Yeni 1 Mayıslar dönemi -(TAMAMI)

‘Emekçi sihirli sloganı keşfetti’

Yeni 1 Mayıslar dönemi -(TAMAMI)
03 Mayıs 2013 Cuma 08:46

İlklerin 1 Mayıs’ını Aydınlık’a değerlendiren sendikalar, artık her şeyin çok farklı olacağına işaret etti. Yıldırım Koç ise 2014 1 Mayıs’ına Vatan, Cumhuriyet ve Emek safında yer alanların damgasını vuracağını söyledi

Türkiye işçi sınıfı mücadelesi 2013 1 Mayıs’ı ile bir dönemci aldı ve işçiler alanlarda Türk Bayrağı altında buluştu. Ankara Tandogan, İzmir Bornova, Eskişehir Sıhıye ve Antalya Yavuz Özcan, kutlamaların en coşkulu olduğu yerlerdi. İstanbul’da ise AKP Hükümeti’nin Taksim’e çıkacak sendikalara sabahın ilk saatlerinde, toplandıkları alanlarda müdahale etmesi ile başlayan çatışmalar, saat 16.00 kadar sürdü. İstanbul, Ankara’nın tersine 1 Mayıs’ı çatışarak geçirdi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği’nin “Taşeronlaşmaya, Özelleştirmeye, Vatansızlaştırmaya” karşı Tandoğan’da düzenlediği mitinge ise toplumun her kesiminden yoğun katılım oldu. Türk-İş’e bağlı 9 sendika da mitingdeki yerini aldı. Türkiye’nin önemli merkezlerinde 1 Mayıs’ı kutlayanlar, 2013 1 Mayıs’ını Aydınlık’a değerlendirdi.

‘1 Mayıs’ı halkla buluşturduk’

İsmail Tutoğlu / Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı: Emeğe yapılan saldırıyla ülkeye yapılan saldırı aynıdır. Emperyalizm ülkemizi yeniden şekillendirirken emeğimizi de sömürüyor diyoruz. Dün de emek bayramında tüm işçilerin bu emperyalist saldırılar karşısında sesini yükselttiği bir gün oldu. Tandoğan’da bunun en iyi göründüğü alandı. Önümüzdeki dönemde sınıfın birliği ile ulusun birliğini sağlayacak işçi ve emekçilerin adresi Tandoğan olacaktır.

‘1 Mayıslar artık farklı olacak’

Öner Tanık / Vatan, Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği Sözcüsü: Tarihi açıdan her zaman anılacak olan 1 Mayıs Tandoğan deneyimi, birleşme iradesinin filizlendiği “29 Ekim Ulus Buluşması” sürecinin en anlamlı dönemecidir. Siyasi iktidarın marjinal(!) diye göstermeye çalıştığı örgütler ve emekçilerimiz Türk Bayrağı’nın altında birleşerek “açılımın kürsülerine” mecbur kalmadılar. Tandoğan Meydanı, toplumumuzun çok farklı kesimlerinin ortak değerler etrafında kucaklaştığı, gerçek bir 1 Mayıs’a tanıklık etti.

‘Provokasyona açık 1 Mayıslar bitti’

Hüseyin Karanlık / İşçi Partisi Genel Sekreteri: Emek kuvvetleriyle Cumhuriyet kuvvetleri bu 1 Mayıs’ta birleşmişler ve tarihe yön verecek en anlamlı gelişmeye imza atmışlardır. Yeni bir çığır açılmıştır. Ankara’da Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği’nin girişimi ile Tandoğan’da kurulan yeni l Mayıs Alanı, bunun tipik örneğidir. Benzer bir modelin hayata geçirildiği İzmir’de, Antalya’da, Eskişehir’de, Bursa’da, Aydın’da ve Türkiye’nin önemli daha birçok merkezinde geleceğe damga vuracak çok coşkulu ve kitlesel gösteriler yaşanmıştır. Emeğin savunulmasıyla Vatan, birlik, Bayrak, Cumhuriyet gibi değerler bir arada yükseltilmiştir. Böylece 1 Mayısların bölücülüğün, başıbozukluğun işçi sınıfına ve topluma zorla dayatıldığı, halk içinde kaba kuvvetin, zorbalığın gündeme sokulduğu provokasyona açık bir ortamın yaratıldığı l Mayıslar döneminin sonu gelmiştir. Büyük bir heyecan ve öz güvenle atılan “Vatan,emek, namus yaşasın 1 Mayıs” sloganı bu gelişmenin en özlü ifadesidir.

‘7 bin kişi ülkemiz için oradaydık’

Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci / Eğitim İş İzmir Şube Başkanı: İzmir Bornova’da 1 Mayıs kutlamaları arzu ettiğimiz gibi Türk bayraklarıyla coşku içinde gerçekleşti. Gündoğdu Meydanı’nda İstiklal Marşı’nın okunmayacağını, Kürtçe bildiri okunacağını duyunca mitingi Bornova’da yapmaya karar verdik ve 3 gün içerisinde hazırlandık. Yaklaşık 7 bin kişiydik. İşçi Partisi ve Demokratik Sol Parti ile ADD, TGB, CUMOK gibi pek çok örgüt katıldı. Bizim eylemimizin bir anlamı vardı. Biz ülkemiz, bayrağımız ve emeğimiz için oradaydık.

‘Artık böyle gitmez’

Aykut Diş / Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkan Yardımcısı: 2012 yılı nasıl Cumhuriyet hareketi için dönüm noktası olduysa, 2013 yılı da emek hareketi için dönüm noktası oldu. Yılın ilk günlerinden itibaren Şişecam işçilerinin nefesiyle ayağa kalan emekçiler, hem gerçekleştirdikleri eylemlerle hem de 1 Mayıs alanlarındaki tavırlarıyla “Artık böyle gitmez” dediler. Su akıyor ve yatağını buluyor. Tandoğan Meydanı bu açıdan tayin ediciydi. Barikatları yıkarak AKP’ye ve emperyalizme meydan okuyanlar ile dünyayı yaratanlar, hayatı durduranlar buluştular. En büyük kazanım budur. Türkiye’nin dört bir yanında emekçilerin alanlara Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle girişleri de anlamlıdır. Şişecam, Yatağan ve BMC işçilerinin direnişleriyle birlikte emekçilerimiz sihirli sloganı keşfettiler. Şimdi Tandoğan Meydanı başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında ete kemiğe bürünen bu birlikteliği 19 Mayıslara, 29 Ekimlere taşıma zamanı. Taksim Meydanı’na kurulan barikatları yıkmanın ve tüm milletimizin kurtuluşu buradadır.

‘2014 1 Mayıs’ı farklı olacak’

Yıldırım Koç / ODTÜ Öğretim Görevlisi: 1 Mayıs Türkiye’deki kamplaşmanın net bir biçimde ortaya çıktığı gün oldu. Bir yandan Cumhuriyet, Vatan ve Emek Birliğini savunanlar, diğer bir tarafta emperyalizmin oyununa gelenler ile sınıf kimliğini geriye itenler ve etnik kimliği öne çıkararak bölücülük yapanlar yer aldı. İşçi sınıfının sorunları arttıkça, çok daha geniş kesimler sınıf kimliği temelinde vatan ve cumhuriyet safında yer alacaktır. 2014 1 Mayıs’ına da bu grup damgasını vuracaktır.

Hükümetin İstanbul’da izlediği politika 1 Mayıs’ı özünden uzaklaştırmıştır. Yoğun baskılar AKP’nin ileri demokrasi anlayışını bir kere daha teşhir etmiştir. Halkın örgütlü gücü 19 Mayıs, 29 Ekim, 10 Kasım, 13 Aralık ve 8 Nisan’da olduğu gibi, önümüzdeki dönemlerde de bu baskıları aşacaktır.

Cengiz Gülebay / Yerel-İş: Birleşik Kamu-İş olarak alanların bölünmesinden memnun değiliz. 2008 yılından beri tek bir alanda kutlamaları yapmaya gayret gösterdik. 1 Mayıs’ı birlik ve beraberlik içinde Tandoğan’da kutladığımıza inanıyorum.

Alanlarda Türk Bayrağı olmasını isteyenlerin sınıf bilinci yoktur. Afrika’dan Amerika’ya götürülenler ancak uşak olabiliyorlardı. Çünkü vatanı olmayanlar ancak uşak olabilirler. Bu nedenle emekçiler, Türk Bayrağına ve vatanlarına sahip çıkmalıdır.

Kutlamar 17 saat sürdü

Hacı Mevlüt Ünan/ Antalya Türk İş Bölge Temsilcisi: Antalya olarak, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı emekçinin bayramını özüne uygun olarak kutladık. Kamu Sen, Türk-İş, İP, CHP kutlamaya katılanlar arasındaydı. Bayram disiplin içinde saygı duruşu, istiklal marşı okunarak başlandı. yapmış olduğumuz konuşmalarda işçi haklarından , sözleşme ile ilgili sorunları aktardık. Antalya’da yıllardır 1 Mayıs’ı kutluyoruz zevkine vardık. Yüksek katılım vardı bundan çok memnun olduk. Yine ayını zamandan Türk-İş, Kamu Sen’den yüksek katılım vardı. İP’den de katılım yüksekti. TGB’nin de yüksek katılımı bizi memnun etti. Herhangi bir sorun olmadı, sabah saat 09.00 da başlayan kutlamalar, 02:00’da sona erdi.

Faruk Büyükkucak TÜRK-İŞ 1. Bölge Temsilcisi: Dün 1 Mayıs İşçi Bayramı Türkiye’ye yakışmayacak görüntüler yaşantı. İstanbul’da sıkı yönetim ilan edildi. Bu güne kadar bu yaşananlar kadar bir çatışma görmedim. Sendikalarla ile alan tartışması yapılmasının, yerine işçilerin sorunlarının dile getirilmesi gerekiyordu. O kadar gaz bombası atıldı, su sıkıldı, yaralı insanlarımız var. Bunların bir daha olmamasını istiyoruz. Türk-İş olarak orada bulunduk, gördüklerim çok üzücüydü. Bu olaylar Türkiye’ye yakışmayan olaylardır.

Kani Beko / DİSK Genel Başkanı: Bizim yaptığımız bir inatlaşma değil, Taksim’in önemini anlatmaya çalıştık, 1977’nin katilleri yakalansın, yargılansın istedik. Ağır yaralanan Dilan arkadaşımız ve yaralı arkadaşlarımız için sabahın erken saatlerinden saat 15.00’a kadar DİSK binasını bombalayan Polis hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve AİMH gideceğiz. Bu bize göre işçiye açılmış bir savaştır, devlet terörüdür. Bu AKP’nin emeğe ve demokrasiye bakış açısıdır.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.