Zonguldak'ta 489 madenci topun ağzında

HEMA A.Ş.'nin sadece devletten istediklerini almak dışında işçiler üzerinden başka menfaatler kazanmaya çalıştığına dikkat çeken Mutlu, “Olayın akışı değişti. İşçilere atılan bir golle karşılaştık. TTK ile olan sorun çözülse...

Zonguldak'ta 489 madenci topun ağzında
24 Ekim 2014 Cuma 01:15

zonguldakmadenci

Zonguldak'ta yeni galeride hazırlık çalışması yapmak için TTK'dan ek süre isteyen ve bu talebi reddedilen HEMA A.Ş., bu sorunun çözülmemesi üzerine işçilerin büyük çoğunluğunu 22 Kasım'a kadar çıkaracak

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile yaşanan uyuşmazlık nedeniyle Zonguldak Ereğli ilçesinde bulunan HEMA A.Ş.'ye ait maden ocağında çalışan 686 işçiden 489'u işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. HEMA A.Ş. yetkilileri, 24 Eylül'de işçilerin örgütlü olduğu Genel Maden-İş Sendikası'na bulunduğu bildirimde, TTK tarafından taleplerinin karşılanmadığını ve yeni torba yasayla birlikte maliyetlerin arttığını gerekçe göstererek 22 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında toplam 489 işçinin iş aktinin feshedileceğini bildirmişti. Aynı nedenlerden dolayı bugüne kadar işten çıkarılan 29 işçinin işe geri alınması için 40 km uzaklıktaki Zonguldak merkeze yürüyen işçiler, üç gün boyunca eylemler yapmış, soruna bir an önce çözüm bulunmasını istemişti. Bu doğrultuda 23 Eylül'de Genel Maden-İş Genel Merkezi'nde işçilerle yapılan toplantıda, Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş, problemin çözülmesi için işçiden bir ay süre istemiş, bu süre içinde problemin çözülmemesi halinde işçilere TBMM ve Enerji Bakanlığı kapısına dayanma sözü vermişti. Edinilen bilgiye göre bugüne kadar soruna ilişkin herhangi bir çözüm üretilemedi. 22 Kasım'a kadar sorun çözülmezse HEMA A.Ş.'nin 489 işçiyi işten çıkaracağı belirtildi.

EREĞLİ'Yİ BEKLEYEN TEHLİKE

Zonguldak'taki HEMA işçileri işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalırken bir de torba yasayla getirilen düzenlemelerden yararlanamama durumu ortaya çıktı. Aydınlık, Bartın Amasra'da HEMA Endüstri A.Ş.'ye ait maden ocağında çalışan işçilerin, torba yasayla getirilen “Linyit ve Taşkömürü çıkarılan işyerlerinde yeraltında çalışanlara ödenecek maaş iki asgari ücretten az olamaz” düzenlemesinden yararlanamayacağını, Hattat Holding'in HEMA'ya gönderdiği yazıyı duyurmasıyla gündeme getirmişti. Yazıda, hazırlık döneminde oldukları, maden ocağında taşkömürü çıkarılmadığı için yeraltında çalışan işçilere asgari ücretin iki katından az olmayan bir ücretin ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilmişti. Zonguldak Ereğli'de de yeni galeride hazırlık çalışması için TTK'dan ek süre isteyerek rödovans payını ödememe talebinde bulunan HEMA A.Ş., ek süre verilmesi halinde Amasra'daki gibi torba yasayla getirilen haklardan işçileri mahrum bırakacak.

'İŞÇİLERE ATILAN BİR GOLLE KARŞILAŞTIK'

Konuya ilişkin Aydınlık'a konuşan Genel Maden-İş Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, Hattat Holding'e bağlı HEMA A.Ş.'nin Armutçuk'taki maden ocağında yeni galeri açmak için TTK'dan istedikleri ek süreyi alması halinde Ereğli'deki maden ocağında yeraltında çalışan işçilere de 'Biz kömür üretimi yapmıyoruz, hazırlık süreci içindeyiz' diyerek iki asgari ücret tutarındaki maaşı ödemek istemeyeceğini söyledi. Mutlu, yeraltına kuyulardan, bacalardan inen tüm işçilerin yeraltı işçisi olduğunu, kömür üretimi yapan tüm işyerlerinde taş üretiminin de yapıldığını çünkü kömüre varan yolların taştan geçtiğini belirtti.
HEMA A.Ş.'nin sadece devletten istediklerini almak dışında işçiler üzerinden başka menfaatler kazanmaya çalıştığına dikkat çeken Mutlu, “Olayın akışı değişti. İşçilere atılan bir golle karşılaştık. TTK ile olan sorun çözülse dahi biz işçiler olarak sorunun devam edeceğini tespit ettik. Çünkü Hattat Holding'in HEMA'ya bir yazı ile talimat vermesi, TTK'yla olan sorun çözülse bile yeraltında çalışan işçileri yasadan verilen haklardan mahrum etmek için başka çalışmaların içine girdiğini gördük. İşverenin bu konuda samimi olması lazım. Mevcut yasa ile işçilere verilmiş bir hak var. Bununla beraber yasada verilen hakları ödememek için yasanın arkasından dolanan bir işveren var. TTK ile yaşanan sorun çözülmüş olsa bile başka sorunlarla karşı karşıya geleceğiz. Gelişmelere göre önlem alacağız” dedi.

Tarık Tekgözli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.