Varlık barışıyla PKK aklanıyor -(TAMAMI)

TBMM’de, bu hafta görüşülecek olan Varlık Barışı düzenlemesi, PKK’ya milyarlarca dolarlık kara parasını aklanma fırsatı yaratıyor. Uyuşturucu ve kaçakçılık yoluyla elde edilen gelirler, raporlarla...

Varlık barışıyla PKK aklanıyor -(TAMAMI)
01 Mayıs 2013 Çarşamba 09:13

Varlık Barışı’nı da kapsayan torba yasanın TBMM maratonu bu hafta başlıyor. Torba yasa içine yerleştirilen bir hükümle, kayıt dışı para veya diğer ekonomik varlıklarının 22 Nisan’dan önce yurt dışında olduğunu belgeleyebilen herkes, yüzde 2’lik ‘aklama harcı’ ödeyerek paralarını temizleme ve Türkiye’ye sokma imkânına kavuşuyor.

Milyarlarca dolarlık kara para

Açılımın bütün tarafları, pazarlıklar başladığı günden bu yana, uluslararası ve ulusal mevzuatta ‘suç geliri’ olarak tanımlanan ve milyarlarca doları bulan PKK’ya ait kara paranın akıbeti konusunda hesap yapıyordu. MASAK, 2012 yılı sonunda PKK’nın suç gelirlerini bütün bağlantılarıyla saptayarak raporlaştırdı. Raporda, 60 milyar dolardan söz edildi. PKK’nın bütün gelir kaynaklarının tek tek sıralandığı raporda PKK gelirlerinin sadece uyuşturucu, silah kaçakçılığı bağış ve haraçlardan oluşmadığı, yasal faaliyet yürüten ticari kuruluşlar üzerinden de büyük gelirler elde ettiği ayrıntılarıyla yer aldı. Raporda, PKK adına ticaret yapan ve kara para aklayan şirket listelerinin de yer aldığı biliniyor.

9 Ocak’ta, PKK’nın Paris’teki bürosunda Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesi sonrasında, PKK’nın kara paraları bir kez daha gündeme gelmişti. İnfaz sonrası MASAK bir kez daha çalıştırılmış ve ölen PKK’lılardan Sakine Cansız’ın örgütün Batı Avrupa finans ağının başında olduğu son altı ayda milyonlarca avroluk kaynağı örgüte aktardığı raporlaştırılmıştı. Bu raporların ağırlıklı olarak iktidara yakın yayın organlarına servis edilmesi o günlerde de dikkatlerden kaçmamıştı.

Parayı sisteme sokacaklar

Uzmanlara göre PKK en çok, kara parayı Türkiye’de sisteme sokup kullanmak konusunda sıkıntı yaşıyor. PKK’ya yakın kaynaklar da, yeni süreçte örgütün Türkiye’de bu paraya daha fazla ihtiyaç duyacağını kaydediyor. PKK’nın ‘normalleşme’ diye adlandırdığı süreçte örgüt, ağırlıklı olarak Kürt kökenli yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı şehirlerde bir anlamda ‘kesenin ağzını açma’yı planladı. Özellikle yerel seçim sürecinde büyük harcamalar yapılacağı belirtiliyor.

Açılımının, kara para aklama ayağı...

Eski Hazine Müsteşarı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Öcalan-AKP Hükümeti arasında varılan anlaşmada, PKK’nın kara parasının aklanmasının da bulunup bulunmadığını” sorarken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun MHP’li üyesi Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Varlık Barışı düzenlemesinin, AKP ile PKK arasında yürütülen pazarlıkla da ilişkili olduğu görüşünde. Bu varlık barışının öncekinden farklı koşullarda gündeme geldiğine dikkat çeken Akçay “açılım süreci, akil adam süreci adı altında PKK meşrulaştırılıp, aklanıyor. Şimdi de Varlık Barışı maskesi altında PKK’nın 60 milyar dolara ulaştığı belirtilen uyuşturucu ve kaçakçılıktan elde ettiği kara parayı aklayacaklar” diye konuştu.

PKK ve ‘Offshore’culara en büyük hizmet

Ekonomiden sorumlu Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez Aydınlık’a şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, bütün gayrı meşru işlerin serbest olduğu bir ülke haline getirilmek isteniyor. PKK, kanlı parasını aklama derdinde. Varlık Barışı buna imkan tanıyor. ‘Offshore’cular panik haldeler. ‘Offshore Leaks’ listesi açıklanmadan bir an önce paramızı aklayalım’ derdine düştüler. Bu varlık barışı, işte her iki kesim için de bulunmaz nimet oldu.”

Sıcak para yoksa aklanacak kara para var!

Ekonomi çevrelerindeyse, AKP’nin acil sıcak paraya ihtiyacı olduğu ve bu kaynağı bulmakta gün geçtikçe zorlandığı konuşuluyor. AKP iktidarını ekonomi alanında ayakta tutan sıcak para girişi neredeyse durma noktasına gelince, sistem ‘kriz sinyalleri’ vermeye başladı. Merkez Bankası Şubat ayı ödemeler dengesi verilerindeki ‘net hata noksan’ kalemine de yansıyan 1 milyar 647 milyon dolarlık kaynağı belirsiz para çıkışı, iktidardaki para arayışı telaşının en temel kanıtı niteliğinde. Eski Hazine Başkontrolörü CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, süreci “ekonomik anarşi” sözleriyle niteliyor. Ekonomide ithalata dayalı bir modeli izlendiğinden bugünlerde sıcak para ihtiyacını karşılamanın giderek zorlaştığını kaydeden Erdoğdu “şu çok iyi bilinmelidir ki; bu tür adımlar, kanseri aspirinle yenmeye çalışmak gibidir. Yani, hastalığa çare değildir. Ekonomik krizin bütün öncü göstergeleri karşımızda duruyor ve fatura giderek daha da ağırlaşıyor dedi.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.