Güle güle ‘Ünal baba’

Ünal İnanç gazetecilik mesleğinin yaşayan en kıdemlilerinden biriydi. Dile kolay 50 yıldır gazetecilik yapıyordu. Polis-adliye muhabirlerinin piri, Emin Çölaşan’ın ‘Minik Kuş’u ‘Ünal baba’yı kaybettik...

Güle güle ‘Ünal baba’
07 Mart 2015 Cumartesi 10:40

ERGENEKON kumpasının 11. dalgasında 22 Ocak 2009 tarihinde gözaltına alındığında 71, F tipi mahkeme, onu 19 yıl 1 ay hapse mahkum ettiğinde ise 75 yaşındaydı.

“Yassıada duruşmalarına gittim, sıkıyönetim mahkemelerini izledim. Yassıada Mahkemesi Başkanı Salim Başol’la ahbaplık yaptım. 50 yıllık gazeteciliğim boyunca böyle mahkeme, böyle yargılama görmedim” diyordu.
Gazetecilik mesleğinin yaşayan en kıdemlilerinden biriydi. Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği’nin kurucu genel başkanıydı. “Türkiye ve Terör”, “Terör Örgütleri ve Ansiklopedik Sözlük”, “Bilinmeyen Sol”, “Doğudaki 15 Grup”, “Apo, PKK ve Saklanan Gerçekler (İmralı’da Neler Oluyor)”, “Lazımlık” gibi kitaplara ve çalışmalara imza atmıştı. Dile kolay, yarım asırdır gazetecilik yapıyordu. 
Polis adliye muhabirlerinin piri, Emin Çölaşan’ın ‘Minik Kuş’u “Ünal Baba”yı kaybettik.
Ünal İnanç, basın camiasına 1959 yılında Akis Dergisi’nde muhabir olarak adım atmıştı.  Hapishaneye, akıl hastanesine girip çıkmışlığı vardı. Basın-Yayın Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre Akis, Anka, THA, Vatan, Millet, Milliyet, Ayrıntılı Haber, Dünya, Söz, Sabah ve benzeri yayın organlarında çalışmış. Hazırladığı haftalık Aykırı Haber programı STV, ART, Kanal 6 ve Ulusal Kanal’da 300’ü aşkın bölüm olarak yayınlanmış.

BİR AYDINLIK GÖNÜLLÜSÜ
Kayıtlara girmeyen yayın organını da biz yazalım: Aydınlık!
Gladyo’nun Türkiye’de açıkça ortaya çıktığı dönem 12 Mart 1971 dönemidir. Gladyo teorisyenlerinin önerileri ve yöntemleri ilk defa geniş ölçüde bu dönemde uygulandı. 12 Mart döneminde Türkiye’de ilk kez Gladyo iktidarı tamamen ele geçirdi. Bu dönemde halka karşı terör, tertip ve kışkırtmalar “teoriye” uygun bir biçimde uygulanmıştır.
12 Mart dönemi sona ererken, 1978 yılında günlük gazete olarak yayına başlayan Aydınlık’ın unutulmaz dizi yazılarından biri “Resmi Belgelerle Kontrgerilla”dır. 10 Temmuz 1978 günü başlayan ve yaklaşık iki ay süren bu dizide Cihat Akyol, Sabri Yirmibeşoğlu, Hiram Abas, Nuri Gündeş, Mehmet Eymür, Necdet Küçüktaşkıner ve benzeri Gladyo (Kontrgerilla) şefleri, yaptıkları eylemleriyle isim isim teşhir edildi. Darbe planları açıklandı. “Aydınlık adımızı yazdı, bizi hedef gösterdi” yaygaraları o zaman başladı. Bu dizi, büyük ölçüde Ünal İnanç’ın emeğine ve titiz çalışmasına dayanıyordu.
Hiç unutmam, Ünal İnanç bir gün Soner Yalçın, Doğan Yurdakul ve beni bir yemeğe çağırdı. Yemekte emekli bir MİT mensubuyla tanıştırdı. Ünal İnanç Aydınlık için yazdığı dizinin bir bölümünü yataklı trenle İstanbul’a götürürken, o MİT mensubu da kendisini izliyormuş. Bir punduna getirip haber metninin olduğu çantayı Ünal’dan aşırmıştı!
Ünal İnanç, 30 Ocak 2009 günü odaTV’de şöyle diyordu:
“Abdullah Öcalan, PKK adını bu ülke bir istihbarat servisinden, polisten, savcıdan mı duydu, yoksa Ünal İnanç’tan mı duydu? O dönemde yayınlanan günlük Aydınlık gazetesi kontrgerilla ve benzeri araştırmaları nasıl yayınlanmıştı. Bu grubun içinde Ünal İnanç’ın yeri ve bilgisi neydi? TRT’de dört saat program yapan Tuncay Güney’in 12 Eylül öncesi versiyonunu Hicabi Koçyiğit’i Türkiye kimden duymuştu? TNT kalıplarıyla yakalanan esrarengiz yüzbaşı M.A.Ç. Ataköy çöplüğünde bulunan bir kamyon TNT, Ünal İnanç tarafından duyuruldu.”

O GÜZELİM ARŞİVİ TARUMAR ETTİLER
Yüzlerce mahkeme dosyası, iddianameler, polis ve savcılık ifadeleri, gerekçeli kararlar. Suç ve ceza konulu makaleler, binlerce haber kesiği, sayısız master ve doktora tezi... Bütün bunların üstüne bir de 60 bine yakın kitap... TBMM kütüphanesi ya da Milli Kütüphane’de bile bulamayacağınız dosyaları da bu listeye ekleyin. Ünal İnanç’ın arşivi işte böyleydi. 50 yıllık bir emek ve birikimin ürünüydü. Ankara Batıkent’te Şirinoğlu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde bulunuyordu. Ünal İnanç, gözaltına alınınca Araştırmalar Merkezi de bu saldırıdan nasibini aldı. “Suç unsuru” arayan polisler, merkezin güvenlik kamerası kayıtlarına, iki televizyon montaj ünitesine, kasaları ve hard diskleriyle bütün bilgisayarlara el koydu. İnanç bunları 2 ayda ancak geri alabildi. O arşiv şimdi yeniden düzenlenmeyi bekliyor. Güle güle Ünal Baba!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.