‘Sürecin en kör komutanı’

“Hepimiz özür dilemeliyiz” diyor, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hürriyet’in manşet haberinde.

‘Sürecin en kör komutanı’
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:37

Hikmet Çiçek
[email protected]

“Hepimiz özür dilemeliyiz” diyor, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hürriyet’in manşet haberinde. “Sayın Cumhurbaşkanı ve ben özür diledim ama yetmez, herkes dilemeli” diyor. Ergenekon ve Balyoz’da mağdur olan arkadaşlarını düşündükçe vicdanı sızlıyormuş.
O kadar kolay değil Necdet Bey. Öyle özür mözür dilemekle bu işten sıyrılamazsın. Kim verecek Kuddusi Okkır’ın, Kaşif Kozinoğlu’nun, İlhan Selçuk’un, Türkan Saylan’ın, Uçkun Geray’ın, Engin Aydın’ın, Enver Arpalı’nın, Berk Erden’in, Ali Tatar’ın, Muzaffer Tekin’in, Murat Özenalp’in ve Cem Aziz Çakmak’ın hesabını? Kim verecek kim? Hukuka uygun davranmış ama gene de vicdanı sızlıyormuş!

PİYANGODAN ÇIKTI!
Işık Koşaner, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 27. Genelkurmay Başkanı’ydı. Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay’la birlikte istifa ettiklerinde tarihler 29 Temmuz 2011’i gösteriyordu. TSK’da 1 Ağustos 2011 tarihinde Yüksek Askeri Şura (YAŞ) gerçekleşecekti.
Koşaner Genelkurmay Başkanı atanalı henüz bir yıl olmuştu ve görev süresinin dolmasına daha 2 yıl vardı. Koşaner’in Genelkurmay Başkanı olarak atanması Balyoz davası nedeniyle hükümet ile TSK arasındaki şiddetli gerilimlerden sonra gerçekleşmişti. TSK’nın ilk tercihi olan Hasan Iğsız, Balyoz planlarında adı geçtiği için hükümet tarafından veto edilmişti.

‘ANAYASAL DÜZENİN SAVUNUCUSU’
Emekliliğini istemeyen tek komutan olan Necdet Özel, AKP yanlısı medyada “anayasal düzenin savunucusu” olarak olumlu bir şekilde resmediliyordu.
Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifalarının nedeni, Koşaner’in YAŞ toplantısı öncesi hükümete ilettiği talepleriydi. Koşaner’in hükümete ilettiği talepler, YAŞ toplantısında Org. Saldıray Berk’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Org. Aslan Güner’in de Jandarma Genel Komutanlığı’na getirilmesiydi.
2010 yılında yapılan YAŞ toplantısında da tartışmalar yaşanmıştı. Hükümet 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına engel olmuş Orgeneral Necdet Özel’in Jandarma Komutanı olmasını sağlamıştı. YAŞ 2010’da istediğini gerçekleştiren AKP’nin amacı Özel’i süreç içerisinde, 2013 yılında Genelkurmay Başkanı yapmaktı.
2010 yılında cemaat basını ve yazarları Özel’e övgü dizmeye başlamışlardı. Özel’i diğer komutanlardan ayrı tutarak onu ön plana çıkarıyorlardı.
Şamil Tayyar, “Kodu mu Oturtan General” başlıklı 24 Ağustos 2010 tarihli yazısında “.....Necdet Paşa tam bir beyefendi, sınırlarını bilen, siyasete bulaşmayan, sivillere ‘Allah’ın sivili’ demeyen saygılı bir asker...” diyordu.
Emekli Albay Ali Türkşen, daha kısa süre önce CNN Türk’te Necdet Özel’in ‘TSK’da Fethullahçı yapılanma yoktur’ dediğini anımsatıyor ve şöyle diyordu:
“Genelkurmay Askeri Savcılığı dedi ki Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Fethullahçı bir yapılanma yoktur. Peki o Fethullahçı yapılanmanın olmadığını söyleyen, ‘Delil mi var elinizde’ diyen Necdet Özel’in neresinde çıktı Fethullahçı yapı... Emir subayı çıktı.”
Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan generallerin yüzde 70’inin Özel’in döneminde terfi ettirildiğine dikat çekiyor ve şunları söylüyor:
“TSK içinde FETÖ ile mücadele edilmemesi için çeşitli argümanlar öne sürüldü. En başta bu sürecin en kör olan komutanı Necdet Özel’di. Çünkü onun döneminde TSK tarihinin en büyük kıyımları yapıldı ve bizzat YAŞ’ta kendi teklifiyle birçok general-amiral TSK dışına çıkarıldı.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.