Sarı basın kartı Başbakanlık’ta geçmiyor!

İktidara, bu uygulamalarının çağdaş demokrasilere değil despotizme yakıştığını anımsatırken, aşağıdaki meslek örgütleri olarak bu türden baskılara tüm gücümüzle karşı çıkacağımızı da belirtmek istiyoruz.” Aydınlık...

Sarı basın kartı  Başbakanlık’ta geçmiyor!
07 Kasım 2014 Cuma 12:47

15basinkarti

Başbakanlık, Aydınlık, Ulusal Kanal, Halk TV, Evrensel, gibi basın kuruluşlarına uyguladığı akreditasyon sınırlamasının kapsamını daha da genişletti. Basın meslek örgütlerinin oluşturduğu G-9 platformu uygulamaya tepki gösterdi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Haber-Sen, Basın-İş, diplomasi, ekonomi, parlamento ve foto muhabirleri dernekleri, Profesyonel Haber Kameramanları Derneği, Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ankara Temsilciliği’nin oluşturduğu G-9 Gazeteciler Platformu yaptığı açıklamada, basın ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin, Türkiye’nin demokratikleşmesi önündeki en ciddi sorunları oluşturduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanlığı’nın uyguladığı akreditasyonun hızla, başta Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere devletin diğer kurumlarına yaygınlaştırıldığının altını çizen G-9 platformu açıklamasında şöyle denildi:
“3 Kasım pazartesi gününden itibaren belli medya gruplarına bağlı kurumlarda çalışan gazeteciler, kurumsal akreditasyonlarının olmasına ve Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen sarı basın kartlarına sahip olmalarına karşın adı geçen kurumlardaki faaliyetleri izleyememişlerdir. Bu akreditasyon uygulamasına takılan Başbakanlık muhabirleri, mutad Bakanlar Kurulu sonrası basın toplantısını ve Başbakan’ın diğer kurumlardaki faaliyetlerini; diplomasi muhabirleri ise yine mutad bakanlık bilgilendirme toplantısını takip edememişlerdir.
Anlaşılan iktidar sahipleri, bir tür cezalandırma yöntemine dönüşen akreditasyon uygulamasını şekil, kapsam ve zamanı açısından genişletme ve yaygınlaştırma kararı alarak ‘Yeni Türkiye’nin özgür basına ve ifade özgürlüğüne bakışını ortaya koymak istemişlerdir.
AKP hükümeti; bu çağdışı, anti-demokratik, yasakçı ve sansürcü akreditasyon uygulamasına derhal son vermeli, eleştirel düşünceye saygı duymalı, gazetecilerin işlerini yapmalarına ve halkın haber alma hakkına engel çıkartmaktan vazgeçmelidir.
İktidara, bu uygulamalarının çağdaş demokrasilere değil despotizme yakıştığını anımsatırken, aşağıdaki meslek örgütleri olarak bu türden baskılara tüm gücümüzle karşı çıkacağımızı da belirtmek istiyoruz.”

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.