Görmediler, duymadılar!

Görmediler, duymadılar!
05 Kasım 2014 Çarşamba 10:37

15-zaman

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman ifadeleriyle Balyoz tertibini yeniden çökertti ancak gazeteler “Duymadım, görmedim” şeklinde ifadelere takıldı. Cemaat gazeteleri yine yalan yazarken yandaşlar ifadeleri görmezden geldi
Balyoz tertibi kapsamında tanık olarak dinlenen dönemin Genelkurmay Başmanı Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, açıklamalarıyla tertibi birkez daha çökerttiler. Yandaş medya ve Cemaat medyası, Özkök ve Yalman'ın ifadelerini kafalarına göre yorumlarken, bazı muhalif gazetelerin manşetleri yandaş medyayı aratmadı. Gazeteler, Özkök ve Yalman'ın ifadeleri sonrası tertibin birkez daha çökmesini değil “Görmedik, duymadık” ifadelerini öne çıkardılar.
Cumhuriyet gazetesi “Duymadık, görmedik” manşetini atarken iç sayfada “Bizim bilgimiz yok” başlığını kullandı. Yandaş Yeni Akit gazetesi de “Görmedik, duymadık, bilmiyoruz!” manşetiyle Özkök ve Yalman'ı “üç maymun”a benzetti. Akit iç sayfasında “3 maymunu oynadılar” başlığını attı.
Yurt gazetesi “Balyoz yeniden” başlıklı haberinde Özkök ve Yalman'ın “Balyoz'u duymadık” sözlerini öne çıkardı. “Günlükler 'Darbeyi Özkök önledi' diyor” başlıklı bir diğer haberde, Nokta dergisinin yayımladığı “darbe günlükleri” hatırlatıldı. Yurt'un haberinde Özkök ve Yalman'ın “darbe”den haberdar olmadıkları belirtildikten sonra Nokta'nın iddiaları hatırlatılarak “dört kuvvet komutanının AKP'ye karşı müdahaleyi savunduğu ve Özkök'ün yönetimine karşı oldukları” iddia edildi.
Balyoz tertibiyle ilgili Cemaat iddialarını sürekli manşete taşıyan yandaşlar, yeniden başlayan davaya küçük yer ayırdılar.
Yeni Şafak gazetesi “Balyoz'u basınan duydum” sözlerini başlığa taşıdı ancak tertibin birkez daha çöktüğünü belirtmekten kaçındı.
Akşam gazetesi “1 ve 2 numaralar Balyoz'u duymamış” başlığıyla Özkök ve Yalman'ın ifadelerine biirinci sayfadan küçük yer ayırdı. Star gazetesi “Emir ve izni biz verdik darbeden haberimiz yok” başlığını attı.

CEMAAT MEDYASI YALANLARINDAN UTANMADI

Cemaat medyası her zamanki omurgasızlığıyla kaleme aldığı haberlerinde Özkök'ün ifadelerini makaslayarak yayımladı. Zaman'ın birinci sayfasında Özkök'ün “Dedikoduya dayalı şeyler gelirdi” ifadesi “Darbe planı duydum” şeklinde başlığa taşındı. Zaman iç sayfasında “Kıpırdanmaları Çetin Doğan'a sordum, yaptığım doğruydu” başlığını kullandı.
Fethullahçı Bugün gazetesi konuyu manşetine taşıdı. İhbar vardı belge yoktu” başlıklı haberde Özkök'ün sözleri çarpıtılarak “Darbe ihbarı vardı ama soruşturma açılacak kadar ciddi değildi” ifadelerine yer verildi.
Balyoz tertibini başlatan yayınlar yapan Taraf gazetesi Balyoz'la ilgili onca manşetin ardından yeniden yargılamaya küçük yer ayırdı. “Darbe dedikodusu geldi ama...” başlıklı haberde Özkök'ün sözlerine yer verildi. Taraf'ın iç sayfasında Aytaç Yalman'ın sözleri öne çıkarılarak “Balyoz Planı'nı basından duyduk” başlığı atıldı. Taraf ve diğer Cemaat yayın organlarında asker ailelerinin feryadına ve sanık avukatlarının ifadelerine yer verilmidi.
PKK'ya yakınlığıyla bilinen ve Balyoz tertibinin destekçilerinden Özgür Gündem gazetesi de “Bir Zamanlar 'Balyoz' vardı” başlıklı haberinde yeniden yargılama “darbecileri temize çıkarmak” olarak yorumlandı.

15-aksam

15-cumhuriyet

15-gundem

15-taraf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.