Fotoğrafın anlattığı Ortadoğu gerçeği!

Bölgenin kazanan ve kaybedenleri giderek daha belirgin biçimde ortaya çıkıyor. Ve ne yazık ki Türkiye kazanan taraflar arasında gözükmüyor. Ertuğrul Özkök / Hürriyet

Fotoğrafın anlattığı Ortadoğu gerçeği!
18 Ekim 2014 Cumartesi 09:02

15mansetkasimsuleymaniiran

BU fotoğrafın yayınlandığı günlerde Washington’da bir başka fotoğraf çekiliyor. O fotoğrafta ortada ABD Başkanı Barack Obama ile 20 kişi vardır. Fotoğraftaki 20 kişi, 20 ülkenin en üst düzey askeri temsilcileridir. Bu ülkeler, Irak ve Suriye’de giderek etkisini arttıran IŞİD’e karşı mücadelede aktif rol alması beklenen ülkelerdir. Ülkelerin çoğunluğu bizzat genelkurmay başkanları tarafından temsil edilmektedir. Ancak Türkiye toplantıya genelkurmay başkanı yerine daha alt kademede 3 yıldızlı bir generali göndermeyi tercih etmiştir.
Masanın etrafında doğal olarak Suriye ordusundan kimse yoktur. Ama bölgeden çok önemli bir komutan daha eksiktir. İran Genelkurmay Başkanı da toplantıya davet edilmemiştir. İşte o toplantı devam ederken birden istihbarat örgütlerinin önüne, yukarıda anlattığım 6 kişilik fotoğraf düşer.
CIA ve öteki bütün istihbarat birimlerinin aklını karıştıran fotoğraftaki kişi İran’ın en güçlü adamlarından biridir. İran Özel Kuvvetler Birliği Kudüs’ün komutanı General Kasım Süleymani’dir. Bu fotoğraf profesyonel bir kişi tarafından çekilmiştir. Fotoğrafın çok önemli bir yanı daha vardır. Fotoğrafta Süleymani’nin etrafındaki 5 kişi, Kuzey Irak Kürdistan ordusunun peşmerge komutanlarıdır. Daha da ilginci, fotoğraf İran’da değil, Irak’ta çekilmiştir.
ERBİL VE BAĞDAT’I KİM KURTARDI
Aynı gün bu fotoğrafla birlikte şunu da öğreniyoruz. General Kasım Süleymani Irak topraklarına geçmiş ve orada IŞİD’e karşı savaşan birliklerin başında bizzat harekâtı yönetmeye başlamıştır. Hatta bir İranlı yetkili çevresine şunu da açıklamıştır: “General Süleymani az daha şehit olacaktı...” Fotoğrafla birlikte İran askeri operasyonuna ait “top secret” bilgiler de akmaya başlar.
Mesela Erbil’in IŞİD’in eline düşmemesini sağlayan peşmergeye en büyük askeri yardım onun Kudüs birliklerinden gelmiştir. Yine bir İranlı yetkili “Biz olmasaydık Irak Kürdistanı IŞİD’in eline geçebilirdi” diyecektir. Bu arada IŞİD Bağdat’ın 70 km uzağındaki Felluce’yi ele geçirmiştir. İran burada da devreye girer. Şii Bedr birliklerinin, Bağdat’ta kurduğu savunma mevzilerini bizzat Süleymani hazırlamıştır.
İşte tam bu sırada, çok ilginç bir başka kişi gizlice Bağdat’a gelir. Bu kişi, Fransa’nın eski Dışişleri Bakanı ve Başbakanlarından Dominique de Villepin’dir. Bu ziyaret size, geçen hafta verdiğim o çok önemli istihbaratı hatırlattı mı. Yani, Fransız istihbaratının Şam’da gizlice Esad rejimi ile buluşmasını. Fransa, bu tarafta da Bağdat ve dolayısıyla İran’la aksını kurmuştur. Bütün bu ilişkilerin amacı IŞİD’i durdurmak ve bölgedeki eski düzeni kurmaktır.
Öte yandan İran halkına da, “Merak etmeyin, ülkemizin güvenliği için biz bölgede gerekli her şeyi yapıyoruz” mesajı verilmektedir.
TÜRKİYE GÖZÜKMÜYOR
Fotoğrafın anlattığı en büyük Ortadoğu gerçeği şudur. Bölgede aktif güçlerin hiçbirinin birinci önceliği Esad rejimini devirmek değildir. Hatta bu seçenek yavaş yavaş unutulmaktadır. O nedenle Türkiye’nin birinci önceliği veya IŞİD’le birlikte simetrik önceliği Esad’ı devirmeye veren girişiminin ne kadar etkili olacağını tahmin etmek zor. Ayrıca, iki önemli gelişmeyi de bölgedeki bu yeni stratejik denklemin içine muhakkak yerleştirmek gerekli.
Birincisi, geçen salı günü Kuzey Suriye’deki Kürtlerin en önemli örgütü PYD’nin lideri Salih Müslim, Erbil’de Mesud Barzani ile bir araya geldi.
Yani Barzani, PKK çizgisindeki PYD ile IŞİD’e karşı ittifak kuruyor.
İkincisi, dün akşam da ABD Dışişleri Bakanlığı ilk kez PYD ile resmen temas kurduğunu açıkladı.
Sonuçta şunu söyleyebiliriz:
Bölgenin kazanan ve kaybedenleri giderek daha belirgin biçimde ortaya çıkıyor. Ve ne yazık ki Türkiye kazanan taraflar arasında gözükmüyor.

Ertuğrul Özkök / Hürriyet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.