Yener Güneş: Ulusal Kanal'ı kapattırmayız!

RTÜK toplantısında saatlerce Ulusal Kanal'ın kapatılması tartışıldı. Gezi Parkı eylemlerini yayınladıkları için hedef alındıklarını belirten Yener Güneş, 'Ulusal Kanal susmaz büyür' dedi Ulusal Kanal Genel Yayın...

Yener Güneş: Ulusal Kanal'ı kapattırmayız!
24 Eylül 2013 Salı 23:18

15ulusal

RTÜK toplantısında saatlerce Ulusal Kanal'ın kapatılması tartışıldı. Gezi Parkı eylemlerini yayınladıkları için hedef alındıklarını belirten Yener Güneş, 'Ulusal Kanal susmaz büyür' dedi

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş, RTÜK'ün kanala kestiği cezaları Haber Artı Programında değerlendirdi. Güneş'in değerlendirmeleri şöyle.

RTÜK'ün Ulusal Kanal'a özel bir ilgisi var

"Kanalımıza verilen cezaların sayısı, RTÜK'ün Ulusal Kanal'a özel bir ilgisi olduğunu ortaya koyuyor. Bilindiği gibi, RTÜK'te televizyon kanallarını izlemekle görevli olarak, her televizyon için sadece birer uzman bulunuyor. Fakat Ulusal Kanal'ı üç uzman izliyor. Bu özel bir ilgi demektir. Bunun böyle olduğunu RTÜK üyesi Sayın Ali Öztunç Sözcü gazetesine verdiği röportajda açıklamıştı.

RTÜK üyeleri 5 Ağustos öncesinde 144 saat boyunca Ulusal Kanal'ı izlemişlerdir ve Perşembe günü (19 Eylül 2013) yapılan RTÜK toplantısında Ulusal Kanal'ın kapatılmasını konuşmuşlardır. Edindiğimiz bilgilere göre toplantı şiddetli tartışmalar nedeniyle yer yer kesilmiştir. Olacak iş değil bağrışlı, çağrışlı toplantılarda Ulusal Kanal'ın yayın lisansının iptalini, yayının durdurulmasını konuşuyorlar. Bunun neresinde tarafsızlık?

O toplantıda sayın üyeler 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun 8. maddesinin a. bendine göre kapatmayı konuşuyorlar. 8. maddenin a. bendinde, yani kanalımızı kapatmayı konuştukları maddede şöyle yazıyor: "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz." Yani AKP'nin istemediği yayını yapmak böyle adlandırılıyor. Anayasa mahkemesi tarafından, "Laikliğe karşı eylemlerin odağı olmak"tan hüküm giymiş AKP, Ulusal Kanal'ı Atatürkçülüğe karşı olmakla suçluyor. Tam bir komedi hali!..

Cezaları RTÜK değil, AKP veriyor

Kararın arkasında AKP iktidarı vardır... Çünkü ceza kararının altında sadece AKP'li üyelerin imzası var. Karar RTÜK'teki 5 AKP'li üyenin blok oylarıyla alınmıştır. Zaten birçok karar da böyle alınmaktadır. Canlı yayın kazaları yaşanabiliyor. Böyle durumlarda sunucularımız bu ifadeleri düzeltiyor ya da düzeltilmesini istiyor. 17 Temmuz 2013 tarihli RTÜK kararında sunucumuzun düzeltme yapmasına rağmen kanalımıza ceza verilmiştir.

17 Temmuz tarihli başka bir kararda ise kanalımız Sayın Hasan Basri Özbey'in konuşmasının sunucumuz tarafında düzeltilmediği gerekçesiyle cezaya çarptırılıyor. Yani düzeltseniz de düzeltmeseniz de ceza alıyorsunuz. RTÜK'ün AKP'li üyeleri kanalımıza ceza vermek üzere koşullanmışlardır.

'Gezi Olayları'nı yayınladığımız için ceza aldık'

Kaldı ki Sayın Hasan Basri Özbey, İşçi Partisi'nin Genel Başkanvekilidir. Bir siyasi parti yöneticisinin iktidar partisini ve onun genel başkanını eleştirmeye hakkı yok mudur?

Cezalardan bir diğeri de RTÜK'ün, "Gezi Olayları'nı yayınladığımız için ceza aldık" yönündeki tespitimizi iftira olarak değerlendirmesidir. Ulusal Kanal Genel Müdürümüz Sayın Ceyhun İlsever, Ulusal Kanal yayınında yaptığı konuşmada RTÜK'ün cezalarını eleştirmiş, Ulusal Kanal'a kesilen cezaların Haziran Halk Hareketindeki yayınlarımız nedeniyle verildiğini belirtmişti. RTÜK bu ifadelerimizi RTÜK'ün yıpratılmasına yönelik olarak değerlendirdi. Kararları eleştirdik diye de ceza aldık. İftira denilen, yıpratmaya yönelik denilen kararların hepsi elimizde mevcuttur. RTÜK'ün 11 Haziran 2013 tarihli RTÜK kararı elimizdedir. Kanalımıza verilen cezanın Haziran Halk Hareketi eylemlerini yayınladığımız için verildiği RTÜK belgeleriyle sabittir. Kararda sayfalar boyunca Haziran ayı eylemleri sürecindeki yayınlarımızdan bahsedilmektedir.

'Ulusal Kanal'a verilen cezalar ne zaman durur'

RTÜK'ün Ulusal Kanal'a verdiği ceza sayısı 54'den 58'a yükseldi. Daha onlarca cezanın yolda olduğunu öğrendik. Biz RTÜK'ün bu cezalarını bir ödül olarak değerlendiriyoruz. Demek ki Ulusal Kanal görevini yapmayı başarıyor.

İzleyicilerimiz cezaların çıokluğu nedeniyle "Ulusal Kanal'a verilen cezalar ne zaman duracak" diye soruyor? AKP'nin RTÜK üzerinden yürüttüğü bu saldırıyı AKP iktidarının baskılarına karşı duran tüm siyasi kuvvetlerin, kurum ve kişilerin ortak mücadelesiyle püskürteceğiz. Milletimiz isteğimiz şudur. Haksızlıklara ve baskılara karşı Ulusal Kanal'ın yanında yer aldığınızı göstermeye devam edin.

Ulusal Kanal'ı kapatmak için her yolu deniyorlar. Genel Yayın Yönetmenlerimizi tutukladılar olmadı. RTÜK cezalarıyla bizi susturmayı denediler bu da olmuyor. Biz ne demiştik Ulusal Kanal susmaz, büyür. Kaderini Türkiye'nin kaderiyle birleştirmiş bir ekibiz. Ulusal Kanal'ı büyütmeye devam edeceğiz. Doğruları söylemeye, gerçekleri göstermeye devam edeceğiz.

Bir seferberlik içerisine giriyoruz. Ulusal Kanal'ı zirveye taşımak için varımız yoğumuzla harekete geçiyoruz. Digitürk'e girmek için, RTÜK borçlarını ödemek için seferber oluyoruz.

Ulusal Kanal gerçeğin sesi olmaya devam edecek

Ulusal Kanal susmaz büyür! Ulusal Kanal'ı kapattırmayız.!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.