Balyoz tertibine destek olan yazarlar

Taraf gazetesinin yayınlarıyla başlayan Balyoz tertibinde Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından yeniden görülen Balyoz Davası karara bağlandı. Davada yargılanan tüm sanıklar beraat etti. Tertip süresince Balyoz’da yargılananlar hakkında en ağır yazıları yazıp türlü suçlamalarda bulunan yandaş basın ve Cemaat basını, beraat kararlarını küçük gördü. Köşe yazarları ise şimdilik sessiz. Peki daha önce neler demişlerdi, gelin hatırlayalım:

Balyoz tertibine destek olan yazarlar
02 Nisan 2015 Perşembe 13:48

Balyoz tertibine destek olan gazeteler
İlgili Galeriye Git

TARİHİ BİR ADIM
Ahmet Altan - Taraf - 22 Eylül 2012
Darbecilerin aldıkları cezalar, bundan sonra darbeyi düşünecek olanları caydıracak bir örnek oluşturacaktır...  Balyoz’da verilen cezalar “darbe” hayali kuran birileri varsa onları epeyce ürkütecektir ama sadece buna güvenemeyiz. Devleti “kimsenin ele geçiremeyeceği” sağlam bir yapı hâline getirmeliyiz... Balyoz davası, tarihimizde önemli adım.

CEZASIZ KALMIYOR
Mehmet Baransu - Taraf - 22 Eylül 2012
Ve bir darbe planı ilk kez hukuki bir karara bağlandı. Bu bir hukuk devrimiydi.  İnsanların hapse girmesinden mutlu değilim. Ancak hayatın ve hukukun bir kuralı var. Herkes yaptığının sorumluluğunu üstlenmeli. Hukuk da bunun için var. Ve suç cezasız kalmamalı, kalmıyor da... Bu karar Türkiye’de devrim niteliğinde olacak. Artık darbe planlamanın rahat yapılacağını düşünmüyorum. 

ŞAŞIRMADIM
Fatih Altaylı- Habertürk - 22 Eylül 2012
Mahkemenin kararları beni hiç ama hiç şaşırtmadı. Mahkeme sürecini yakından izleyince, yargıçların nasıl bir karar alacağını tahmin etmek pek de güç değildi. Benim şahsi kanaatimi soracak olursanız söyleyeyim. Bu bazı üst düzey komutanların darbe planladıklarından hiç ama hiç kuşku duymuyorum. 

MEMNUNUM
Nazlı Ilıcak - Sabah - 22 Eylül 2012
Benim için önemli olan -askeri vesayetin sona ermesi adına-, darbe teşebbüsünün yargılanmasıydı.  Balyoz’un yargılanması, yanlışın vurgulanması ve doğru istikametin gösterilmesi açısından lüzumluydu. 

EMSAL OLACAK
Cengiz Çandar - Hürriyet - 23 Eylül 2012
Bundan böyle, ‘vatanı kurtarmak’ gerekçesi ve bahanesiyle ‘askeri darbe’ hesapları güden silahlı kuvvetler mensuplarının önünde Balyoz Davası, bir ‘caydırıcı emsal’ olarak yerli yerinde kalacak. 
Dolayısıyla Balyoz Davası, ‘askeri vesayet rejimi’ne nokta koymak, ‘darbe zihniyeti’ni ve ‘darbeciliği’ ağır biçimde cezalandırmak bakımından tarihi bir anlam taşımaktadır.

VESAYET ÇÖZÜLÜYOR
Hasan Cemal - Milliyet - 23 Eylül 2012
Artık bu ülkede darbe zor! Askerle politika demokrasilerde olması gereken olağan rayına oturmaya başladı. Askeri vesayet çözülme yolunda... 

DARBECİLİKLE HESAPLAŞMA
Oral Çalışlar - Radikal - 22 Eylül 2012
TSK’nın bir dönem, iki dönem öncesi komutanları da dahil, onlarca general tutuklu. Bu davalar, bu ruh hali, darbeciliğin siyaset karşısındaki yenilgisinin işaretidir. “Yargılananlar suçlu mudur, değil midir” konusu ise ayrı bir tartışma başlığı.  

DARBELERE SON
Mahmut Övür - Sabah - 22 Eylül 2012
Mahkemenin karar vermesi biraz uzadı ama sonuç sivilleşme ve demokratikleşme açısından tarihi bir dönüm noktası... Yargı, geçmişte ifadesi dahi alınamayan dokunulmaz generallerin, sivilleri küçümseyen tavırlarına, baskısına rağmen pes etmedi tarihi görevini yerine getirdi. 

ASKERE DOKUNULDU
Amberin Zaman - Habertürk - 22 Eylül 2012
AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte yıllarca siyasete kâh alenen kâh perde arkasından egemen olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçek anlamda dokunuldu. Ergenekon ve bir alt dosyası olarak tarif edebileceğimiz Balyoz Davası Türkiye’de sivilleşmenin en önemli sembolleri haline geldi.  

TSK’NIN İMAJI
Mehmet Ali Birand - Milliyet - 22 Eylül 2012
Bugün, toplumun çeşitli kesimlerinde TSK’ nın yetenekleri hakkındaki kuşkular giderek artıyor.
Şimdi 404 asker yargılanıyor. Bunların yarısı “Komplo” veya “Kötü niyetle” açılmış davalardan kaynaklansa dahi, diğer yarısı dahi soru işaretleri oluşturmaya yetiyor. Üst rütbeli komutanın karıştığı casusluk iddiaları insanları hayretler içinde bırakıyor. 

BABIALİ BALYOZCULARI!...
Hikmet Genç - Star - 22 Eylül 2012
Bu ülke ilk defa darbecilerle yüzleşti.. Sivil mahkeme darbeci askerleri yargıladı ve karara bağladı... Milletin tepesine ‘Balyoz’ indirmeyi planlıyorlardı..  O kaldırdıkları ‘Balyoz’un altında kendileri kaldı!.. 

YENİ BİR ÜLKE
Mehmet Kamış - Zaman - 22 Eylül 2012
Umut ediyorum ki Balyoz kararları yeni bir ülkeye uyanmamızı sağlar. Suça karışanların ağa babalarını değil de suçu konuşmaya başlarsak kimse hesaba çekilmeyeceğini düşünüp darbeye teşebbüs edemez, devlet içinde çeteleşme yoluna gidemez...

İBRET VESİKASI
Hilal Kaplan - Yeni Şafak - 23 Eylül 2012
Mezkur karar,bir ibret vesikasıdır. Çünkü “böyle gelmiş, böyle gider” inancıyla haraket eden darbeci kadrolar, ‘sıradan insanlar gibi’ ilk defa hukuka tabi kılınıp cezalandırılmıştır. Bir darbe girişimi, tarihimizde ilk defa hukuk mekanızması içerisinde yargılandı ve cezalandırıldı. Darısı darbe yapma amacında ‘muvaffak’ olanlara...

VESAYET GERİLEDİ
Cem Küçük - Yeni Şafak - 23 Eylül 2012
Balyoz davasının açıklanan sonuçlarıyla askeri vesayet bir miktar geriletildi gibi görünüyor. Halen yürümekte olan Ergenekon, 28 Şubat ve 12 Eylül davalarının sonuçları da Türkiye’nin siyasi yapısını iyice değiştirecek görünüyor. 

DARBECİ NESLİN TASVİYESİ
Ali Bayramoğlu - Yeni Şafak - 10 Ekim 2013
...Pek çok elebaşı hakkında verilen kararın yerinde olduğuna hiç şüphe yoktur. Bu dava, Türkiye”de bir döneme son noktayı koymuştur.  Darbeci bir neslin tasfiyesini tamamlamıştır.

ARTIK BALYOZ YOK
Mümtüzer Türköne - Zaman - 10 Ekim 2013
Unutmayalım: Balyoz davasının en önemli sonucu, koca generallerin rütbelerinin sökülmesi, yani askerlik mesleğinden tard edilmesi olacak. 

BALYOZ İNDİ
Mustafa Ünal - Zaman - 11 Ekim 2013
Darbe artık affedilmez suç. Rütbesi ne olursa olsun, darbeci dokunulmaz değil. Balyoz millete değil, darbecilere indi. Demokrasi kurtuldu. 

KORKUNÇ PLAN
Erhan Başyurt - Bugün - 21 Ocak 2010
Toprağın altı cephanelik, üstü darbe planı kaynıyor. Taraf gazetesi, yeni bir darbe planını daha ortaya çıkardı.  Yeni darbe planı “BALYOZ” adını taşıyor. 
Bu planların daha vahimi daha dehşet verici olanı var mıdır?

YETER ARTIK
Ergun Babahan - Star - 24 Ocak 2010
Yeraltından çıkan law silahlarına boru dediniz. İktidar partisine karşı hazırladığınız planlara kağıt parçası dediniz.Çocukları bombalamayı öngören Kafes planını yok saydınız, görmezden geldiniz. 
Şimdi de 1. Ordu’nun Balyoz Planı’na tatbikat diyorsunuz. Hiç sıkılmıyor musunuz? Geceleri rahat uyuyor musunuz? 

RADİKAL
İsmet Berkan -  Radikal - 24 Ocak 2010
Adına ‘Balyoz’ denen bir darbe planını konuşuyor Türkiye. Bir konuda sevinebiliriz, 2003’te de yapılmış olsa bu hazırlıklar boşa çıkmış, ülkemiz darbe yaşamamış... Son olarak dün Radikal’de, darbe gerçekleşse bu gazetenin de darbecilerin kara listesinde olduğunu öğrendiniz. Çok da şaşırtıcı değil. 

PANİK
Ekrem Dumanlı - Zaman - 21 Ocak 2010
Taraf Gazetesi yine gazetecilik tarihine geçecek bir habere imza attı. 2003 yılında hazırlanan geniş kapsamlı bir darbe planını aşama aşama şerh ediyorlar... Belli ki cuntacılar panik yaşıyor. Suçüstü yakalananlar çareyi yargı ve medyadaki dostlarını yardıma çağırmakta buluyor... Gazeteciler, siyasetçiler, iş dünyası... Herkes cuntacılar ve onların uzantıları üzerine kafa yormak zorunda... 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TC MEHMET TAHTACI - 5 yıl önce
EMPERYALİZMİN MAŞALARI !!!!!
Avatar
Güner-İzmir - 5 yıl önce
bu köşeciler kurtulamamalı,ellerini sıvazlayıp kaçamamalı,düşünce özgürlüğü deyip sıvışamamalı,mutlaka cezası olmalı ki,bu tür yazı yazmaya kalkışacaklar için örnek olmalı.ciğerlerini sökecek tazminat davaları açmalı her bir komutan....
Avatar
Nusret Alperen - 5 yıl önce
bu yazıları yazanlar acaba şimdi neredeler. bir deniz komutanlığı düşününüz ki komutanlarının yarısı casus. bu kadar casus olur mu? bu kadar hain. bir orduda bu kadar hain olur mu? bunları siz icat ettiniz. sonra birer birer taraftarı olduğunuz akp tarafından tasfiye edildiniz. hepinize hayırlı olsun. düşünmeden bir kişinin sözlerini izleyip işler yaparsanız akibetiniz bu olur.
Avatar
TC vatandaş - 5 yıl önce
korku filmi gibi !
Avatar
Deniz - 5 yıl önce
en azindan yanildiklarina dair bu masum insanlardan bir ozur yazisi yazabilirlerdi
ama hukumete canak tutmak yalakalik boyle oluyormus demek ki her donemde ne yazik ki satilmis ruhlu yazarlarimiz cikacaktir ve onlar halki yanlis yonde bilgilendireceklerdir bu haberler ciktiginda hic inanmamistim bu abdnin ordumuzu irak konusunda onlara yardimci olmadigimiz icin bir cezalandirma oldugunu dusunmustum ama basimizdakiler bir dusman gibi ordumuzun basarili vatansever askerlerini yerle bir ettiler dusmanla birlik olduler tarih bunlari unutmayacak bu yazarlari da unutmayacak sadece bu masum ordumuza degil halkimiza da vurulan bir darbedir
Avatar
ilahi adalet - 5 yıl önce
yağdanlıklar
Avatar
Hadi Çıkık - 5 yıl önce
bu haysiyet ve ahlak yoksunları onlarca sahte delil ile ordunun esir alındığını göre göre çemkirdiler. şimdi hala ortalıkta adam kılığında dolaşıyorlar.
Avatar
lara ak - 5 yıl önce
hadi bizler cahil vatandaslariz... okumaya anlamaya calisiyoruz, isin icin de degiliz... nasil oluyor da bu gazeteciler dogru olmayan haberlerle ve kasit varsa insanlarin hayatlarini karartiyorlar...