önce
bu kustah haddini bilmeyen dusmanlara gerekli ders verilmeli,ayni sekilde bu duruma sessiz kalan siyasilerede gereken yapilmali bu millet bu ulke onun bunun samar oglani olamaz.
Avatar
onat kurgu - 5 yıl önce
mhp neredeß