Yüce Divan talebine ret

28 Şubat Davası dün kaldığı yerden devam etti. Eski Genelkurmay Başkanı İ. Hakkı Karadayı ve bazı sanıkların dosyanın Yüce Divan’a gönderilmesi talebi reddedildi

Yüce Divan talebine ret
03 Eylül 2013 Salı 19:14

Yüz üç sanıklı 28 Şubat Davası’na dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, Çetin Doğan, Çevik Bir, Ergin Celasin, Erdal Ceylanoğlu ve Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu tutuklu, tutuksuz sanıklar ve avukatlarıyla müşteki avukatları katıldı. Duruşmayı, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de izledi. Mahkeme, aralarında İsmail Hakkı Karadayı’nın da olduğu bazı sanık ve sanık avukatlarının ‘görevsizlik’ kararıyla dosyanın Askeri Yargıtay ya da Yüce Divan’a gönderilmesi talebini reddetti. Mahkeme kararında, “Anayasa’nın 1451. maddesinin son cümlesinde devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçların herhalde adliye mahkemelerinde görüleceğinin hüküm altına alındığı” ifade edildi.

Sanıklara isnat edilen ve 765 sayılı TCK’nın 147. maddesinde düzenlenen ‘Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek’ ile 5237 sayılı TCK’nın 5. bölüm başlığı altındaki 312. maddesinde düzenlenen ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçunun, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine yönelik bir suç olduğu kaydedilen kararda, 2010’da yapılan anayasa değişikliğinin gerekçesinde getirilen düzenlemeyle askeri mahkemelerin görev alanının, askeri suçların yargılanmasıyla sınırlandırıldığı bildirildi.

Yüce Divan talebi reddedildi

Kararda, “Hangi suçların askeri suç ve dolayısıyla sanıkların görevleriyle ilgili olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde Anayasa’nın 1487 maddesi ise ‘Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanının da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan’da yargılanır’ hükmünü içermektedir. Sanıkların üzerlerine atılı suç ve sevk maddeleri nazara alındığında, atılı suçun askeri yargı ya da Anayasa’nın 148. maddesinde belirtilen, sanıkların görevleriyle ilgili bir eylemin söz konusu olmadığı, sanıklara atılı suçun askeri yargı ya da Yüce Divan’ın görevine girmediği anlaşıldığından bir kısım sanıklar ve müdafilerinin görevsizlik kararı verilmesi yönündeki taleplerin reddine karar verildi” denildi.

Mahkeme, eski Bakan Hasan Celal Güzel’in 28 Şubat ile ilgili geçmişte bulunduğu suç duyurusuna dayanarak, davada durma kararı veya davanın reddine karar verilmesi yönündeki talepleri de reddetti.

İddianamenin okunmasına başlandı

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 28 Şubat Davası’nda dün itibarıyla iddianamenin okunmasına başlandı. Bin 309 sayfalı iddianamenin okunmasının uzun sürmesi halinde sanık savunmalarının bu hafta alınmasının mümkün olamayacağı belirtiliyor. Bu arada ilk duruşmada mahkeme heyetinin bulunduğu kürsüde kendilerine yer verilen TRT spikerleri sanık avukatların itirazları üzerine dünkü duruşmada yerleri değiştirildi.

Öte yandan duruşmada rahatsızlanarak salondan çıkarılan Eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman tahliye oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.