'Kendi kendisini küçük düşürmüştür'

Basın Konseyi, Zekeriya Öz'ün Aydınlık'ta kendisinin meslekten men edilmesiyle ilgili yaptığı haber hakkındaki "iftira" ve "küçük düşürme" iddialarının "yersiz" olduğuna karar verdi. Sorumlu Müdür Murat Şimşek kararı, "Zaten kendisini yeterince küçük düşürmüştür" şeklinde yorumladı.

'Kendi kendisini küçük düşürmüştür'
07 Temmuz 2015 Salı 18:46

Soner Bahadır - Haber Merkezi
Basın Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Basın Meslek İlkeleri hatırlatıldı. “Aydınlık’ın ‘F tipi örgütün savcıları Zekeriya Öz ...’ şeklinde ifadesinin herhangi bir oluşumdan bir terör veya suç örgütü olarak bahsedilmiş değildir” denilen Konsey açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Her ne kadar ‘örgüt’ ibaresi okuyucu nezdinde yanlış anlaşılmaya müsait olsa da, Türk Dil Kurumu’na göre örgüt kelimesinin anlamı ‘Ortak bir amacı veya işi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kurumların veya kişilerin oluşturduğu birlik, teşekkül, teşkilat’ olarak belirtilmiştir... Öte yandan, başka yayınların aynı oluşumdan ‘F tipi terör örgütü’ olarak bahsetmeleri de şikayet konusu yayın organına atfedilebilecek bir husus değildir.
Bu nedenlerle, yazının bir suçlama içermemesinden dolayı, ‘Yersizlik’ kararı vermiştir.” Açıklamada, Aydınlık Sorumlu Müdürü Murat Şimşek’in Basın Konseyi’ne gönderdiği cevapta vurguladığı “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde Fetullah Gülen cemaatinin; Ulusal güvenliğe yönelik, 1. ve öncelikli tehdit olarak tanımlandığını, bu sebeple haberin öznel değil objektif olduğu” yönündeki ifadeleri de yer aldı.
Şimşek savunmasında şunları belirtti:
‘CEMAAT’LE İLİŞKİSİ GİZLENEMEZ’
“Zekeriya Öz ve diğer isimler hakkındaki, ‘Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdiklerini’ ifadesi gazetemizin yorumu olmaktan öte HSYK Başmüfettişi Ömer Kara’nın hazırladığı raporda yer alan ifadelerdir. Şikayete konu olan ‘Dubai tatili’ de bütün kamuoyunun malumu olan ve daha önce çeşitli basın yayın kuruluşlarında çıkan haberlerin hatırlatılmasından ibarettir... Zekeriya Öz haberleri yalanladı ancak, Öz’ün tatil masraflarını ödediği iddia edilen işadamı Ali Ağaoğlu ve onun sahibi olduğu şirketler grubu, Öz’ü yalanlamıştı. ‘Paralel Yapı’ olarak da adlandırılan Gülen Cemaati ile Zekeriya Öz arasındaki ilişki, 17-25 Aralık operasyonlarından yıllar önce gazetemizde defalarca haberleştirilmiştir... Zekeriya Öz’ün savcılığını yaptığı Ergenekon tertibinin Cemaat aracılığıyla yapıldığı ve Öz’ün bu tertipte özel olarak görevlendirildiği ortaya çıkmıştır. Zekeriya Öz de 23 Temmuz 2008 günü atv ana haber bülteninde, ‘Ergenekon soruşturmasının merkezinde TSK ve İşçi Partisi var’ diyerek komployu bizzat kendi itiraf etmiştir. Tertipten gazetemiz defalarca basılmış, genel yayın yönetmenimiz dahil çok sayıda arkadaşımız tutuklanmıştır. Öz ne kadar inkar etsede paralel yapıyla ilişkisi ortalıktadır...”
'TİRAJİKOMİK BİR OLAY'
Murat Şimşek, kararı Aydınlık'a değerlendirdi. Şimşek, Zekeriya Öz'ün Aydınlık'ı şikayet etmesinin tirajikomik bir olay olduğunu ve Öz'ün kendi kendisini küçük düşürdüğünü söyledi.
Şimşek, kararla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: Zekeriya Öz 'mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozduğu' gerekçesiyle mesleğinden uzaklaştırıldı. Biz Zekeriya Öz'lerin Cumhuriyet savcısı değil Fethullah'ın savcıları olduklarını yıllardır söylüyoruz. Birileri ona 'süper kahraman' muamelesi yaparken sadece Aydınlık Zekeriya Öz'ün karanlık geçmişini, tertiplerdeki rollerini yazdı. Bugün  kumpas davalarında rolü olanların düştüğü durumu ibretle izliyoruz. Maruz kaldığımız saldırılara karşın hukuk ve gazetecilik etiği çerçevesinde haberlerimizi yapıyoruz. Hiçbir zaman F tipi savcılar ve yayın organları gibi gözümüzü nefret bürümedi. Sorumluluğumuzun bilinciyle haber yaparken dahi F Tipi'nin suçlamalarına maruz kalıyoruz. Zekeriya Öz'ün Basın Konseyi'ne Aydınlık'ı şikayet etmesi trajikomik bir olaydır. Ergenekon tertibi kapsamında defalarca Aydınlık gazetesine Ulusal Kanal'a baskınlar yaptırıp genel yayın yönetmenimiz dahil çok sayıda Aydınlıkçı'nın yıllarca hapis yatmasına neden olan kişide azıcık utanma duygusu olur. Ama Zekeriya'da yok. 'Çamur at tutmasa izi kalır' mantığı çerçevesinde Öz'ün 'toplum nezdindeki itibarın' zedelemeye çalışmışız. Hangi itibardan bahsediyor. Geçti artık o 'kahraman savcı' devirleri. Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Zekeriya Öz'ün talebinin yersiz olduğu kararına vardı. Üstelik bu kararını oy birliğiyle aldı. Zekeriya Öz'ün iddia ettiği gibi 'küçük düşürme' veya 'aşağılama' gibi bir kastımız hiçbir zaman olmadı. Öz, rol aldığı tertipler ve hukuka aykırı eylemleri nedeniyle zaten kendisini düşürebileceği kadar düşürmüş."  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yorum grup - 5 yıl önce
Yorumlamaya bile degmez
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
Çok tartışılan kimlik olunca.GEÇMİŞİNDEN Günümüze,basın olarak,haber yapıldı.