Varlık barışı inşaat şirketlerine yarayacak -(TAMAMI)

AKP’nin varlık barışı uygulaması ‘offshore’ ve kara paraların aklanmasını sağlarken, inşaat şirketleri ile ilaç ve tıbbi malzeme ticareti yapan şirketlere de yarayacak. Prof. Dr. Şükrü Kızılot,...

Varlık barışı inşaat şirketlerine yarayacak -(TAMAMI)
01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:51

AKP hükümetinin geçen hafta Meclis’e gönderdiği varlık barışı vergi kaçıranlara yarayacak. Yeni varlık barışı uygulamasıyla gelecek kaynağın takibinin yapılmayacağının açıklanması devletten vergi kaçıranları adeta ödüllendiriyor.

Varlık barışıyla ilgili Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Şükrü Kızılot, AKP Hükümetlerinin Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın 2003 yılında yaptıkları vergi affından sonra bundan sonra vergi barışı yapmayacaklarını açıkladığını ancak, defalarca vergi affına gidildiğini hatırlattı.

- Varlık barışı düzenlemesiyle şirketlerin kurumlar vergisinde yüzde 18’lik avantaj sağlayacağı iddia ediliyor. Bu sizce de doğru mu?

Teknik açıdan mümkün değil. Kurumlar vergisi yüzde 20 biliyorsunuz. Varlık barışıyla gelecek paralara ise, yüzde 2 vergi uygulanacak. Ancak şirketler kurumlar vergisi beyannamelerini daha önce verdikleri için böyle bir durumun oluşması söz konusu değil.

Vergi incelemesi yok

Bu varlık barışı sadece kurumlar vergisi açısından değil, gelir vergisi ve KDV açısından da değerlendirilebilir. KDV beyannameleri aylık verildiğinden bu gelirlerin dışarıdan gelen para gibi gösterilip yüzde 2’lik vergi avantajından yararlanılması şu aşamada olanaksız. Çünkü bu gelirler, zaten hem KDV hem gelir vergisi hem de kurumlar vergisi açısından daha önce beyan edildi. Şimdi bu gelirlerin yeniden ‘bizim gelirimiz daha azdı denilerek’ beyan edilmesi söz konusu olamaz. Fakat, inşaat şirketleri kurumlar vergisi beyannamelerini yıllık olarak verdiklerinden onlar böyle bir yola gidebilirler. Böylelikle varlık barışıyla vergi avantajı sağlayabilirler.

- İnşaat sektörü dışında bundan avantajlı çıkacak kesimler var mı?

Dışarıyla ilaç ve tıbbi malzeme ticareti yapan firmaların büyük kısmı bundan yarar sağlayacak. Bu firmalara yaptıkları iş karşılığında önemli oranda komisyon ödeniyor. Bu firmalar bu paraları dışarıda tutuyorlar. Şimdi varlık barışıyla bu paraları yüzde 2 gibi düşük miktarda bir vergiyle içeriye sokma olanağına kavuşacaklar. Ve düzenlemeye göre, 22 Nisan 2013 tarihi esas alınacağından bu zamana kadarki bütün varlıklar, bunları neden daha önce beyan etmedin diye sorgulama ve vergi incelemesini yapılmadan ülkeye girebilecek.

- Varlık barışının veya vergi aflarının yansımaları ne yönde oluyor?

Varlık barışı daha önce 2008 yılında yapıldı. Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ilk vergi affı düzenlemesini yaptıklarında bunun son olacağını ifade etmişti.

Aflar seçime ayarlandı

Oysa gördük ki bu vergi afları seçime endeksli bir hale getirildi. Şimdi gazetelere de yansıdı TESK Başkanı Bendevi Palandöken de esnaf için bir vergi affı istiyor. Bu tür vergi barışı, varlık barışı gibi uygulamalar vergisini düzenli ödeyen mükelleflerin güvenini sarsıyor. Vergi kaçıranların ise ‘nasıl olsa af çıkar’ düşüncesiyle daha çok vergi kaçırmalarına neden oluyor.

- Türkiye’de vergiler adaletli mi?

Türkiye’de dolaylı vergilerin oranı yüzde 68 düzeyinde. Avrupa’da ise bu rakam yüzde 30’lar civarında bulunuyor. Bir ülkede dolaylı vergi oranlarının yüksek olması o ülkede vergi adaletsizliğin olduğunun göstergesidir. Çünkü, dolaylı vergi uygulanan bir ürünü veya hizmeti satın aldığında dar ve sabit gelirliler de, çok yüksek geliri olanlar da aynı vergiyi ödüyor. Dolaylı vergi oranlarının artması dar ve sabit gelirlilerin yükünün ağırlaşmasına yol açıyor. Diğer yandan vergi afları ise vergi ödeyenlerin güvenini sarsarak ödememe eğiliminin artmasına neden oluyor.

- Offshore’daki paraların da geleceği söyleniyor. Bunların takibi yapılabilir mi?

Offshore hesapları genelde vergi cennetleri adı verilen ada ülkelerinde bulunuyor. Londra’da gazetelerde bu offshore hesapların satım ilanları var. Gidip belli bir miktar ödeyip hesap açtırabiliyorsunuz. Mesela hazır kurulmuş şirketler de var.

Bu şirketler üzerinden hesaplar açıp işlemler yapılabiliniyor. Siz kendi adınıza da değil başka birini o şirkette sorumlu gösterip yasal mevzuatlardan kaçabiliyorsunuz. Bu yerlerde bakıyorsunuz nüfus 5 bin ama mükellef sayısı 25 bin. Bu ada ülkeleri komisyon alarak bu tür işlerin yapılmasına olanak sağlıyorlar. Üstelik bu hesaplarla ilgili bilgi verme gibi bir zorunlulukları da yok.

Gizli banka hesapları İsviçre’de de söz konusuydu ancak İsviçre 1 Ocak 2013 tarihinde kabul ettiği bir anlaşmayla artık istenmesi durumunda bankalarındaki hesaplarla ilgili bilgi verecek. Fakat bu tarihten önceki hesap hareketleri yine saklı kalacak.

HABERİN TAMAMI GAZETENİZ AYDINLIK'TA

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.