Dertleri ‘çözüm süreci’

Birgün gazetesi de PKK eylemleri için “empati” bekleyerek, ırkçılığın artmasından dert yandı. Savaş alanına dönen sokaklar, Birgün’de yer almazken Hüda-Par’ın saldırıları gerekçe gösterilerek PKK eylemleri hoş görüldü.

Dertleri ‘çözüm süreci’
10 Ekim 2014 Cuma 04:21

15-yurt-gazetesi 78881
PKK, ‘Kobani’ bahanesiyle memleketi savaş alanına çevirdi. ‘Sürecinin’ bitmesinden korkan yandaşlar PKK’yı hedef alamazken, bazı ‘muhalif’ gazeteler PKK saldırılarını görmedi
Türkiye’yi yangın yerine çeviren ve 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiği “Kobane protestoları” önceki gün yandaş medya tarafından görmezden gelinmişti. Olayların devam etmesi ve ölü sayısının artması üzerine, yandaşlar nihayet olayları gördü ancak dertleri memleketin hali değil “Çözüm süreciydi”.
PKK’ya yakın yayın organlarının kışkırtmaları devam ederken, hükümet yanlısı gazete ve televizyonlar, PKK’nın sorumluluğunu gizleyerek olayların arkasında “derin yapı” arayışına girdiler. Yandaşlar PKK’yı hedef alamazken, Gezi Parkı eylemleri yine hedef oldu.
Tüm Türkiye’de milyonlarca insanın Türk bayrakları ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarıyla sokaklara çıktığı eylemlerin, bayrakların indirildiği Atatürk heykellerinin ateşe verildiği olaylara benzetilmesine Gezi Parkı eylemcileri tepki gösterdi.
DAVUTOĞLU MANŞETLERDE
Önceki gün eylemlerin arkasında “Gezi ruhunun” olduğunu ve hedefin “çözüm süreci” olduğunu iddia eden Yeni Şafak gazetesi tavrını dünde sürdürdü. Gezi Parkı eylemleri sırasında hergün yeni bir lobinin varlığını ortaya çıkaran Yeni Şafak, “Lobi iş başında” başlıklı haberinde Mehdi Eker’in “Bunu kaos lobisi düzenliyor” sözlerini öne çıkardı. Yinede tüm yaşanan olaylar AKP propogandasının önüne geçemedi. Yeni Şafak Davutoğlu’nun açıklamalarını manşete taşırken, “Türkiye’nin dediği oldu” haberiyle, dünyanın AKP’nin sözüne geldiği iddia edildi. Yeni Şafak güçlü Türkiye görüntüsü çizmek isterken yine birinci sayfada yer alan Patnos Belediyesi’nin kül olmuş hali haberlerdeki tezatlığı gözler önüne serdi.
Sabah gazetesi “Dikkat gizli eller devrere” başlıklı manşet haberinde, yabancı güçlerin “çözüm sürecini” bozmak için sahaya indiği iddia edildi.
Akşam gazetesi de PKK yerine Gezi Parkı eylemlerini hedef aldı. “Mesele Kobane değil hala anlamadın mı” başlıklı haberde “Gezi’de amacına ulaşamayanlar aynı senaryoyu IŞİD üzerinden tekrarlıyor. Amaç sokak terörüyle barışı, Çözüm’ü baltalamak” ifadelerine yer verildi.
AKP’ye yakın Yeni Akit gezetesi de eylemleri değil Davutoğlu’nu manşete taşıdı. Akit’de olayların arkasında “kaos lobisinin” olduğunu iddia ederken, Mehmet Metiner’in Kobani bahanesiyle Gezi kalkışması peşindeler” açıklaması birinci sayfadan yayımlandı.
PKK YIKIYOR AMA BİRAZ ‘EMPATİ’
Yandaşların “çözüm süreci bitmesin” ürkekliğiyle yaptıkları haberlerin yanısıra bazı “muhalif” gazeteler de PKK’nın yakıp yıktığı eylemleri görmezden gelerek AKP karşıtlığıyla yetindiler.
Cumhuriyet gazetesi “Yine komplo kafası” başlıklı manşet haberinde PKK’nın eylemleri yerine hükümetten yapılan açıklamaları öne çıkardı. Cumhuriyet iç sayfalarda savaş alanına dönen sokakları, yağmalanan dükkanları görmezden gelerek, PKK’lılara karşı gerçekleşen eylemleri öne çıkarıldı. Ahmet Şık imzalı “Diyarbakı Kobani gibi” başlıklı haberde PKK’lıların Diyarbakır’daki eylemleri Kobani’yi IŞİD’e karşı savunan YPG’ye benzetildi. Öcalan’ın açıklaması da Cumhuriyet’e “Jitem devrede” başlığıyla haber oldu.
Evrensel gazetesi de şiddet içeren eylemlere yer vermezken olaysız geçen eylemlerden fotoğraflar kullandı. Evrensel, PKK saldırılarını görmezden gelirken PKK’ya karşı yapılan eylemlerden “ırkçı saldırılar” şeklindi söz edildi.
CHP’li Durdu Özpolat’ın sahibi olduğu ve “çözüm sürecine” verdiği destekle öne çıkan Yurt gazetesinin manşetinde ne 22 ölü ne de yakılıp yıkılan sokaklar vardı. Sırrı Süreyya Önder’i manşete taşıyan Yurt, Önder’in herkesten gizli olarak hükümetle temas yürüttüğünü yazdı. Yurt, Kobani eylemlerini haklı bulan Dengir Mir Mehmet Fırat’la da söyleşi gerçekleştirdi.
Önceki gün “Her sokak Kobane” manşetini atan Özgür Gündem, kışkrtmalarına devam etti. Diğer gazetelerin aksine PKK’nın yakıp yıkma görüntülerini yayımlamaktan çekinmeyen Özgür Gündem, “Kobane serhıldan” başlıklı manşet için yanan bir aracın fotoğrafını kullandı. “Kobane’nin ateşi batıyı da aydınlattı” başlıklı bir diğer haberde yakılan ev ve işyerlerinden övgüyle bahsedildi. Özgür Gündem, eylemlere silahla katılan MLKP üyelerinin fotoğraflarını da yayımladı.
Birgün gazetesi de PKK eylemleri için “empati” bekleyerek, ırkçılığın artmasından dert yandı. Savaş alanına dönen sokaklar, Birgün’de yer almazken Hüda-Par’ın saldırıları gerekçe gösterilerek PKK eylemleri hoş görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.