Liberalizm, Ulusalcılık ve Sol!..

Solculuk da yurtseverlik de emperyalizme karşı çıkmadan mümkün değil! Serdar Kızık / Cumhuriyet

Liberalizm, Ulusalcılık ve Sol!..
27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:52

15serdarkizik

Bu liberal, neoliberal tayfa tarihsel görevini sürdürüyor.
CHP’yle uğraşıyorlar. Komünist, sosyalist partileri, yapıları küçültme derdindeler.
Hedeflerinde ulusal sol, yurtseverlik...
Aralarında dönek, eski solcu ve Marksistlerin, sağcıların, neoliberallerin olduğu bu ekibin hesabı, Cumhuriyet kurumlarını dönüştürmek...
Siyasal İslamcı anlayışı, “demokrasi getirecek” diye, cemaatleri “sivil toplum örgütleri” diye kakalamaya çalışmışlardı, anımsayın.
AKP’nin meşrulaştırılmasında, gericiliğin büyümesinde, ülkenin varlıklarının özelleştirme adıyla yabancılara peşkeş çekilmesinde katkıları çoktu bunların. Ama ne oldu?
Bir peçete gibi kullanılıp kenara atıldılar.
Kimileri kaçtı gitti, kimileri pişkin, kimileri pişman şimdi...
Şimdi bu tayfanın merkez medyada kalan “kılıç artığı” unsurları, küreselleşmenin, gericiliğin değirmenine su taşımayı sürdürüyor...
Ya CHP’deki ulusalcıları suçlayan bu takımın, komünistlere de “sol olmadıkları” gerekçesiyle aynı damgayı vurmalarına ne demeli?
Bu takım, bir zamanlar Kürtçülük yapanları, destekleyenleri “solcu” diye pazarlamaya çalışıyordu. Gazları azaldı, inandırıcılıkları ufaldı, ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de ortaya çıktığı gibi, yılların etnik temelli siyasetçisini yeniden “solcu, Türkiye’yi kucaklıyor” diye kakalamaya, parlatmaya başladılar.  Bütün bunlar neden?...
Bırakın bunları, CHP’ye “solculuğu” önerirmiş gibi görünüp sağcılığı tezgâhlayanlar, tersten çakanlar.  Kan gölüne dönüşen coğrafyamızda uluslaşamayan ülke ve toplumların acıları, parçalanmışlıkları, vahşi sömürüye, tecavüze uğramaları hiç mi bir şey anlatmıyor size?
Asıl küreselleşmenin dümeninde, sermayenin birliklerinin gölgesinde, vahşi kapitalist ilişkilerde solculuk yapılamaz.
Solculuk da yurtseverlik de emperyalizme karşı çıkmadan mümkün değil!

Serdar Kızık / Cumhuriyet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.