Yandaş işadamları ihaleleri böyle aldı

AKP’li şirketler için her yola başvuruldu. Maliye Bakanı...

Yandaş işadamları ihaleleri böyle aldı
25 Ağustos 2014 Pazartesi 02:22

yandasisadami

AKP’li şirketler için her yola başvuruldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamu ihale mevzuatının 11 yılda 113 kez değiştirildiğini itiraf etti

AKP’li işadamları ne istediyse yapıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamu ihale mevzuatının 11 yılda 113 kez değiştirildiğini itiraf etti. Kamu İhale Kanunu işlevsiz hale getirildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın soru önergelerine verdiği yanıt Türkiye’de kamu ihalelerinin nasıl yapıldığını gözler önüne serdi. Bakan Şimşek’in yanıtını değerlendiren Faik Öztrak, “Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in verdiği yanıtlar 2002 yılında kabul edilen 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun tamamen işlevsiz hale geldiğini gözler önüne sermektedir. Bakanın verdiği bilgilere göre 2003 yılından bu yana Kamu İhale Kanunda 32 kez değişiklik yapılmıştır. Bunun sonucunda Kanunun 135 maddesinde değişikliğe gidilmiştir” dedi.

DEĞİŞİKLİK SAYISI, MADDE SAYISINI İKİYE KATLADI

Maliye Bakanı’nın cevabından son 11 yılda Kamu İhale Kanunu’nun da neredeyse her dört ayda bir değişik yapıldığının anlaşıldığını kaydeden Öztrak, “Ayrıca 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun kendisinin toplam 70 maddeden oluştuğu dikkate alındığında son 11 yılda 135 madde değişikliği bazı maddelerinin bir defadan fazla değiştirildiği anlamına gelmektedir. Soru önergesine verilen cevaptan ikincil mevzuat olarak bilinen kanunla ilgili yönetmelik ve tebliğlerde de son 11 yılda 81 kez değişikliğe gidildiği anlaşılmaktadır. Böylece İhale Mevzuatı toplamda 113 kez değiştirilmiştir” diye konuştu.

Kamu hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan ya da kamu kaynağı kullanan kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ve usulleri belirleyen bir mevzuatta bu kadar sık değişikliğin mazur görülemeyeceğini vurgulayan Öztrak şunları söyledi:

“Temel bir mevzuatta bu kadar sık değişikliğe gidilmesi hükümetin yapılacak ihalelere göre mevzuatı değiştirdiği, değişikliklerin belli isimlerin ihaleleri kazanması amacıyla yapıldığı algısını güçlendirmektedir. Küresel ekonominin önümüzdeki beş yılı, geçtiğimiz beş yıl kadar, elverişli olmayacaktır. Ekonomide işlenen hata ve günahları saklayacak likidite şalının boyu önümüzdeki günlerde kısalacaktır. Hükümetin ekonominin günlük işleyişine artan müdahalelerinin ve keyfi yönetiminin bedeli, böylesine kritik bir konjonktürde, çok daha ağır olacaktır. Önümüzdeki bir yılda toplam 225 milyar dolarlık dış finansmanı bulmak zorunda olan bir ekonominin hata yapma lüksü yoktur. AKP kural, kurum ve hukukun üstünlüğü ile çatışmayı derhal bir kenara bırakarak, hızla yaklaşan fırtınaya karşı hazırlıklara başlamalıdır. Aksi halde borca batan ailelerimizin bankalara teslim edeceği ev tapuları ve araba ruhsatları ile işsiz kalacak gençlerimizin vebali AKP iktidarının üzerinde olacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.