Zonguldak işçisi de Ankara’da olacak! ‘Uzun Mehmet’ler geliyor

Tarık Tekgözli

Zonguldak işçisi de Ankara’da olacak! ‘Uzun Mehmet’ler geliyor
19 Ocak 2014 Pazar 05:58

uzunmemet
Yatağan işçisinin özelleştirmeye karşı Ankara’ya başlatacağı yürüyüşe destek artıyor. Zonguldak’taki maden ve enerji işçileri de Ankara’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor
Santrallar ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı Ankara’ya yürüme kararı alan maden ve enerji işçilerine destek artıyor. 24 Ocak’ta Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde toplanacak olan işçilere, İşçi Partisi, DİSK, Türk-İş’ten sonra Genel Maden-İş ve TES-İş Zonguldak Şubesi’nden de destek geldi. TES-İş Zonguldak Şubesi 24 Ocak’ta Çatalağzı Termik Santralı (ÇATES) işçileriyle Ankara’da olacaklarını belirtirken Genel Maden-İş de 26 Ocak’ta Ankara’da olacağını duyurdu.
Genel Maden-İş Genel Başkanı Aydınlık’a yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin özelleştirme kararında ısrarlı olması halinde Zonguldak halkının en yüksek tepkiyi göstereceğinin altını çizdi. TES-İş Zonguldak Şube Başkanı Ahmet Hasanefendioğlu da, “Geleceğimizi karartmamak için ÇATES’e sahip çıkalım” dedi. Başkanların görüşleri şöyle:
‘ÇATES, TTK’nın ayrılmaz parçasıdır’
Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş: Çatalağzı Termik Elektrik Santralı, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) artık kömürlerinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla kurulmuş bir santraldır. Bu yapısıyla ÇATES’in Zonguldak, bölge ve TTK için çok özel bir konumu var. Enerji üretiminin stratejik niteliği göz önüne alındığında ve bu alanda dışa bağımlılığımızın arttığı bir dönemde termik santralların özelleştirilmesi doğru değildir. ÇATES’in de Zonguldak ve TTK için önemi dikkate alındığında bu santralın özelleştirilmesi sadece kurumu değil ÇATES’e kömür veren özel sektör maden ocaklarını da çok olumsuz etkileyecektir. ÇATES, TTK’nın ayrılmaz bir parçasıdır. ÇATES’in özelleştirilmesi demek santralın TTK’dan ve bölgeden koparılması anlamına gelir ki bu bölge ekonomisi açısından ciddi sonuçlar doğuracaktır.
‘Özelleştirmeye karşıyız’
ÇATES bugünkü konumunun dışında çalıştırılamaz. Zonguldaklı ya da başka girişimcilerin işletmeciliği söz konusu olduğunda ÇATES, kuruluş felsefesinin dışına çıkar ve kâr mantığıyla başka mecralara kayar. Biz, bu gerçekler ışığında, ÇATES’in özelleştirilmesi girişimlerine karşı çıkmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 100 milyar dolarlık dış ticaret açığının, neredeyse 60 milyar dolarlık kısmı, enerjiden kaynaklanıyor. Böyle bir ekonomik yapıda, sanayi bağımsız kalamaz. Cari açık ile enerji açığı eşitlenmiş bir durumdayken, kendi kaynaklarımızı kullanmaktan başka bir seçeneğimiz yok.
‘Yanlışa dur diyeceğiz’
Bu sorun sadece Muğla’daki, Zonguldak’taki emekçilerin, halkın sorunu değil, bu ülkenin sorunu. Sorunun ortadan kaldırılması için mücadeleye devam edeceğiz. Tüm emekçilerle, tüm halkımızla omuz omuza vererek bu yanlışa dur diyeceğiz. Bu dayanışmanın, kararlılığın, birlikte hareket etmenin ve sesimizi daha da yükseltmek için verilecek yüksek bir mücadelenin zemini artık hazır.
Eğer hükümet, bu yanlışta ısrarını sürdürürse Zonguldak halkı en yüksek tepkisini verecektir.”
* 1829 yılında “Uzun Mehmet” adlı bir deniz eri, Zonguldak Havzası’nda ilk kömür yatağını keşfetti.
TES-İş: Gerekirse 5 Şubat’ta da geliriz!
TES-İş Zonguldak Şube Başkanı Ahmet Hasanefendioğlu da, 24 Ocak’ta Ankara’da olacaklarını söyledi. Çatalağzı Termik Santralı’nın satışı kapsamında ihalenin son teklif verme tarihinin 5 Şubat olduğunu belirten Hasanefendioğlu, “İnşallah 5 Şubat’ta da Ankara’ya gitmek zorunda kalmayız” dedi.
“ÇATES özelleştirilmesin kamunun elinde kalsın” dediklerini aktaran Hasanefendioğlu, halkın santrala sahip çıkmadığından yakındı. Zonguldak halkına seslenenn Hasanefendioğlu, “Hep beraber ÇATES’e sahip çıkalım. ÇATES gittiği zaman Zonguldak’ın geleceği kararır. Geleceğimizi karartmayalım” sözlerini kaydetti.
Tarık Tekgözli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.