WSJ’nin analizi Türkiye’ye operasyon mesajıdır

Osman Erbil

WSJ’nin analizi Türkiye’ye operasyon mesajıdır
15 Eylül 2014 Pazartesi 02:12

wsjanaliz
Türkiye’nin artık bir ABD müttefiki olmadığının vurgulandığı Wall Street Journal’daki yazıyı Stratejist Mehmet Bori yorumladı: ‘ABD’nin Türkiye’yi hedef tahtasına koyduğu anlamına geliyor’

Wall Street Journal gazetesinde önceki gün yayımlanan “Ankara’da artık müttefikimiz olan bir iktidar yok” başlıklı yazısı gündem yarattı. Haberin ardından “ABD, Türkiye’ye nasıl bir mesaj vermek istiyor?” sorusu gündeme gelirken “İki ülke ilişkileri” tekrar masaya yatırıldı.
Stratejist Mehmet Bori, ABD tezlerini son gelişmeler kapsamında Aydınlık’a değerlendirdi. Bori haberle ilgili olarak “‘Türkiye yerine başka bir müttefik bulalım’ diyorlarsa, bu ABD’nin Türkiye’yi de hedef tahtasına koyduğu anlamına geliyor. Haber ayrıca, bize karşı da bir operasyonun başladığının mesajını veriyor demektir” dedi.
Bori’nin değerlendirmeleri şöyle:
‘IŞİD’E HARİTA ÇİZDİRİYORLAR’
“Türkiye bu hükümete kadar en başından beri bölgede bir Kürt devletinin kurulmasına karşı çıktı. AKP ise Irak’ın kuzeyindeki bölgeyi kontrol altında tutma çizgisini benimsedi. IŞİD ortaya çıkalı üç beş ay oldu, böyle bir örgüt yoktu. Şimdi bölgenin haritasını değiştirmek için bu örgüte harita çizdiriyolar. Ne zaman ki IŞİD, Kürt bölgesinin sınırlarına yaklaştı o zaman bombalama gündeme geldi, Musul’a girdiğinde ise hiçbir müdahalede bulunmadıklarını gördük. Bu harita çizme senaryosunun içinde Irak ve Suriye topraklarının da bulunduğu ‘Sünni bir devlet kurma’ çalışması var. Bununla parelel olarak kuzeyde de bir Kürt devletinin ilanı hayata geçirilmek isteniyor.”
‘SINIRLARIN DEĞİŞMESİ ÇOK ZOR’
“Ancak bundan, ‘Söz konusu bölgede ayrı bir devlet kurulacak ve yeni bir düzen gelecek’ anlamını çıkarmak doğru olmaz. Sınırların değiştirilmesi çok zor. Suriye ve Irak’la başlayan istikrarsızlığın uzun bir süreye yayılması söz konusu. Etnik temelli bir iç savaşın daha da kızışması sonucuyla karşı karşıya kalabiliriz. Böyle bir gelişmenin Türkiye’ye yansımaması fazla iyimser bir beklenti olur.”
‘HEDEF TÜRKİYE, MÜTTEFİK KÜRTLER’
“ABD, Türkiye yerine başka bir müttefik bulsun’ diyorlarsa, ‘Biz artık  Türkiye’yi hedef tahtasına koyduk. Türkiye’ye de operasyona başlıyoruz’ mesajı göze çarpıyor. Türkiye’nin güneydoğusunda ayaklanma ve benzeri olaylar yaşandığı takdirde de üstü kapalı olarak ‘Biz başka bir müttefiki destekleriz’ tehditi görülüyor.”
Bori, makeledeki “Tükiye-ABD müttefikliğinin” sembolü haline gelen İncirlik Üssü yerine  Kuzey Irak’ta başka bir üssün kullanılması önerisini “Aba altınan sopa göstermek” olarak değerlendirdi. Bori şöyle devam etti:
KOMŞULARLA İŞBİRLİĞİ
“İncirlik’in varlığı şu demek: ‘Türkiye bölgede ABD’yle hareket ediyor ve NATO’nun elemanı’. Ve bu mesaj daha ziyade Türkiye’nin komşularına veriliyor. ABD’nin İncirlik’i terk etmesi ise mesela İran’a bunun tam tersi bir mesaj verir: ‘Türkiye ABD’nin maşası olmaktan çıkıyor’.
Dolayısıyla bu tür hareketler Türkiye’yi komşularıyla işbirliğine zorlar. ABD’nin Tükiye’yi buraya iteceğini zannetmiyorum. Özetle, aba altından sopa gösterilmesi durumu.”
1 MART TEZKERESİ’NE BENZİYOR
“Türkiye uzun bir süredir NATO müttefiki gibi davranmayı bırakmış durumda” ifadesi üzerinde duran Bori, IŞİD harekatına katılmamanın “ABD’nin işine taş koymak” anlamına gelidiğini belirtti. Bori şöyle devam etti:
“Olaya büyük bir perspektiften bakmak lazım. Çatışan çıkarlar ülkenin çıkarları. İçine girilecek bir savaşın Türkiye’ye sıçraması mümkün değil. ‘ABD’ye IŞİD’i temizleyeceğim’ diye bir maceraya kalkışırsanız kendi ülkenizi riske atmış olursunuz. AKP ilerde yaşanacak bir istikrarsızlağın bedelini ödemek istemez, ödemeyi göze alırsa iktidarda kalamaz. Yaşananlar Türkiye’nin 2003 Irak savaşındaki tezkere krizinin bir benzeri.”
Osman Erbil


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.