Yakın Çağ’ın sonuna geldik -(TAMAMI)

Ekonomist Uğur Civelek finansal kriz sonrası dünya ekonomisini Aydınlık’a anlattı

Yakın Çağ’ın sonuna geldik -(TAMAMI)
13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:04

Fransız İhtilali ile başlayan 200 yıllık Yakın Çağ’ın sonuna gelindiğini savunan Uğur Civelek, 20-30 yıllık süreçte paranın gücü temsil eden değişken olmaktan çıkacağını ve Batı’nın tüm gücünü kaybedebileceğini söyledi

Offshore hesapların ortaya çıkmasıyla bunun siyasilere de sıçrayacağını belirten Civelek, ‘Geniş kesimlerin kurumsal yapıyı temsil edenlere güveninin kalmadığı bir süreci yaşayacağız’ dedi

İlkini dün yayımladığımız Ekonomist Uğur Civelek ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin ikinci bölümünü yayımlıyoruz.

- ‘Offshore Leaks’ ile sistemdeki gizli hesaplar açıklanmaya başlandı. Finans kapital bir revizyona mı gidiyor?

Tüm ülkelerin ihracat ve ithalat rakamlarını toplayıp karşılaştırın birbirini tutmaz. Çünkü para aklama cennetleri var. Tüm dünyada vergi amaçlı hesaplar açılıyor. Tabi ki vergiden kaçırılan paralar ve tümüyle kayıtdışı paralar. Yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirler var. Çok büyük zenginler var. Bunların bir kısmı saygın insanlar olabilir. Artık geniş kesimlere dokunduğunuz zaman tepki çeker hale geldiği için bunlara dokunulması gerekiyor.

Az vergi ödeyenlerin üstüne gideceksin, vergi kaçırılmasını önleyeceksin, daha çok vergi alcaksın ve servetleri vergilendireceksin. Bunun için yüksek gelir gruplarına gitmen lazım. O zaman Depardieu gibi ülkesini terk edenler olacak. Ülkeler birbiriyle rekabet edecek. Herkes bir çözüm arayacak ama devletlerin kaçma yollarını kapatması söz konusu. Fakat bunu kapatmaya çalışan siyasilerin de offshore hesapları ortaya çıkacak. Geniş kesimlerin kurumsal yapıyı temsil edenlere güveninin kalmadığı bir süreç yaşayacağız. Halka at gözlüğü takıp yönlendirenlerin, birbirine girdiği bir süreç olacak.

- ABD ile transatlantik işbirliği anlaşmasının yapılması gündemde. Bu anlaşma Batı’nın son çırpınışı mı?

Olabilir, dünyada her şeyin değişeceği bir döneme giriyoruz. Avrupa’nın siyasi vizyon olarak 1990’ların sonunda; Avrupa Birleşik Devletleri, ortak Avrupa Ordusu, ortak güvenlik sistemi, ortak dış politika buraya gidip dışsal faydalarını artırarak ayakta kalmayı düşünüyorlardı. Ama çuvalladırlar. Sebebi ise ABD’nin yaklaşımı. 11 Eylül’den sonra ABD’nin şirketinde azınlık olmaya mahkum oldular. Ve bir daha Avrupa Birleşik Devletleri lafları edilmedi. Ortak mali politika düzenlemeleri de krizden sonra mecburen gündeme geldi. Avrupa dümeni kilitlenmiş bir gemi gibi sağa sola çarpıyor. Rotaları bozulmuş ve bunu düzeltemiyorlar.

Kazan kazan oyunu bitti

ABD’nin transatlantik işbirliğine bakalım. Ben bunu hatırlıyorum. Irak meselesinde 2003’te. Avrupa’nın öndekileri yoktu. İtalya, İspanya ortaya çıkmıştı. Çaresizlik maceraya itiyor; bugün iki ülkenin de durumu ortada. Türkiye de buraya yaklaşıyorsa maceraya girecek duruma düşmüş demektir. Ekonomide iyice tıkanmış, birilerine kulluk edecek, komşularına haksızlık edecek. Halkına masallar anlatmaya devam edecek. Bir koyup üç almaya çalışacak. Ama bu artık kazan kazan oyunu değil. Çünkü artık herkes kaybedecek. Türkiye yanlış yapıyor.

- Daha çok TÜSİAD bu anlaşmayı önemsiyor.

İş dünyasının dengesinin bozuk olduğunu düşünüyorum. Gerçekleri kabul etmiyorlar; artık işleri onları yönetiyor, onlar işlerini yönetmiyorlar. Varsayımsal yani sanal bir dünyada yaşıyorlar. Çok büyük dayaklar yiyecekler, çoğu batacak. Ama rahat uyumak için bunu söyleyenlerden kaçıyorlar. O transatlantik işbirliği de işadamlarını zorluyorsa eğer, onların hayal dünyasının gerçekleşmeyecek bir ürünü. Kumda oynamaya devam edebilirler.

Bretton Woods ömrünü tamamladı

Uzun dönemde şuna bakılmalı; II. Dünya Savaşı’ndan bugüne tamamlanmak üzere olan bir süreç var. Bretton Woods ömrünü tamamladı. Artık iflas edecek. Soğuk Savaş bunun ilk baharıydı. Aşama aşama küreselleşme yazı tüketi, sonbaharı tüketti. Artık kışta, herkes ava çıkma modunda. Bu bir konjonktürdü. Şimdi daha geniş duruma bakıyorsun 70 yıllık bir değişim süreci mi? Yoksa 200-300 yıllık bir değişim sürecinden mi geçiyoruz? Fransız İhtilali’nden beri Batı hep güçlü oldu. Soruyorum bir kış daha gelip geçecek Batı hala güçlü mü olacak? Zor diyorum. O zaman 200-300 yıllık bu uzun sürecin sonunda bizi büyük bir değişim bekliyor olabilir. Yani Fransız İhtilali ile Yeni Çağ kapanıp Yakın Çağ açıldı. Şimdi belki de Yakın Çağ’ın bitişine tanık olacağız. Bu 20-30 yıl sürebilir ama çok sancılı da olabilir. Para, gücü temsil eden değişken olmaktan çıkabilir. Ve Batı tüm gücünü kaybedebilir.

- Doların hükmünün bitmesi ve sistemin çökmesi mi?

Yani, 1917’de Sovyetler rejim ihraç etseydi dünya farklı bir yer olacaktı. Birinci Dünya Savaşı’nda planlanan hiçbir şey başarılamadı. Bu kadar müsibet yaşadık bari geleceği aydınlatalım denemedi. Bu öyle sıradan 70 yıllık konjonktürel bir değişim değil. Üst üste çakışan bir değişim daha var.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.