Cumhuriyet'te kan uyuşmazlığı

Aydın eskiden de oradaydı. Geri döndü. Yeni dönemde gazeteye başarılar diliyoruz. Bir iki de dost uyarısı... Spor’u çok ihmal ediyorsunuz... Etmeyiniz. Ankara’da güçlü bir kadro var. Onları öne çıkartınız. Demokratik laik Cumhuriyet’i...

Cumhuriyet'te kan uyuşmazlığı
01 Ağustos 2014 Cuma 09:30

15cumhuriyet

Cumhuriyet Gazetesi son günlerde işten çıkarılan servis şefleri ve kadroya katılan yeni yazarlarla gündeme gelmişti.
Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Twitter hesabından “Aydın Engin, Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Ceyda Karan ve Özgür Mumcu’nun Cumhuriyet’te olacağını” yazdı.
Bu isimlerin Agustos ayında gazetede işbaşı yapacağı duyurulmasının ardından Cumhuriyet’te fırtına koptu.
Gazete içerisindeki Atatürkçü isimler yeni katılanlardan dolayı rahatsızlıklarını belirttiler.
Özellikle Aydın Engin ve Ceyda Karan isimlerine karşı Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, yazarlar Mustafa Balbay, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç ve Cüneyt Arcayürek açık tavır aldığı iddia edildi.
Yeni isimlerin kadroya dahil edilmesinde Akın Atalay ve Hikmet Çetinkaya’nın ısrarcı olduğu ortaya çıktı. Vakıf tarafından yönetilen Cumhuriyet’te son icra kurulu operasyonu ile güçler Hikmet Çetinkaya’nın elinde görülüyor...
Cumhuriyet’in eski yazarı Aydın Engin’in “yetmez ama evet”çi mazisi ve Ergenekon-Balyoz tertiplerine destek olan yazıları, başta Ergenekon tertibiyle hapsedilmiş Mustafa Balbay’ın tepkisini çekti.
Cumhuriyet’ten yapılan açıklamada görüş ayrılığı iddiaları reddedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“İcra Kurulu yapmış olduğu toplantılarda görev değişiklikleri ve gazeteye yeni katılacak isimlerin her biri konusunda oybirliğiyle karar almıştır. Adı geçen kararların her biri, ayrıntılı olarak bir karar tutanağı ile tespit edilerek imza altına alınmaktadır. Dolayısıyla, alınan kararlar konusunda haberde adı geçen isimler de dahil olmak üzere bugüne kadar Cumhuriyet gazetesi içinde herhangi bir görüş ayrılığı yaşanmamıştır...”
Balbay: Aydın Engin’e karşıyım
Cumhuriyetin yazarı Mustafa Balbay, gazetenin açıklamasını yalanladı. Balbay, Twitter’da Aydın Engin ismini istemediğini belirterek “Aydın Engin’in, fikirlerini düşünce yelpazesine uygun bir gazetede, özgürce yazmasını dilerim. Ancak, Aydın Engin’in Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmasına karşıyım. Buna hiçbir zeminde evet demedim.” diye yazdı.
Atatürkçüler nasıl tasfiye edildi
Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk’un aramızdan ayrılmasının ardından Cumhuriyet’ten Atatürkçüler adım adım tasfiye edildi. Oysa tasfiye edilen bu ekip; Hasan Cemal’in ayrılmasından sonra Cumhuriyet’in gerek mali, gerekse satış açısından düştüğü kötü durumlardan gazeteyi kurtaran isimlerden oluşuyordu. Cumhuriyet gazetesinin 14 yıl yönetim kurulu başkanlığını yapan, İlhan Selçuk’un isteğiyle vakıf başkan yardımcılığı görevine getirilen  Vakıf Başkan Yardımcısı Alev Coşkun tasfiye edilenler arasında. Cumhuriyet Vakfı’na İlhan Selçuk tarafından alınan İnan Kıraç da yaşananlara dayanamayarak istifa etmişti. Vakfın dış dünya ile ilişkisini kuran Nevzat Tüfekçioğlu da istifa etti. Cumhuriyet Vakfı’nın kuruluşuna büyük katkı sağlayan Nadi ailesinin elinde bulunan hisseleri ve isim haklarını toplayarak İlhan Selçuk’a getiren ve isim haklarının Cumhuriyet Vakfı’na bağışlanmasını sağlayan Şevket Tokuş da Vakıf’tan tasfiye edildi.
Av. Akın Atalay’ın yakın arkadaşı  Av. Mustafa Kemal Güngör Yönetim Kurulu’na alındı. Güngör, İkinci Cumhuriyetçi fikirleriyle tanınıyor.
Daha önce de yaşandı
Cumhuriyet’te liberal yönetimlere karşı isyan ilk değil. 90’lı yıllarda Hasan Cemal’in Genel Yayın Yönetmeni olmasının ardından Başyazar İlhan Selçuk ve Uğur Mumcu başta olmak üzere gazetenin kilit isimleri ikinci Cumhuriyet tartışmaları ile gazeteden yollarını ayırmıştı.
Cumhuriyet okuru da bu duruma tepki göstererek gazeteyi boykot etmişti.

Melih Aşık uyardı

Milliyet gazetesi yazarı Melih Aşık, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesindeki “yeniden yapılanma”yı köşesine taşıdı. Aşık, Cumhuriyet gazetesine uyarıda da bulundu.
Aşık şunları yazmıştı:
Cumhuriyet yeniden yapılanma çerçevesinde İstihbarat Şefi Cengiz Yıldırım, Ekonomi Haberleri Şefi Hasan Eriş ve Dış Haberler Şefi Özgür Ulusoy’la yollarını ayırdı.
Yazı işlerine Murat Sabuncu, Ceyda Karan ve Ahmet Şık transfer edildi. İki de yeni yazar var; Aydın Engin ile Özgür Mumcu...
Aydın eskiden de oradaydı. Geri döndü. Yeni dönemde gazeteye başarılar diliyoruz. Bir iki de dost uyarısı... Spor’u çok ihmal ediyorsunuz... Etmeyiniz. Ankara’da güçlü bir kadro var. Onları öne çıkartınız. Demokratik laik Cumhuriyet’i savunma hattından sapmayınız. Cumhuriyet, laik Cumhuriyet’in kalesidir, öyle kalmalıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.