TGC’nin ‘naylon’ ödülleri

Yıl 2008, dava Ergenekon, gazeteciler tutuklu... TGC onlara sahip çıkmak yerine kumpası savunan ‘gazeteci’lere ödül verdi. Herkes ödüllerden nasibini alırken bir Aydınlık alamadı!

TGC’nin ‘naylon’ ödülleri
30 Mart 2016 Çarşamba 10:33

Hikmet Çiçek
[email protected]

Kuşkusuz her gazeteci haberinden dolayı ödül almak ister. Bir haberi, gizlenen bir gerçeği, bir olguyu herkesten önce halka duyurmanın keyfi kadar güzel bir duygu var mıdır? Karşılığında bir ödül kazanmayı kim istemez?
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Can Dündar’a “Basın Özgürlüğü” ödülünü verdi. 16 ay önce Aydınlık yazmış ama TGC bunu görmemiş, duymamış. Cumhuriyet ve Can Dündar yazınca ödüle değer bulmuş. Olabilir!
TGC, “Gazetecilik Başarı Ödülleri”ni 1959 yılından beri düzenliyor. Türkiye’nin en yaygın meslek örgütünün ödül anlayışına, seçici kurulun hangi ölçütle, hangi medya organını, hangi haberi “başarılı” bulduğuna bir göz atalım.

TERTİPÇİYE ÖDÜL
Yıl 2008. Ergenekon soruşturmasının başladığı yıl. Gözaltılar, tutuklamalar dalga dalga sürüyor. TGC, Yenişafak gazetesinden Şaban Arslan’ı araştırmasından dolayı övgüye değer buluyor. Araştırmanın konusu “Ergenekon”. Arslan’ın o “araştırma”da neler yazdığını tahmin edebilirsiniz. Gazeteciler tutuklanıyor, meslek örgütü meslektaşlarına sahip çıkmıyor ama kumpası savunan “araştırma”ya ödül veriyor.
Bir yıl sonra TGC, 2009 yılında Taraf gazetesinden Mehmet Baransu’yu ödüllendiriyor. “O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberiyle.
2010 yılında Taraf Gazetesi’nden Burhan Ekinci, 20-29 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanan “Faili Meçhuller Meçhul Kalmasın” başlıklı araştırmasıyla TGC tarafından övgüye değer görülüyor.
2011 yılında Zaman gazetesinden Yunus Emre Yıldırım 29 Eylül 2011 tarihli sayfa düzeniyle övgüye değer bulunuyor. Aynı yıl BİANET, internet sayfasıyla ödüle değer görülüyor. Avrupa Birliği’nden beslenen BİANET’i sizlere anlatacak değiliz.
Ödüller böyle sürüp gidiyor. Bu yıl da Birgün’den Taraf’a, Bugün ve Zaman’dan Cumhuriyet’e kadar bol bol ödül verilmiş. Zaman’a 3, Bugün TV’ye 1 ve Cumhuriyet’e 5 ödül verilmiş.

BİZ NE YAPIYORDUK?
O günlerde biz ne yapıyorduk? Türkiye’nin “gazeteci cezaevi”ne döndüğü Ergenekon, Balyoz, Odatv kumpasları döneminde Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın yaklaşık 20 çalışanı cezaevine atıldı. Görevi kalanlar hemen devraldı. Devam eden dalgalarda onlar da tutuklandı. Görevi hemen yenileri devraldı... Cezaevi tehditleri sökmedi. Gerçeğin peşini bırakmadık. Kumpasla savaştık, bugün iddianamelere giren FETÖ’yü daha o gün teşhir ettik. Hrant Dink cinayetinin şifreleri... Danıştay baskınının ele başları... Ergenekon bombalarının sırrı... Emniyet’teki galdyo birimi C5... Gizli örgütün tezgahları... Kaşif Kozinoğlu’nun sırları... Bu haberler o dönem o kadar bombaydı ki bunları görmemek onlar için daha iyiydi.
Sonra Haziran Ayaklanması... Gezi eylemlerinin sesi soluğu olan Aydınlık ve Ulusal Kanal yerine, dayak yedi diye İMC kameramanını ödüle layık gördüler.
TGC’nin amacı “gazete, dergi, radyo ve televizyon gibi yazılı, işitsel, görsel ve elektronik iletişim alanlarını kapsayan gazetecilik mesleğini; mesleğin geleneklerini, ahlak ilkelerini korumak; herkesin bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olan iletişim ve düşünce özgürlüğünü sağlamak, gazetecileri meslekleri içinde maddi ve manevi yönleriyle ilerletmek ve yüceltmek” şeklinde açıklanıyor.
“Günümüz gazeteciliği yalnız devlet, iktidar, sermaye kesiminden kuşatılmakla kalmıyor, gazetecilik yaptığını söyleyen birilerinin iftiralarını, ispiyonlarını, tehdit ve küfürlerini de göğüslemek durumunda kalıyor... Barışın dilini konuşacağız. Nefretin dili haberlerimizde yer bulmayacak. Hak haberciliğin, yurttaş haberciliğinin yanında olacağız” diyor, TGC Başkanı Turgay Olcayto, Evrensel’deki “Araçlaştırılan gazetecilik” başlıklı yazısında. (12 Ocak 2016)
TGC Başkanı Turgay Olcayto, Evrensel gazetesinde köşe yazarı. Bugüne kadar TGC Evrensel’e kaç kez ödül verdi? Hangi yazılara ve yazarlara?

HERKES ÖDÜLÜNÜ ALMIŞ
TGC’nin yıllar boyu dağıttığı ödüllerden İhlas Haber Ajansı’ndan (İHA) TRT’ye; Yeni Şafak’tan Milli Gazete’ye; Açık Radyo’dan Ermenice yayımlanan günlük Jamanak gazetesine kadar herkes nasibini almış. Bir tek Aydınlık’a ödül yok.
Ödüle, övgüye değer haber yapamadıysanız TGC’nin suçu ne kardeşim!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.