YASAĞINIZ SÖKMEZ YÜZ BİNLER GELİYOR -(TAMAMI)

‘Türk Milleti yanıtını 5 Ağustos’ta verecek’

YASAĞINIZ SÖKMEZ YÜZ BİNLER GELİYOR -(TAMAMI)
02 Ağustos 2013 Cuma 18:26

Silivri’deki Özgürlük Buluşması’nı hukuksuz olarak yasaklayan Vali Mutlu’ya siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri sert tepki gösterdi: ‘Millet yanıtını 5 Ağustos’ta verecek’

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun 5 Ağustos’ta Silivri’de gerçekleşecek olan ‘Özgürlük Buluşması’nı yasaklamasına çağrıcılardan sert tepki geldi. Yasağa rağmen 5 Ağustos’ta buluşmanın gerçekleşeceğini bildiren çağrıcılar, “Kanunsuz yasağı tanımıyoruz” dediler. İşçi Partisi, CHP, Türkiye Gençlik Birliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği temsilcileri Aydınlık’a şu açıklamalarda bulundu:

‘Tehdit ve şantaja boyun eğmeyiz’

İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey: Mahkemeyi İstanbul’un 100 kilometre ötesine kaçırmışlardı. Şimdi de millete yasaklıyorlar. Vali Mutlu’nun açıklaması milletten duydukları büyük korkunun eseridir. Kanunsuzluğa batmaktadırlar. Açıklamaya dayanak mahkeme kararı da kanunsuzdur. Yurttaşların duruşmayı izleme, seyahat, ifade ve toplanma gibi anayasal hak ve özgürlükleri ortadan kaldırılmaktadır.

Faşist bir sıkıyönetim uygulaması yapılmaktadır. Hükümetiyle, valisiyle, mahkemesiyle, anayasa mahkemesiyle ile kanunsuzluğa batmaktadırlar. Anayasa Mahkemesi de gerekçeli kararı ile bu kanunsuzluğun bayraktarlık etmiştir. Millet buna gereken cevabı verecektir. Bu kararı tanımıyoruz. 5 Ağustos’ta Türk Milleti tertibe karşı hükmünü açıklayacaktır. Bunu kimse engelleyemez. Vali Mutlu’ya tavsiyemiz bu kanunsuzluktan derhal vazgeçmesidir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Duruşma alenidir. Bu mutlak bir ilkedir. Evrensel hukuk kuralları sanık yakınlarının alınmadığı, aleniyetin sağlanmadığı bir duruşmanın hukuki olamayacağını açıkça ifade eder. Yargı mercileri de bu aleniyeti ortadan kaldıracak kararlar alamaz. Toplanmak anayasal güvence altına alınmış bir haktır. İstanbul Valisi’nin görevi gidenlerin güvenliğini sağlamak iken saldırının alt yapısını hazırlıyor.

Yıllardan bu yana haksız şekilde tutsak alınan ve yargılanan yurtseverlerin karar gününde iktidar tehdidiyle yalnız bırakılmaları istenilmektedir. Biz olay çıkarmaya değil, hukuka ve adalete sahip çıkmaya gidiyoruz. Biz şiddet ve zorbalıkla değil, sükûnetle orada bulunmaya kararlıyız. İçişleri Bakanı’na tavsiyem derhal İstanbul Valisi’ni arayıp bu provokatif söylem ve tavırlardan vazgeçmesini sağlamasıdır. Tehdit ve şantaja boyun eğmeyeceğiz. 5 Ağustos’ta Silivri’deyiz.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan: Ergenekon davasında sanık yakınlarını, tutuklu sanıkları duruşmaları, karar açıklamasını izlemek haklarıdır. Bir mahkeme ancak gizlilik kararı verdiyse yakınları da olsa kimsenin girmemesine karar verebilir. Tedbir adına ‘kimseyi sokmayacağım’ derse bu evrensel insan haklarına aykırıdır. Bir karar duruşmasında herkesin kararı görme hakkı vardır. Böyle bir kararı sadece Ergenekon davasının mahkemesi alır. O da siyasi olduğu için alır. Bu insan haklarına saldırıdır. O karar sanıkları ve yakınlarını ilgilendirdiği kadar tüm yurtseverleri ilgilendiriyor.

Bu mahkemenin izdüşümü Valilik’te de böyle olmuştur. Mahkemenin kararı hukuka, evrensel değenlere ne kadar aykırıysa Vali’nin bildirisi de o kadar insanlık dışı bir davranıştır. Darbeci zihniyetin, keyfi yönetimin belirtisidir.

Her Türk vatandaşı yasakçı zihniyetie rağmen gider tepkisini koyar. İktidar hala demokratiğiz diyorsa burada çok büyük bir sınav veriyor. Türkiye’de sivil darbe, sıkıyönetim sözkonusudur. Bu yasakçı zihniyeti halk iradesi Türkiye’den gönderecektir.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Çağdaş Cengiz: Korku dağları sarmış durumda. AKP Silivri tertibinde başarısız ve çaresiz olduğunu bir kez daha kanıtladı. Artık hukuku çiğnemek en demokratik hak ve özgürlükleri baltalamak dışında ellerinde bir yöntem kalmadı. Ne yaparlarsa yapsınlar 5 Ağustos Silivri Özgürlük Buluşması’nı engelleyemeyecekler. Ergenekon tertibi halk nazarında çökmüştür. Bütün bu tehditlere rağmen Silivri’deki yurtseverleri yalnız bırakmayacağız Türkiye’nin çözümünü zindanlara tıkmaya kalkanlar kesinlikle yenilecektir. 5 Ağustos’ta bütün halkımıszı Silivri’ye davet ediyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.