Yatağan'da işçiye zafer sözü

Yatağan’da ihaleye verilen rakamın normal fiyatın 5’te biri olduğunu söyleyen Atalay, bölgede 50 yıllık kömür rezervi, devletin devasa arazisi, makine parkı, limanı ve taşınmazları bulunduğunu dile getirdi. Her dakika Yatağan’daki maden...

Yatağan'da işçiye zafer sözü
14 Ağustos 2014 Perşembe 08:53

yatagan

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Yatağan’da özelleştirmeye karşı mücadele eden işçileri ziyaret etti. Burada konuşan Atalay, ihalelerin iptal edilmesini istedi, işçilere başarı sözü verdi
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, Muğla’da Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralları ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı aylardır mücadele eden işçileri ziyaret etti. Yatağan Termik Santralı önüne kurulan direniş çadırında işçilere seslenen Atalay, “Bir daha Soma olmaması için, Zonguldak faciası olmaması için Yatağan’a, Milas’a Kemerköy’e ülkeyi yönetenlerin kulak vermesi, bu özelleştirmelerden vazgeçmesi lazım” dedi.
‘DİRENİŞ YOLU’
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, TES-İş Genel Sekreteri Mustafa Şahin ve sendika başkanları ile Yatağan Termik Santralı’nın özelleştirilmesi nedeniyle işçiler tarafından santral önüne kurulan direniş çadırını ziyaret etti. Burada açış konuşmasını yapan Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin özelleştirmeye karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek şunları söyledi: “Yürüyeceği yolu bilmeyen yılgınlık yaşarmış. Biz maden ve enerji işçileri olarak halkımızdan aldığımız destekle yürüyeceğimiz yolu biliyoruz. Yürüyeceğimiz bu yol, direniş yoludur. Bu yol, ekonomik istiklalimizin simgeleri olarak gördüğümüz kurumların yine kamu eliyle işletilmesi için mücadele yoludur. Bu yoldan asla vazgeçmeyeceğiz. Yatağan ve Milas’ta, özelleştirme politikaları ülkemiz gündeminden düşene kadar mücadelemiz sürecektir.”
‘İHALELER İPTAL EDİLSİN’
Girgin’in ardından işçilere seslenen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 9 ay içerisinde Yatağan’a ikinci ziyaretini gerçekleştirdiğini ve bu süre içerisinde 41 ilde en azı 500, en fazlası 1 Mayıs’ta 75 bin kişiye Yatağan’ı anlattığını belirtti.
Enerji Bakanı’nın ihaleleri bir daha gözden geçirmesi gerektiğini de ifade eden Atalay, şöyle konuştu:
“Kömür burada, alan devlet burada, para burada. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şekil olmaz, böyle bir sistem olmaz ve bu sistemde insanlar can verirler. Bugün Yatağan’da maden işçilerinin huzurunda bu ihalelerin iptal edilmesini ve bir daha gözden geçirilmesini istiyorum. Türkiye’de bir an evvel bu ihale sisteminin ve özelleştirmelerin durdurulmasını Yatağan’dan talep ediyorum.
Bir daha Soma, Zonguldak faciası olmaması için Yatağan’a, Milas’a Kemarköy’e ülkeyi yönetenlerin kulak vermesi, bu özelleştirmelerden vazgeçmesi lazım. Türkiye’de son 30 yıldır ülkeyi idare edenlerin hepsi özelleştirme yaptı ama son dönemde katmerlisi yapıldı. Bir sene süren özelleştirme süreci yok. En uzun 6 ayda bitirdiler. Yatağan’ın bitirilememesinin sebebi ise buradaki işçilerin dayanışmasının karşılığı.”
Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu için özelleştirilecek kurumlar için imza atmasının artık hukuki olarak mümkün olmadığına dikkat çeken Atalay, yeni Başbakan’ın ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihaleleri iptal etmesini istedi.
NORMAL FİYATIN 5’TE BİRİ
Yatağan’da ihaleye verilen rakamın normal fiyatın 5’te biri olduğunu söyleyen Atalay, bölgede 50 yıllık kömür rezervi, devletin devasa arazisi, makine parkı, limanı ve taşınmazları bulunduğunu dile getirdi. Her dakika Yatağan’daki maden işçileriyle beraber olduğunu vurgulayan Atalay, “Sendikadaki arkadaşlarım benden ne istedilerse harfiyen onu uyguladım. Sendikalar en az 65 ilde Yatağan’ı anlattılar. Bugün buraya sizlerle kucaklaşmak için geldim. Sendikalarınıza itimat edin. Ne zaman bana ihtiyacınız varsa ben oradayım. Kitle örgütleri bizlerle beraber olma mecburiyetinde. Siz birliğinizi beraberliğinizi bozmadığınız sürece biz bu meselede galip geliriz. Çünkü haklıyız.” dedi.

Emek Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.