YAZ DEĞİL AÇILIM TERTİPLENMESİ -(TAMAMI)

Irak sınırındaki askerin batıya sevk edildiği ortaya çıkınca Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Kıvrıkoğlu, bunun çekilme değil “yaz tertiplenmesi” olduğunu söyledi. Bölgede görev yapmış komutanlar...

YAZ DEĞİL AÇILIM TERTİPLENMESİ -(TAMAMI)
24 Nisan 2013 Çarşamba 18:06

AKP ile PKK arasında yürütülen pazarlıkta, PKK militanlarının sınır dışına çıkışı sırasında yaşanabilecek bir sıcak temasın, süreci olumsuz yönde etkileyebileceği endişesiyle, askerin araziden uzaklaştırılması planı uygulamaya sokuldu. Fotoğraf ve görüntülerle belgelenen, Şırnak ve Irak sınırındaki asker, zırhlı birlik ve mühimmatın batıya sevki, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Konuya ilişkin soruları TBMM’deki 23 Nisan resepsiyonunda cevaplayan Org. Hayri Kıvrıkoğlu bunun çekilme olmadığını, “yaz tertiplenmesi” olduğunu söyledi. Kıvrıkoğlu, “Hükümetin direktifleri ve bize kanunların verdiği yetkilerle görevimize devam ediyoruz. Bunun altından başka bir şey çıkarmayın. Biz görevimize devam ediyoruz bölgede. Bütün birliklerimiz orada görevlerine devam ediyor. Eskiden ne görev varsa yine aynı görevler. Buradan bir mana çıkarmayın” dedi.

Açılıma uygun tertiplenme

Oysa askeri kaynaklara göre yapılan tam anlamıyla çekilme... Her yıl, Org. Kıvrıkoğlu’nun da dile getirdiği yaz tertiplenmesinde, askeri birlikler ve ağır zırhlı araçlar araziye güvenlik zaafı taşıyan noktalara gönderilir, iklim koşulları zorlaşınca, yani kışa doğru birlikler araziden çekilir, birliklerine döner. İşte bu yıl bunun tam tersi yaşanıyor. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, teröristlerin geçiş noktalarında alan hakimiyetini sağlamak üzere oluşturulan üs ve güvenlik bölgelerinin önemli bir bölümü bu yıl boş tutuluyor.

Özellikle de PKK’lı grupların Irak-Türkiye arasındaki geçişte en yoğun şekilde kullandıkları ve Zap deresinin bulunduğu vadi... Ayrıca, 2008’de Dağlıca ve Aktütün karakollarını basarak 25 Mehmetçiği şehit eden PKK’lıların Irak’tan geçişte kullandıkları Şemdinli-Yüksekova-Irak kesişme noktasındaki üs ve güvenlik bölgelerinin de boşaltıldığı kaydediliyor.

‘Büyük olasılıkla pazarlık sonucu’

Bazı askeri birliklerin, tank ve mühimmatların Şırnak ve Irak sınırındaki bölgelerinden Batı illerine kaydırılması ile ilgili emekli Org. Edip Başer “Büyük olasılıkla karşılıklı müzakere safhasında karşılıklı çekilme konuşulmuştur. Bu çerçevede değerlendirilebilir” değerlendirmesinde bulundu. Kıvrıkoğlu’nun “Yaz Tertiplenmesi” açıklamasına itibar etmek istediğini söyleyen Başer şunları söyledi: “Geçmişten bu yana ilkbaharın sonuna doğru birliklerde bazı hareketlilikler olduğu doğru. Ancak eğer bir çekilme kararı varsa, bu TSK’nın değil, siyasi iradenin kararı olur.”

‘Öcalan söylüyor AKP onaylıyor’

PKK’nın üst düzey yöneticilerin Mustafa Karasu, Oslo görüşmelerinin detaylarını  aktararak,  AKP ve PKK eliyle yürütülen “açılım” süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Karasu, Öcalan’ın önerilerine AKP’nin onay verdiğini belirterek, “Önderlik devletle görüşüyor, ortaya bazı düşünceler koyuyor. Onlar da bu düşüncelere onay veriyor” dedi. Karasu, uluslararası güçlerden destek isteyerek, “Uluslararası güçlere biz çözümden yanayız mesajı vererek, onları çözüm sürecinin destekçisi yapma yaklaşımı gösterdik” diye konuştu. Karasu,  Oslo görüşmelerini Fethullahçıların  sızdırdığını söyledi.

PKK ‘güvenlik görevlisi’ arıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan PKK’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki faaliyetlerine ilişkin İçişleri Bakanı Muammer Güler’e yazılı soru önergesi verdi.  “Çözüm süreci diye adlandırılan süreç devam ederken bölgede önemli gelişmeler olduğu konusunda ciddi istihbari bilgilerden söz edilmektedir” denilen önergede PKK’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde örgüte katılım çağrısı yaptığına ilişkin iddialar olduğu belirtildi. Tezcan, “Bu iddialar doğru mu? Bir işlem yapılmış mıdır?” diye sordu.

‘Bolu ve Kayseri Komando Tugayları nerede?’

Aydınlık’a konuya ilişkin değerlendirmeler yapan Emekli Tümgeneral Osman Özbek, tersine sevkiyatın, askerin “yaz tertiplenmesi” olamayacağını kaydetti. TSK’ya bağlı unsurların, kışın gelmesiyle birlikte boşalttığı üs ve güvenlik bölgelerine, iklim koşulları düzeldiği zaman yeniden asker, silah ve mühimmat yerleştirmesinin “yaz tertiplenmesi” olarak nitelenebileceğini kaydeden Özbek, TSK’nın şu soruları cevaplaması gerektiğini belirtti:

- Güneydoğu’da, TSK’nın yaz tertiplenmesinin en önemli unsuru olan Bolu ve Kayseri Komando Tugayları, her yıl olduğu gibi bu yıl da Nisan ayı başında bölgeye intikal ettiler mi? İntikal etmedilerse, bunun sebebi nedir?

- Sınırdaki birlikleri batıya kaydırmanın anlamı nedir, hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır?

- Hudutlarda, Jandarma’ya ait silahlı birliklerin çekilerek, hudutlarda yeni bir asayiş yapılanmasına gidildiği bilgileri doğru mu?

‘Kuvvet azaltılması garip’

Org. Kıvrıkoğlu’nun “yaz tertiplenmesi”ne dair açıklamasını Aydınlık’a değerlendiren emekli Tümgeneral Naci Beştepe de “Güneyden ve doğudan batıya doğru bir hareket varsa bu yaz tertiplenmesinden ziyade o bölgedeki kuvvetlerin azaltılmasıdır” şeklinde konuştu. Kıvrıkoğlu’nun kullandığı “hükümet direktifleri” ifadesine de dikkat çeken Beştepe “O zaman bu eylemlerde o direktifler çerçevesindedir. Direktif birlikleri azaltarak orada varlığınızı devam ettirin diyorsa azaltılıyor. Yeni tertiplenmenin yönü kuşku yaratıyor. Terör bitmemişken, teröristler ülkeyi terk etmemişken TSK’nın kuvvet azaltması garip bir durum” ifadelerini kullandı.

 


 

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.