Engizisyonun yargıladığı İtalyan köylü

Öncelikle köşenizde yayınladığınız sevgili Rennan hocamızın yazıları için kendisine ve sizlere sonsuz teşekkürler...

Engizisyonun yargıladığı İtalyan köylü
29 Ocak 2015 Perşembe 10:26

Fatime Erçağ
O, bizleri yalnızca fiziki olarak tutsak alındığı yerden tüm birikimleriyle zihinlerimizi ışıtmayı sürdürürken ben de küçük bir katkıda bulunmak istedim.
Katkıda bulunmak istediğim konu 16. yüzyılda yaşamış bir Friuli’li değirmenciyle ilgili. Bruno ile aynı yüzyılda yaşayan ve onun gibi ortaçağın kilise faşizmine karşı çıkarak engizisyon tarafından yargılanıp idam edilen bir İtalyan köylüsü. 
Bir bilimci ya da felsefeci değil, “basit” bir köylü. Bu yüzden adı dünya bilim ve felsefe tarihinde geçmiyor, yerel tarih araştırmaları arasında kalmış isimsiz bir kahraman. Ancak inançlarına ve vicdanına sıkı sıkı sarılmış bir özgürlük ve adalet savaşçısı. 
Kısıtlı Latincesiyle bulduğu her şeyi okumaya çalışan, özgür aklı ve vicdanı ile harmanlayarak dünyayı anlamaya ve yorumlamaya çabalayan, yoksulluklarının nedenlerini sorgulayan, özellikle de kilise-feodal yapının uyguladığı barbar düzeni eleştiren, hatta yargılayıpsuçlayan, uzun yıllar alan yargılanma sürecinde ufak tefek ve basit kurnazlıklarına karşın görüşlerinden geri dönmeyen biri.
Adı Domenico Scandella ama çevresinde Menocchio olarak biliniyor. 1583’te kiliseye ihbar edilip uzun süre yargılanıyor ve 1599 sonlarında, hemen hemen Bruno ile aynı tarihlerde idam ediliyor, yakılmıyor da kazığa oturtuluyor. Bu da ortaçağın fantezisi (!) olsa gerek.
Kuşkusuz Rennan hocamız, bu kişi ve onun yaşadıklarını anlatan tarih profesörüne ilişkin her ayrıntıyı biliyordur. 
Benim bu köşeye katkıda bulunma isteğim asıl bizler için... Çünkü ben bu kişinin varlığından yıllar önce okuduğum bir kitapla haberdar oldum. 
İtalyan micro tarihçisi Carlo Ginzburg ‘un Peynir ve Kurtlar kitabından... Okudukça çarpıldım, zenginleştim. Özgür akıllar ve vicdanlar nelere kadir... 
Yiğit bilimci ve felsefecilerin yanı sıra onca ezilmenin ve olanaksızlıkların içindeki dünya halklarının içinden çıkan bu isimsiz kahramanları da tanıyalım istedim.
Sayın Rennan hocamıza ve yazılarıyla bizleri buluşturan sizlere yeniden teşekkür ve saygılarımla...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.