Yapay vajina nakli ve sonrası

Araştırmacılar, doku mühendisliği sonucu oluşturulan vajinal organların bugüne kadar sekiz yıllık takibi ile alıcılarda normal işlev gördüğünü vurguladı. Her yıl incelenen doku biyopsi örneğinin yerli doku yapısına benzerlik...

Yapay vajina nakli ve sonrası
02 Mayıs 2014 Cuma 12:46

yapayvajina

Araştırmacılar, doku mühendisliği sonucu oluşturulan vajinal organların bugüne kadar sekiz yıllık takibi ile alıcılarda normal işlev gördüğünü vurguladı. Her yıl incelenen doku biyopsi örneğinin yerli doku yapısına benzerlik gösterdiği belirlendi

Araştırmacılar, laboratuvarda tasarlanmış vajinal organların insanlarda başarı ile kullanılabileceğini kaydetti. Bu iddiaya temel oluşturan tasarlanmış vajinal organların başarısını da; 13-18 yaşındaki ilk dört alıcıya cerrahi yolla yerleştirildikten sonra, bu alıcıların tıbbi takibindeki sonuçlara dayandırdılar.

Hangi ihtiyaçtan yola çıkılmıştı?

Alıcı genç kadınlar; Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRHK) sendromu isimli çok ender rastlanan vajinanın yokluğu ile seyreden hastalık ile doğmuş. Alıcıların kendi hücrelerinden mühendislik ile oluşturulan vajinaların yerleştirilmesini takip eden her bir yıl sonrasında, genç kadınların araştırmacılara sağladığı tıbbi öyküler, fizik muayene, vaginoskopi, seri doku biyopsileri ve Manyetik Rezonans Görüntüleme için alıcılardan onay alındıktan sonra ayrıca kadın cinsel işlevleri hakkında anket doldurulduğu" araştırmacılar tarafından belirtilmiştir.

Tüm bu bilgiler sonucunda, araştırmacılar "mühendislik sonucu oluşturulan vajinal organların bugüne kadar sekiz yıllık takipi ile alıcılarda normal işlev gördüğünü" vurgulamıştır. Araştırmacılar ayrıca "nakillerin başarılı "olduğunu da sözlerine ekleyerak "rejeneratif tıp stratejileri ile çeşitli dokuların ve organların uygulanabilirliğine bir örnek daha sağladıklarını" gösterdiklerini belirtmişlerdir.

Bu strateji; biyo-çözünür üç boyutlu bir iskeleye hücrelerin uygulanmasıyla vajinaların büyümesi için kullanıldı. "Bu stratejinin daha önce bu uygulamaya göre daha küçük üretra ve mesane gibi yapılarda uygulandığını" belirten araştırmacılar " bununla birlikte, daha küçük yapılarla çalışıldığında hücreler iskele üzerine giydirildikten sonra alıcı vücuduna yerleştirildiğinde sinir ve kan damarlarının oluştuğunu ve bunların hücrelerin büyümesini sağlayarak doku oluşturduklarının gösterildiğini de ayrıca belirtmişlerdir. "Aynı zamanda iskeleyi oluşturan yapının vücut tarafından emilerek yok edildiği dolayısıyla bir müddet sonra hücrelerin yapı üzerine uzanarak kalıcı bir destek oluşturduklarını ve bunun sonucunda bir organ geliştiğini" de ayrıca belirtmişlerdir.

Lancet'te yayımlandı

Bu doku mühendisliği yaklaşımı, Rejeneratif Tıp Wake Forest Baptist Tıp Merkezi Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Atala liderliğindeki araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Bu araştırmacılar tekniği geliştirerek vajinal yapıları oluşturduklarını Dünya'nın saygın bilimsel dergilerinden LANCET'de 11 Nisan'da "Hastalarda Doku-Mühendisliği ile Yapılan Otolog Vajinal Organ: Bir Pilot Kohort Çalışması" adıyla yayımlamışlardır.

Domuz bağırsak dokusundan yararlanıldı

Makaleye göre "Hastanın dış genital organlarından alınan kas ve epitel doku biyopsileri kullanılarak vajinal organ yapıları tasarlanmıştır. Hücreler dokulardan çıkarıldıktan sonra, laboratuvar ortamında kültüre edilmiş (beslenmiş), çoğaltılmış, ve domuz bağırsak dokusundan hücreleri alınarak elle vajina şeklinde dikilmiş biyo-çözünür üçboyutlu bir iskeleye ekilmiştir." Araştırmacılar, makalelerinde bu olguyu "Terzi tarafından özel olarak dikilen her hastaya uyacak bu iskeleler; insan doku üretimi için onay almış bir merkezde inkübatörde (kuluçka makinesi gibi) olgunlaşmaya bırakılmıştır" diye yazmışlardır.

Üç-tabakalı vajina dokusu oluşturuldu

Yaklaşık biyopsiden 5-6 hafta sonra cerrahlar hastanın pelvisinde bir kanal yaparak iskeleyi üreme yapılarına dikerler. Laboratuarda üretilmiş vajinaların hastada takibi sonucunda; "yerleştirilen laboratuvarda üretilmiş vajina ile yerli dokular arasındaki sınırın ayrılamaz olduğunu ve iskelenin üç-tabakalı vajina dokusunu oluşturduğunu" araştırmacılar vurgulamışlardır.

Makalede yazar "Her yıl incelenen doku biyopsi örneğinin yerli dokuya benzer fenotip (görünüm) ve histoloji (mikroskobik doku yapısı) gösterdiğini yazmıştır. Seri olarak alınan Manyetik Rezonans görüntüleri ve vajinoskopinin uzun vadede organ yapısı olduğunu açıkça gösterdiğini" ve ayrıca "tüm hastaların cinsel olarak aktif ve normal sınırlar içinde arzu ya da uyarılma, ıslanma, orgazm, doyum gibi fonksiyonel değişkenlere sahip olduklarını ve ağrılarının olmadığını" önemle vurgulamıştır.

Kullanılacak materyal

MRHK sendromunda bugünkü tedavi yaklaşımları var olan dokuyu genişletme veya yeni vajinal doku eldesi için rekonstrüktif cerrahiyi içermektedir. Yeni bir vajina eldesi için abdominal boşluğu kaplayan dokudan deri graftlarına kadar birçok çeşitli materyal kullanılabilinir. Ancak, bu eklentiler genellikle kas tabakası eksikliği ve bazı hastalarda vajina daralması/kasılması oluştururlar.

Araştırmacılar "bugünkü geleneksel tedavi yöntemlerinin çocuk hastalarda %75 oranında yan etkileri olduğunu, bunların arasında ise vajinal genişletilme ihtiyacı nedeniyle olan vajinal daralmanın en sık rastlanan komplikasyon olduğunu" belirtmişlerdir.

Doç. Dr. Şehime G. Temel


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.