Olağanüstü hal


Yavuz Alogan

Yavuz Alogan

Okunma 23 Temmuz 2016, 09:57

Benim gibi sosyalistler analoji yapmaya çok meraklıdır. Yaşadığımız olayın tarihte yaşanmış olaylarla ortak yönlerini bulur, vardığımız sonucu benzeştirme yöntemiyle güçlendirmeye çalışırız. Fakat bu kez aklıma bir şey gelmiyor. Haziran 1934’te Nazi Partisi’nin, iktidarı ele geçirmesini sağlayan SA hareketini bazı Alman ordu birliklerini kullanarak imha ettikten sonra, silahlı kuvvetler içinde komplolarla Prusya geleneğine bağlı subayları tasfiye etmesi ve üniversiteler başta olmak üzere bütün kurumları Hitler’e biat etmeye zorlaması, bu arada Alman generallerini Gestapo’nun denetimine tabi kılması bir örnek olabilir mi diye düşündüysem de bunun biraz zorlama olacağına karar verdim. Gene de FETÖ’nün Amerikancı darbe tekniğinin, CIA’nın Şili’de Pinoşe’ye (1973), Arjantin’de ise Videla’ya (1976) yaptırdığı darbelere çok benzediğini (helikopterlerin rolü, yıldırma yöntemleri vs) kaydetmek gerekir. Fakat en iyisi mevcut duruma bakmak.

TSK’NİN DURUMU
Devletin baskı aygıtlarının çökmesi mevcut siyasi akımların en kitlesel olanına mutlak iktidar kurma şansı verir. Mutlak iktidar ancak silahlı kuvvetle mümkündür. Sadece askerlerin değil sivillerin de mutlak ve silahlı iktidarının oluşmasını önlemek bütün yurttaşların görevidir.
TSK’nin iktidar partisinden bağımsız olarak kendi gelenek görenek ve kurucu ideolojisine göre, askeri okullardan birliklere kadar yeniden ve hızla yapılanması gerekir. Yaverleri casus olan, emir verme gücü kalmamış liyakatsiz ve gevşek adamların komutanlık vasfı yoktur. İktidardaki dahil olmak üzere hiçbir siyasi partinin TSK’nin yeniden yapılanmasına müdahil olmaması gerekir. FETÖ tarafından Ergenekon ve Balyoz komplolarıyla TSK’den tasfiye edilen bütün subayların rütbelerine ve görevlerine iadesi, GES Komutanlığı’nın MİT’ten alınarak Genelkurmay’a devredilmesi şarttır. FETÖ cuntasının tasfiyesini TSK, elbette hükümeti de bilgilendirerek kendi içinde yapmalı, subayların üzerindeki polis baskısı kaldırılmalıdır. CIA’nın bu darbe girişimiyle bağlantısı en ince ayrıntılarına kadar açığa çıkarılıp ABD yönetiminin yüzüne çarpılmalı, Türkiye’deki ABD üs ve tesisleri kapatılmalı ve Türkiye NATO’nun askeri kanadından derhal çıkmalıdır.

DELİKANLILIK HUKUKU’
Hukukun geçici olarak askıya alındığı yerde tek hukuk “delikanlılık hukuku”dur. Kritik durumlarda insanlardan fırsatçı gibi değil, şövalye gibi davranmaları beklenir. Altmış yaşını geçmiş orgeneralin önce dayak yemiş, sonra daha fazla dayak yemiş görüntülerini; polise tekmil veren fena halde dövülmüş, ters kelepçeli general ve amirallerin görüntülerini bütün dünyanın izleyeceği şekilde YouTube’da yayımlamak alçaklıktır. Bu kişilerin FETÖ’cü, hatta bizatihi şeytanın kendisi olmaları, meclisi bombalayıp halka ateş açmış olmaları, işkence altında teşhir edilmelerini haklı çıkarmaz. Soruşturma gizli tutulmalı, suçu sabit olmayan insanların teşhiri, kurumun aşağılanması önlenmelidir. Cenazelere dini hizmet vermeme, önünden geçenlerin lanet okuması için “darbeci mezarlığı” açma gibi fantastik söylemler aymazlıktır.
Emperyalizm, TSK’nin bir kurum olarak ayaklar altında ezildiğini, savaşma kabiliyetinin kalmadığını, Kürt koridorunu önleyemeyeceğini, Türkiye’nin Ege’deki ve Kıbrıs’taki haklarını savunamayacağını, Boğazlar’ı koruyamayacağını kanıtlama peşindedir. Darbe girişimi ve karşı-darbe çok ciddi bir ulusal güvenlik sorunu yaratmıştır; bedeli çok ağır olacaktır. Bu bedeli ağırlaştıracak davranışlardan, mesela TSK’yi Savunma Bakanlığı’na bağlamak gibi girişimlerden kaçınmak gerekir.
Hükümetin aksi yönde verdiği güvencelere rağmen tarihin şaşmaz diyalektiği işleyecek, OHAL kalıcı bir polis rejimi yaratacak, AKP’nin Anayasal rejimi değiştirerek Başkanlık sistemini dayatmak için muhtaç olduğu ideolojik ve siyasi iklimi güçlendirecek; basına iyice hâkim olmasını, muhalefeti sindirmesini sağlayacaktır. FETÖ’nün Amerikancı askeri darbe girişiminin ağır maliyeti budur: AKP ülkeyi tek başına kanun hükmünde kararnamelerle yönetecektir. En geniş cumhuriyetçi cepheyle muhalefet etmek, laikliği savunmak gerekir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.