Yurttaşa ‘elektronik vergi’ uyarısı -(TAMAMI)

İşletmelerde verimliliği ve etkinliği artırması hedeflenen e-fatura uygulaması konusundaki Tebliğde yer alan ifadeler nedeniyle “karışıklık” yaşanacağı bildirildi.

Yurttaşa ‘elektronik vergi’ uyarısı -(TAMAMI)
26 Ağustos 2013 Pazartesi 18:30

İşletmelerde verimliliği ve etkinliği artırması hedeflenen e-fatura uygulaması konusundaki Tebliğde yer alan ifadeler nedeniyle “karışıklık” yaşanacağı bildirildi.

Uygulamaya ilişkin kamuoyunu bilgilendiren CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, ekmekten peynire, sakızdan akaryakıta kadar günlük hayatta pek çok üründen herhangi birini alanın “hayatını değiştirecek” uygulama konusunda vatandaşları ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i uyardı.

Karışıklık kaçınılmaz

Seçer, “Çok değil, bir hafta sonra 2011 yılında bazı firmalardan yaptığınız alışlara bakılacak ve duruma göre ‘Şu kadarlık mal almışsın ama bundan sonra elektronik fatura düzenleyecek ve elektronik defter tutacaksın’ diye kapınız çalınabilir” dedi.

Maliye Bakını Şimşek’e yönelttiği elektronik faturaya uygulaması ile ilgili soru önergesinde bu uygulamanın ertelenmesini isteyen Seçer, şöyle devam etti: “E-fatura uygulaması konusundaki tebliğde yer alan ifadeler nedeniyle ‘karışıklık’ yaşanması kaçınılmaz. Bu konuda bize ulaşan çok sayıda şikayet var.

İlgili tebliğ uyarınca bir mükellef, madeni yağ lisansına sahip bir akaryakıt firmasından, 2011 yılında sadece bir litre madeni yağ almışsa ve 2011 brüt satışları 25 milyon liradan fazla ise e-fatura ve e-defter uygulamasına geçmek zorunda olacaktır. Ya da bir mükellef ÖTV Kanunu’na ekli listedeki (kolalı gazozlar, alkollü içecekler, sigara ve purolar vb.) malları imal, inşa veya ithal eden mükelleflerden almışsa (bu mal III sayılı listedekilerle sınırlı değil, örneğin;AVM’den, gross marketten kitap, defter, kalem hatta sakız gibi bir ürün almış ise ve 2011 yılı satışları 10 milyon liranın de üzerindeyse) e-fatura düzenleme ve e-defter tutma zorunda kalacak.

Geçiş ertelenmeli

Yani 2011 yılında satışları 10 milyon lirayı aşan bir mükellef, diyelim büyük bir marketten herhangi bir ürün almışsa, 2013 Eylül ayından itibaren e-fatura düzenleme, 2014 Eylül ayından itibaren de e-defter tutma yükümlülüğünde kalacaktır.

Yaşanabilecek karışıklık ortada iken zorunluluk kapsamının yeniden gözden geçirilmesi ve e-faturaya geçişin ertelenerek gereken yeni düzenlemeyi yapmakta fayda var.”

Elektronik vergi uygulaması nedir?

Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile bazı mükelleflere elektronik fatura ve elektronik defter kullanma zorunluluğu getirildi.

Elektronik fatura (e-fatura) ve elektronik defter kullanma zorunluluğu getirilen mükelleflerin en geç 1 Eylül 2013 tarihine kadar sisteme geçmek için başvuru yapmaları gerekiyor. Uygulama ise 1 Ocak 2014’te başlayacak. Elektronik defter uygulaması ise 1 Eylül 2014 tarihi itibariyle başlayacak.

Bu mecburiyet; Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ “lisansına sahip” olanlar, bunlardan 2011 takvim yılında “mal alan” mükellefler, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle “asgari 25 milyon TL brüt satış” hasılatına sahip olanlar, ÖTV Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal edenler ile III sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal eden şahıs veya şirketlerden) 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle “asgari 10 milyon lira brüt satış” hasılatına sahip olanlar için geçerli olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.