Cemaat yazarının HDP ısrarı sürüyor: 'Kurtarıcı' HDP!

Zaman Yazarı Şahin Alpay, HDP'ye oy verilmesi çağrısını yineledi.

Cemaat yazarının HDP ısrarı sürüyor: 'Kurtarıcı' HDP!
09 Mayıs 2015 Cumartesi 12:58

Cemaatin yayın organı Zaman'ın köşe yazarı Şahin Alpay, bugünkü köşe yazısında HDP'nin yüzde 10 seçim barajını geçmesi için oy verilmesi çağrısı yaptı. 
Şahin Alpay, "Demokrasiyi Kürtler mi kurtaracak?" başlıklı yazısında, "Türkiye’nin 'eski, eski Türkiye'ye, yani tek–adam, tek–parti rejimine dönmesinin önlenmesi, elbette ki sadece ve sadece Kürtlere bırakılamaz. Daha önce hangi partiye oy veriyorsa versin; demokrasiye, hukuk devletine, temel hak ve özgürlüklere, azınlıklara saygıya inanan herkesin bu seçimde içine sinmiyorsa da, taktik olarak olsun, oyunu HDP lehine kullanması şart…' ifadelerine yer verdi.

CHP'DEN HDP'YE GEÇTİ
Alpay, 2015 seçimlerinde ilk önce CHP'ye oy verme çağrısı yapmıştı. Şahin Alpay, 20 Ocak 2015 tarihinde yazdığı "Bu seçimde HDP'ye mi oy vermeli?" başlıklı yazısında HDP'nin seçim barajını geçmesini uzak ihtimal olarak gördüğünü açıklamıştı. Şahin Alpay aynı yazıda CHP'ye oy vereceğini açıklayarak şu ifadeleri kullanmıştı: Bu seçimde de oyumu tereddütsüz CHP’ye vereceğim. Gerekçelerim şunlar: AKP’ye, daha doğrusu Türkiye’yi bir tek–parti, tek–adam rejimine doğru götürülmesine karşı en kararlı direnişi CHP temsil ediyor. Evet, CHP saflarındaki askeri vesayetçilerin, kökten laikçilerin sayıları hayli kabarık. Ama bugünkü CHP’de demokrasiyi ve hukuk devletini savunanlar daha büyük ağırlıkta. Gelecek Meclis’te ağırlıklarının daha da artacağını umuyorum."
Şahin Alpay, 11 Nisan 2015 tarihinde yayınladığı köşe yazısında ise fikir değiştirerek HDP'ye oy istedi. Alpay, bu yazısında fikrini değiştirmesinin nedenini ise, "Bunun tali nedeni şu: Aday listelerinden demagojik değil gerçek anlamda sosyal demokratların hemen tamamen silindiği, askeri vesayetçilerin doluştuğu bir CHP’ye oy verilemez" ifadeleriyle açıklamıştı. Şahin Alpay, yine aynı yazıda HDP'nin barajı geçememesi durumunda temsili demokrasinin yara alacağını, HDP'nin barajı aşması durumunda ise AKP'nin yeni anayasayı yapması için gerekli olan 330 milletvekili sayısına ulaşamayacağını öne sürmüştü.

ŞAHİN ALPAY'IN BUGÜNKÜ YAZISI
Türkiye 7 Haziran’da belki 1950’de çok–partili hayata geçişten bu yana, rejimin geleceğini belirleme açısından en hayati önemi haiz genel seçime gidiyor.
Seçimin çözeceği soru çok açık ve net: HDP’nin (12 Eylül askeri yönetiminin armağanı olan, Putin’in Rusya’sı dahil dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulunmayan yükseklikteki) % 10’luk barajı aşamaması halinde, AKP’nin 330 ve daha fazla sandalye kazanması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek–adam, tek–parti rejimini (“eski eski Türkiye”yi) yerleştirme ihtirasını gerçekleştirmesi ciddi bir olasılık. Buna karşılık HDP barajı geçmeyi başaracak olursa, Erdoğan’ın planları suya düşecek.
Kamuoyu yoklamaları HDP’nin barajı geçme olasılığının balık sırtında olduğuna işaret ediyor. Erdoğan ve emrindeki hükümet, baş rakip olarak gördüğü HDP’yi barajın altına düşürmek için elinden geleni yapıyor. Erdoğan, AKP’nin başına getirip başbakan yaptığı Ahmet Davutoğlu’nun performansına zerre kadar güvenmediği için tarafsızlık yeminini tamamen bir kenara bıraktı; meydan meydan dolaşıp din sömürüsü yaparak AKP’ye oy istiyor, HDP’yi karalıyor.
1950 seçimlerinden bu yana seçim güvenliği hiç bu kadar sorgulanır olmadı. Açık Toplum Vakfı’nın desteklediği ve siyaset bilimcilerin yaptığı bir araştırmaya göre, seçimlerin adil olacağına inananlar azınlıkta (% 48); AKP’lilerin onda biri de adil seçim olacağına inanmıyor. AKP’nin iktidarı kaybetmemek için herşeyi yapabileceği, hile yapabileceği, ülkeyi Suriye’de savaşa sokabileceği, PKK’ya karşı operasyon başlatabileceği konuşuluyor. Umarız bütün bu kaygılar doğru çıkmaz, HDP barajı aşmayı başarır ve Türkiye halkı olarak karabasandan uyanırız.
Kısacası, tek–adam, tek–parti rejiminin yerleşerek, demokrasinin, hukuk devletinin, temel hak ve özgürlüklerin, azınlıklara saygının köküne kibrit suyu ekilmemesi, Kürtlerin elinde. Hangi Kürtlerin? İstiklal Savaşı’na katılarak ülkenin bağımsızlığını kazanmasına omuz veren, ama Cumhuriyet’in ilanından itibaren yok sayılan, modernleşme adına Türkleştirme ve Müslümanlaştırma, zorunlu asimilasyon politikalarına, ağır baskılara ve zulme, katliamlara maruz bırakılan Kürtlerin!
Bugün Kürtlerin yaklaşık yarısı, öncelikle Kürt kimliğinin inkarına son verdiği, dil ve kültür haklarının kullanması üzerindeki yasakların birçoğunu kaldırdığı için, asker–polis baskısı kadar PKK baskısından da yıldığı için Erdoğan’ın AKP’sine oy veriyor; diğer yarısı ise, Kürt siyasi hareketinin legal partisi HDP’ye. Bugüne kadarki seçimlerde % 6–7 dolayında oy toplayabilen HDP’nin 7 Haziran’da barajı aşıp aşmaması, başka partilere oy verenlerden ama esas olarak AKP’ye oy veren Kürtlerden alacağı oylara bağlı. Yani, rejimin geleceğini, esas olarak bütün partilerden Kürtler kurtarabilir. Hangi Kürtler? Türkiye’yi bölüp parçalayacakları iddiasıyla onyıllarca baskı ve zulüm altında tutulan Kürtler! Bu da Cumhuriyet tarihinin başka bir cilvesi…
Türkiye’nin “eski, eski Türkiye”ye, yani tek–adam, tek–parti rejimine dönmesinin önlenmesi, elbette ki sadece ve sadece Kürtlere bırakılamaz. Daha önce hangi partiye oy veriyorsa versin; demokrasiye, hukuk devletine, temel hak ve özgürlüklere, azınlıklara saygıya inanan herkesin bu seçimde içine sinmiyorsa da, taktik olarak olsun, oyunu HDP lehine kullanması şart… Geçen akşam eski ve yakın bir dostumla sohbet ediyoruz; “HDP’ye güvenmiyorum, AKP’ye güvendik, ne oldu gördük…” diyor. Soruyorum: HDP’ye güvenilip güvenilemeyeceğinin sınanması meclise girmesine bağlı değil mi? HDP’yi güvenilir hale getirmenin bir yolu da mecliste bulunmasını sağlamak değil mi?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kozanoğlu - 5 yıl önce
bunlar kürleri sevmez en büyük düşmanlarıdır menfaaatları nerdeyse oraya koşarlar bunlarda vatan ve millet sevgisi yoktur pelsinvanyanın uşaklarıdır
Avatar
Lütfullah Kuşdemir - 5 yıl önce
abd'nin adamı olduğu için, hdp'yi destekler tabii. mesele hdp'yi, kürt kökenli yurttaşlarımızın temsilcisiymiş gibi dünyaya lanse edebilmektir.