Köşe yazarlarından Doğu Perinçek'in yurtdışı yasağına tepki

Köşe yazarlarından Doğu Perinçek'in yurtdışı yasağına tepki
17 Ocak 2015 Cumartesi 04:38

GAZETECİ yazarlar Yılmaz Özdil, Melih Aşık ve Rahmi Turan, dünkü yazılarını İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yargı yasağına ayırarak, Strazburg’a gitmesi için yasağın kaldırılmasını istediler. Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil konuyu “Yüz senelik davaya ramak kaldı” başlığıyla ele alırken, Milliyet gazetesi yazarı Melih Aşık ‘Tutmayın Perinçek’i başlığını kullandı. Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan ise, gazetenin başyazısı olan ‘Tokmak’ köşesinde konuya geniş yer ayırdı ve ‘Büyük dava ve yasak!’ başlığını kullandı. Hürriyet gazetesi yazarı Tufan Türenç de dün Twitter hesabından yasağın kaldırılmasına ilişkin görüşlerini paylaştı. İşte yazarların dünkü Doğu Perinçek yorumları:

YILMAZ ÖZDİL-SÖZCÜ

17 Aralık 2013...

Türkiye’nin ayakkabı kutularını konuştuğu gün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarihi bir karar aldı. O sırada hapiste bulunan Doğu Perinçek, İsviçre devletini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde resmen mahkum ettirdi. Karar tarihiydi ama, yolsuzluk haberlerinin gölgesinde kaldı, gazetelerde yer bulamadı.

Makarayı az geri saralım...

İsviçre yasa çıkardı, “Ermeni soykırımı yoktur” demeyi suç haline getirdi.

İftirayla soykırım var demek serbestti, belgeyle soykırım yok demek yasaktı.

Doğu Perinçek atladı uçağa İsviçre’ye gitti, Lozan’da miting yaptı, bu sözde suçu işledi, “Ermeni soykırımı iddiaları emperyalist bir yalandır” dedi. Lozan mahkemesi, Perinçek’e 90 gün hapis cezası verdi, cezayı paraya çevirdi. Perinçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu, İsviçre devleti aleyhine dava açtı.

AKP hükümetinin vermesi gereken mücadeleyi, Doğu Perinçek veriyordu.

İsviçre hükümetinin yapamadığını AKP hükümeti yaptı.

Perinçek’i hapse tıktı!

Neticede, hapisteki Doğu Perinçek, dışardaki AKP hükümetinden daha fazla işe yaradı. İsviçre’nin sözde yasası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından yırtılıp atıldı. İsviçre’nin “insan haklarına aykırı davrandığına” hükmedildi.

 28 Ocak’ta Strasbourg’ta... 12 gün kaldı. Perinçek’in yurtdışına çıkış yasağı var!

Memleket dingonun ahırına dönmüş, sınırlarımız kevgir gibi, giren çıkan teröristin haddi hesabı yok... Perinçek’in yurtdışına çıkış yasağı var.

Sırf bu memleketin haline kafa yorduğu için ömrünün yarısını hapislerde geçiren, bir gün olsun kendi halinden şikayet etmeyen Doğu Perinçek’in kaçma şüphesi var öyle mi?

Ayıptır kardeşim.

Bu dava, Doğu Perinçek’in davası değildir, Talat Paşa Komitesi’nin davası değildir. Bu dava, hepimizin, çocuklarımızın torunlarımızın alnına sürülmek istenen kara lekenin davasıdır. 100 senelik kumpastır.

Bir işe yaramıyorsunuz, hiç olmazsa gölge etmeyin... Diasporanın yakasına yapışamıyorsunuz, bari Perinçek’in yakasından elinizi çekin.”

MELİH AŞIK-MİLLİYET

“Ermenistan’ın da müdahil olduğu bu dava AİHM Büyük Daire’de 28 Ocak 2015 tarihinde görülecek. Ancak Doğu Perinçek, yurtdışı yasağından dolayı davaya katılamayacak, savunma yapamayacak... İktidar partisi ve devletin yapması gerekeni üstlenen Doğu Perinçek’in bir de elinin kolunun bağlanması ülkeyi yönetenlerin kimden yana oldukları konusunda kuşku yaratıyor.

Eğer istenirse Doğu Perinçek’e geçici izin verilerek Strasbourg’daki davada savunma yapması sağlanabilir. İzin verilmemesi o soruya yol açar: Kimden yanasınız?”

RAHMİ TURAN-SÖZCÜ

“İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yurtdışına çıkmasına izin verilmiyor. Yasak!

Peki, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kim savunacak?

Türkiye için çok önemli olan tarihi duruşmaya 12 gün kaldı. Milli davamız olarak değerlendirilen “Yalan Ermeni soykırımı” davası, 28 Ocak günü AİHM Büyük Daire’de görülecek. Bilindiği gibi Doğu Perinçek “Ermeni soykırımı olmamıştır” diyenleri hapis ve para cezasına çarptıran bir yasa çıkaran İsviçre’yi, AİHM’de mahkûm ettirmişti.

İsviçre karara itiraz etti. Şimdi bir üst kurul olan Büyük Daire davaya bakacak ve bu itirazı karara bağlayacak.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Doğu Perinçek duruşmaya katılmalı ve savunmasını yapmalı.

Bu savunma, Türkiye’nin savunması olacaktır. Yurtdışına çıkış yasağı kaldırılmalıdır” diyor.

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu da “Doğu Perinçek davasında AİHM’de çıkacak karar, bu alanda yaşanacak birçok şeyin sonuçlarını belirleyecektir” diyerek davanın önemini kabul ediyor.

Tüm bunlara rağmen Doğu Perinçek’in yurtdışına çıkış yasağının devam ettirilmesi Ermeni diasporası ile Türkiye düşmanlarının işine yarayacak!”

TÜRENÇ VE DÜNDAR’DAN DESTEK

Hürriyet yazarı Tufan Türenç: Doğu Perinçek yurt dışı yasağı nedeniyle katılamayacak. Bir ülke bindiği dalı işte böyle keser. Doğu Perinçek Strasburg’a mutlaka gidebilmeli ve orada savunmasını yapabilmeli. (twitter’dan)

Uğur Dündar- Halk Arenası: Ve ne yazık ki Doğu Perinçek yurtdışına çıkış izni alamadığı için bu çok önemli, tarihi davada bulunamayacak. Biz buradan kendisine destek veriyoruz ve mutlaka orada olması gerektiğini savunuyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.