Yıktıklarının üzerine yemin etti! Yemini yalan

Recep Tayyip Erdoğan dün TBMM’de yemin ederek...

Yıktıklarının üzerine yemin etti! Yemini yalan
29 Ağustos 2014 Cuma 03:44

yeminiyalanerdogan

Recep Tayyip Erdoğan dün TBMM’de yemin ederek Cumhurbaşkanı oldu. Ancak Erdoğan 12 yıllık AKP iktidarı boyunca ettiği yeminin hep tersini yaptı

Recep Tayyip Erdoğan, çok gösterişli bir törenle dün TBMM’de yemin ederek 12. Cumhurbaşkanı olarak köşke çıktı. Erdoğan, TBMM’de bu yemini okudu: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Ancak Erdoğan, 2002 yılından bu yana ettiği yeminin hep tersini yaptı.

DEVLETİN VARLIĞI VE BAĞIMSIZLIĞINI KORUMAK...

Ülkenin bağımsızlığını tehlikeye attı. Kararlar, Batı başkentlerinde verilmeye başlandı. İmzaladığı uluslararası sözleşmelerle ülkenin geleceği ile ilgili kararları NATO ve emperyalist kuruluşlara devretti.

VATANIN VE MİLLETİN BÜTÜNLÜĞÜ...

ABD koordinasyonu ile PKK ile yürütülen “açılım” pazarlıkları ile vatanın ve milletin bütünlüğünü tehlikeye attı. Bunun son örneği de TBMM’den geçirilen ve anayasaya açıkça aykırı olan “Yeni PKK Yasası.”

ANAYASAYA, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE BAĞLILIK..

Görevde bulunduğu süre içinde sürekli anayasaya aykırı davrandı. 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimleri sonrasında Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim sonuçlarını Resmî Gazete’de yayınlanmasını engelledi. Anayasanın 101’inci maddesine göre, 15 Ağustos itibarıyla AKP Genel Başkanlığı ve başbakanlığı düşmesine rağmen anayasayı çiğnedi.

Atatürk ilke ve inkılaplarına, laikliğe bağlılık...

Erdoğan siyasi yaşamı Atatürk ilke ve devrimlerine karşı mücadele ile geçti. Laik devletin yıkılması için çalıştı

MİLLETİN HUZUR VE REFAHI...

İktidarda kalmak için sürekli olarak kamplaşma politikası güttü. İnsanların mezhebini ön plana çıkararak herkesi huzursuz etti. İş isteyen işsize, sorunlarının çözümünü isteyen çiftçiye kızdı. “Ananı da al git” dedi.

MİLLİ DAYANIŞMA VE ADALET ANLAYIŞI...

İktidarda kaldığı süre içinde adalete inanç kayboldu. Yargıya güven yarı yarıya düştü. 2010 referandumu sonrası yargı F tipi örgütün kontrolüne girdi. Ergenekon, Balyoz, Askeri casusluk... gibi tertiplerle milli dayanışma bertaraf edildi.

TÜRKİYE’NİN ŞAN VE ŞEREFİNİ KORUMAK...

Komşu ülkelerle “sıfır sorun” denildi, ama bütün komşularla sorunlu hale gelindi. Suriye ve Irak’ta terörist gruplara her türlü destek verilerek, Türkiye’nin itibarı sarsıldı. En son IŞİD’le ilişkileri nedeniyle Türkiye uluslararası kuruluşlarda ağır suçlamalara muhatap oldu.

TARAFSIZLIK...

12 yıllık AKP iktidarında tarafsızlık, suç haline geldi. Tarafsız davranan bürokratlar hemen görevden alınırken, yapılan sınavlarda, ihalelerde, her işte yandaşlar kayırıldı. Tarafsız haber yapılmasına bile tahammül edilmedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.